Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nowe rondo dla Karskiego? [FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 02 listopada 2016 r. 16:10
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:19
Nowe rondo dla Karskiego?
 

Na nowym szczecińskim skrzyżowaniu o ruchu okrężnym i w jego pobliżu do normalności jeszcze trochę, bo choć auta mogą wreszcie jeździć, o tyle wciąż tam prowizorka z przystankami komunikacji miejskiej jest jak najbardziej aktualna. Tymczasem pojawiła się już pierwsza propozycja dla niego patrona.

Kiedy autobusy będą zatrzymywać się w nowej zatoce w ul. Wernyhory, na urządzonym wspólnym pasie z tramwajami przy dojeździe do ronda w ul. Mickiewicza i te ostatnie na dwóch przystankach z Krzekowa do centrum od ul. Żołnierskiej i przed skrzyżowaniem z ul. Brzozowskiego? Konkretnej odpowiedzi w szczecińskim ZDiTM w środę nie uzyskaliśmy. Pasażerowie, przynajmniej w sporej części, zdezorientowani. Choć na peronach elektroniczne tablice świecą, to ani tramwaje, ani tym bardziej autobusy nie przystają nadal w wyznaczonych dla nich nowych miejscach. W tym względzie stan tymczasowości trwa w najlepsze. Do tramwajów można dostać się z prowizorycznych przystanków oddalonych za skrzyżowanie ul. Żołnierskiej z ul. Somosierry. W przypadku autobusów też z tymczasowych w ul. Wernyhory w obu kierunkach.

- Trwają odbiory, poprawki tam, gdzie wyszły usterki. Poinformujemy o tym na pewno osobnym komunikatem. Być może nastąpi to jeszcze w tym tygodniu - tyle usłyszeliśmy od Hanny Pieczyńskiej, rzeczniczki prasowej ZDiTM, w środowe popołudnie.

Życie okolicznych ulic po przebudowie i nowego ronda - niczym fortuna - kołem się toczy. Oto radny PiS Marek Duklanowski, przewodniczący komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska, kilka dni temu na fejsbuku ogłosił, że do partyjnego kolegi Witolda Dąbrowskiego, przewodniczącego komisji ds. bezpieczeństwa publicznego i samorządności, skierował wniosek, by ta zajęła się jego inicjatywą nadania powstałemu dopiero co rondu u zbiegu ulic Mickiewicza, Żołnierskiej i Wernyhory imienia Jana Karskiego.

Jak uzasadnia radny Duklanowski, Jan Karski to - tu cytat - „bohaterska postać człowieka, dla którego prawda o traktowaniu przez Niemców w okupowanej Polsce obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, była bardzo ważna. tak ważna, że z narażeniem życia zdecydował się najpierw ją poznać i uwiarygodnić przez pobyt w getcie i obozach śmierci, a następnie świadczyć o niej". - Dlatego zwyczajnie warto go upamiętnić!. - tak kończy swój fejsbukowy wpis.

Niewykluczone więc, że na jedną z najbliższych sesji rady miasta trafi projekt uchwały w tej sprawie.©℗

(MIR)
Zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rondo
2016-11-11 12:11:27
należy uszanować wolę Rady Osiedla Pogodno. Panowie radni mają słuchać mieszkańców. jaster
Marcin
2016-11-05 20:19:21
RO Pogodno zaproponowała na patrona Henryka Jendzę - pierwszego dyrektora Stoczni Szczecińskiej, dzięki którego staraniom odziedziczone po Niemcach zakłady podniesiono z totalnej ruiny. Byłby to znacznie lepszy patron niż Karski, który ze Szczecinem nie miał absolutnie nic wspólnego.
Janek C.
2016-11-03 17:45:38
Ja proponuje nazwac rondo im.Stanislawa Fortunskiego, niezyjacego juz i zapomnianego dyrektora fabryki ``Junakow``.Zrobil wiele dla rozwoju tejze, rozwoju motoryzacji i sportu motorowego.
demolek
2016-11-02 19:39:18
Może jednak Rondo Alberta Eduarda Töpffera?
Grzesiek
2016-11-02 19:30:26
Mam nadzieję, że nie chodzi o Karola Karskiego- bohatera z Cypru, gdzie dokonał aktu zniszczenia wózka golfowego. Ten czyn bohaterskiego posła PiS rozsławiającego imię Polski zasługuje na najwyższe uznanie. Wszak "dobra zmiana" ma swoje definicje bohaterstwa.
Czytelnik
2016-11-02 18:00:50
Wy tam w tej RM większych zmartwień i problemów do rozwiązania nie macie,tylko "polować" na nowe ulice i ronda i urządzać igrzyska za nasze pieniądze z patronami-?. Duklanowski- weź chłopie się za porządną pracę w tej radzie na rzecz miasta a nie uprawiaj nędznej hucpy i populizmu.Nie po to zostałeś wybrany abyś zajmował się głupotami.
j23
2016-11-02 16:25:42
A może kogoś związanego ze Szczecinem np.Waleriana Pawłowskiego ,który mieszał niedaleko...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA