sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe nazwy ulic - od literatury po tablicę Mendelejewa

Nowe nazwy ulic - od literatury po tablicę Mendelejewa

Nowe nazwy ulic - od literatury po tablicę Mendelejewa
Data publikacji: 2015-11-25 11:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 2453 41075
Prawdziwą tablicę Mendelejewa ujrzymy niebawem na tabliczkach z nazwanymi nowych ulic Szczecina. Między nie jako patron zupełnie z innego, bo literackiego kapelusza, w drugim zresztą końcu miasta do grona wyłącznie literackich postaci-patronów wkrótce dołączy Gerwazy. Uchwały o nadaniu nazw dotąd bezimiennym drogom i do niedawna nawet polnym duktom radni przegłosowali w listopadzie na ostatniej sesji.

Wysyp nowych nazw szykuje się tym razem przede wszystkim na terenach świeżo uzbrojonych, oferowanych pod inwestycje w podstrefach Trzebusza (Dąbie) i Dunikowa (Wielgowo), czyli Specjalnej Strefy Przemysłowej Szczecin. Pojawią się tam takie ulice takie, jak: Irydowa, Tytanowa, Uranowa, Kadmowa, Cynkowa, Magnezowa, Wolframowa i Kobaltowa. Obok już istniejącej tam – nomen omen – ul. Zdrowej i w bezpośrednim sąsiedztwie ulic: Goleniowskiej, Tczewskiej, Wolińskiej czy Śnieżnej. Takie nazewnictwo urządzonych tam dróg publicznych zaproponował prezydent, uznając je za trafne dla gruntów przeznaczonych do zagospodarowania na cele przemysłowo-składowe.

Radni w swej większości je zaakceptowali. Choć przeciwko niektórym oponowała jako jedyna Jolanta Balicka, radna prezydenckiego klubu Bezpartyjni. Nie spodobały się jej zwłaszcza te nazwy, które – jak to ujęła – kojarzą się bezwzględnie z truciznami. Jej argument nie znalazł jednak posłuchu. Pozostali radni ponad podziałami głosowali za wszystkimi ośmioma na „tak”.

Natomiast na Krzekowie powiększy się poczet patronów zaczerpniętych z poematów i ballad Adama Mickiewicza. Są już tam ulice: tytułowego Pana Tadeusza, Telimeny, księdza Robaka, Jankiela, Horeszków, Wojskiego. Odnaleźć też można ul. Świtezianki. Teraz do nich dołączy Gerwazy. Jego imię ma nosić uliczka dojazdowa – teraz jeszcze w budowie – do nowych budynków miniosiedla Chabrowego, które powstaje na tyłach ul. Żniwnej, nieopodal skrzyżowania z ul. Żyzną. Z inicjatywą tego patrona wystąpiła realizująca w tym miejscu kolejną ze swoich inwestycji w mieście spółka deweloperska SGI.

A zważywszy na fakt, że osiedle Krzekowo stało się w ostatnich latach obszarem wzmożonej aktywności deweloperskiej i jako dawna wieś – wzorem pobliskiego Bezrzecza – coraz bardziej się urbanizuje i zabudowuje, można się spodziewać również wniosków w niedługim czasie o ustanowienie kolejnych patronów rodem z Mickiewiczowskich ksiąg. Katalog dostępnych i potencjalnie do wykorzystania ich bohaterów nadal jest jeszcze całkiem obfity.©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK
 

Na zdjęciu: Budowa nowego miniosiedla mieszkaniowego Chabrowe na Krzekowie. I widok na prowadzącą do niego już wkrótce - jeszcze także w budowie - nową ulicę z Gerwazym jako patronem.

Komentarze

Bonawentura
Czy wszystkie środowiska zostały powiadomione o nowych nazwach ulic? Czy z nimi konsultowano to? Chodzi głównie o ulice o nazwach "metalowych". Czy czasem po jakimś czasie ktoś się nie ocknie i w gorączce poszukiwania reliktów minionej (dawno) epoki nie zapyta, kim byli np. Irydow, Cynkow czy Wolframow i jakie są ich związki ze Szczecinem. Są to nazwiska spotykane w Rosji, choć nie tylko.
2015-11-25 21:34:59
Noname
Szanowny Kurierze... Ad. tytułu artykułu: nie nowe nazwy ulic, a nazwy nowych ulic.
2015-11-25 13:26:11
D
Gwałtowny przypływ rozsądku. Bardzo sympatyczne nazwy. Gratulacje!
2015-11-25 12:57:04
Wowczas a dzis,
A ktora z Ulic dla upamietnienia roznych okresow w histori Polski, dostanie neutralna nazwe Ulicy Przeszlosci... i Ulicy Przyszlosci...??
2015-11-25 11:05:36
987256BRAVO
Super nazwy !!! BRAVO !!! Ani jednego księdza, ani jednego biskupa, ani jednego męczennika !!! Jednak można. Jeszcze raz BRAVO !!!
2015-11-25 10:11:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie