Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Nowe spojrzenie na Szczecin

Data publikacji: 26 lutego 2017 r. 07:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:30
Nowe spojrzenie na Szczecin
 

Gdzie są w Szczecinie ślady Jana z Czarnolasu, jakim językiem mówili Gryfici, z czego był zrobiony pierwszy wodociąg ? By się tego dowiedzieć, wystarczy się pojawić w niedzielę 26 lutego na placu Orła Białego. Tam o godzinie 11.00 zaczyna się V Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego i darmowe zwiedzanie miasta !

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego. Szczecińscy cicerone swoje święto tradycyjnie już - bo po raz piąty - będą obchodzić wraz z mieszkańcami i turystami w niedzielę. Organizator wydarzenia - Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników - przygotował dla nich dwanaście - w tym dwie autorskie - ciekawych tras darmowego zwiedzania, które odbędzie się pod hasłem „Szczecin wczoraj i dziś".

Od miejskich przewodników będzie można się dowiedzieć, który budynek w Szczecinie stoi na drewnianych polach i co z naszym miastem mają wspólnego Mendelssohn i Verdi. Poprowadzą na spotkanie z Viadrusem i ...duchem zamku. W niedzielę będzie też okazja spojrzeć w gwiazdy, na fasady kamienic, a z okien historycznego tramwaju na miasto. Wielbiciele kolei pojadą pociągiem na Wzgórze Hetmańskie. Na trasie dla najmłodszych turystów jest zaś manufaktura słodyczy...

Początek zwiedzania: godz. 11 na pl. Orła Białego. Ze względu na ograniczoną możliwość wstępu do wielu obiektów, wejście do nich będzie limitowane, więc pół godziny przed zbiórką na pacu będą wydawane bezpłatne bilety. Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika zakończy koncert organowy w bazylice archikatedralnej św. Jakuba o godz. 14.30.

Trasy:

  1. „Cuda na fasadach" - trasa autorska Michała Rembasa po Śródmieściu
  2. Muzeum Staromiejskie - Starówka i muzeum
  3. Nowe Miasto - trasa autorska Ryszarda Kotli
  4. Opera i Zamek (bilety !) - pl. Orła Białego, Akademia Sztuki, kamienica Loitzów, kulisy Opery, Zamek, katedra
  5. Centrum Dialogu Przełomy i Klub 13 Muz (bilety !)- pl. Solidarności, CD Przełomy, Klub 13 Muz , kościół Piotra i Pawła, Stare Miasto, katedra
  6. Planetarium (bilety !) - pl. Orła Białego, Akademia Sztuki, ul. Staromłyńska, Muzeum Narodowe, Akademia Morska i planetarium, cerkiew św. Mikołaja, katedra
  7. Brama Portowa i Teatr Kameralny (bilety!) - ul.Staromłyńska, al. Niepodległości, Brama Portowa, Teatr Kameralny (spotkanie z Michałem Janickim), Urząd Morski, ul. Świętego Ducha, kościół Jana Ewangelisty.
  8. Urząd Morski (Czerwony Ratusz) i Krzyżówka Katedralna - Stare Miasto, Czerwony Ratusz, Poczta Główna, zwiedzanie katedry połączone z rozwiązywaniem krzyżówki.
  9. Kolej Szczecińska (bilety !)- Poczta Główna, dworzec PKP, przejazd pociągiem na Wzgórze Hetmańskie i informacje o Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej
  10. Historyczny Tramwaj (bilety !) - Szczecin z okien historycznego tramwaju
  11. Cukier Lukier (bilety) - trasa dla najmłodszych i ich rodzin, zwiedzanie Zamku i wizyta w manufakturze słodyczy.
  12. Szczecin wczoraj i dziś - jak się zmieniało centrum miasta: Akademia Sztuki, ul. Staromłyńska, Zamek, pl. Solidarności, pl. Żołnierza Polskiego, al. Niepodległości, Brama Portowa, Stare Miasto, katedra.

(mag)

Na zdjęciu: Na Międzynarodowym Dniu Przewodnika rokrocznie w Szczecinie są tłumy

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zibi
2017-02-26 12:35:14
Na drewnianych palach.
KOCHANOWSKI I "KTO MI DAL SKRZYDLA"?
2017-02-26 12:03:59
O, slady Jana z Czarnolasu czyli Jana Kochanowskiego, tego od "Wielkies mi uczynila pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim.."(Treny, poezja Kochanowskiego)? Cos takiego, on sie kojarzy z Krakowem, Padwa (Wlochy, tam studiowal), Czarnolasem. Bardzo ladnie pisala o nim Janina Porazinska w "KTO MI DAL SKRZYDLA". Beletryzowana biografia. Bardzo obszerna. Ale Szczecin chyba w niej nie wystepowal w takim znaczeniu aby utkwil w pamieci dzieciecego czytelnika. M.Dem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA