Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Nowe nazwy ulic - od literatury po tablicę Mendelejewa

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Nowe nazwy ulic - od literatury po tablicę Mendelejewa
 
Prawdziwą tablicę Mendelejewa ujrzymy niebawem na tabliczkach z nazwanymi nowych ulic Szczecina. Między nie jako patron zupełnie z innego, bo literackiego kapelusza, w drugim zresztą końcu miasta do grona wyłącznie literackich postaci-patronów wkrótce dołączy Gerwazy. Uchwały o nadaniu nazw dotąd bezimiennym drogom i do niedawna nawet polnym duktom radni przegłosowali w listopadzie na ostatniej sesji.

Wysyp nowych nazw szykuje się tym razem przede wszystkim na terenach świeżo uzbrojonych, oferowanych pod inwestycje w podstrefach Trzebusza (Dąbie) i Dunikowa (Wielgowo), czyli Specjalnej Strefy Przemysłowej Szczecin. Pojawią się tam takie ulice takie, jak: Irydowa, Tytanowa, Uranowa, Kadmowa, Cynkowa, Magnezowa, Wolframowa i Kobaltowa. Obok już istniejącej tam – nomen omen – ul. Zdrowej i w bezpośrednim sąsiedztwie ulic: Goleniowskiej, Tczewskiej, Wolińskiej czy Śnieżnej. Takie nazewnictwo urządzonych tam dróg publicznych zaproponował prezydent, uznając je za trafne dla gruntów przeznaczonych do zagospodarowania na cele przemysłowo-składowe.

Radni w swej większości je zaakceptowali. Choć przeciwko niektórym oponowała jako jedyna Jolanta Balicka, radna prezydenckiego klubu Bezpartyjni. Nie spodobały się jej zwłaszcza te nazwy, które – jak to ujęła – kojarzą się bezwzględnie z truciznami. Jej argument nie znalazł jednak posłuchu. Pozostali radni ponad podziałami głosowali za wszystkimi ośmioma na „tak”.

Natomiast na Krzekowie powiększy się poczet patronów zaczerpniętych z poematów i ballad Adama Mickiewicza. Są już tam ulice: tytułowego Pana Tadeusza, Telimeny, księdza Robaka, Jankiela, Horeszków, Wojskiego. Odnaleźć też można ul. Świtezianki. Teraz do nich dołączy Gerwazy. Jego imię ma nosić uliczka dojazdowa – teraz jeszcze w budowie – do nowych budynków miniosiedla Chabrowego, które powstaje na tyłach ul. Żniwnej, nieopodal skrzyżowania z ul. Żyzną. Z inicjatywą tego patrona wystąpiła realizująca w tym miejscu kolejną ze swoich inwestycji w mieście spółka deweloperska SGI.

A zważywszy na fakt, że osiedle Krzekowo stało się w ostatnich latach obszarem wzmożonej aktywności deweloperskiej i jako dawna wieś – wzorem pobliskiego Bezrzecza – coraz bardziej się urbanizuje i zabudowuje, można się spodziewać również wniosków w niedługim czasie o ustanowienie kolejnych patronów rodem z Mickiewiczowskich ksiąg. Katalog dostępnych i potencjalnie do wykorzystania ich bohaterów nadal jest jeszcze całkiem obfity.©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK
 

Na zdjęciu: Budowa nowego miniosiedla mieszkaniowego Chabrowe na Krzekowie. I widok na prowadzącą do niego już wkrótce - jeszcze także w budowie - nową ulicę z Gerwazym jako patronem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bonawentura
2015-11-25 21:34:59
Czy wszystkie środowiska zostały powiadomione o nowych nazwach ulic? Czy z nimi konsultowano to? Chodzi głównie o ulice o nazwach "metalowych". Czy czasem po jakimś czasie ktoś się nie ocknie i w gorączce poszukiwania reliktów minionej (dawno) epoki nie zapyta, kim byli np. Irydow, Cynkow czy Wolframow i jakie są ich związki ze Szczecinem. Są to nazwiska spotykane w Rosji, choć nie tylko.
Noname
2015-11-25 13:26:11
Szanowny Kurierze... Ad. tytułu artykułu: nie nowe nazwy ulic, a nazwy nowych ulic.
D
2015-11-25 12:57:04
Gwałtowny przypływ rozsądku. Bardzo sympatyczne nazwy. Gratulacje!
Wowczas a dzis,
2015-11-25 11:05:36
A ktora z Ulic dla upamietnienia roznych okresow w histori Polski, dostanie neutralna nazwe Ulicy Przeszlosci... i Ulicy Przyszlosci...??
987256BRAVO
2015-11-25 10:11:09
Super nazwy !!! BRAVO !!! Ani jednego księdza, ani jednego biskupa, ani jednego męczennika !!! Jednak można. Jeszcze raz BRAVO !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA