piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nowe na Starym Mieście

Nowe na Starym Mieście

Nowe na Starym Mieście
Data publikacji: 2017-06-21 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:18
Wywietleń: 383 271718

Będzie wieża, grzybki, żabki i ścianka wspinaczkowa, ale również dywany róż, ławki i siłownia pod chmurką. Już we wrześniu i na Starym Mieście. O ile Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych nie zawiedzie z procedurami, czyli m.in. jeszcze w czerwcu wyłoni wykonawcę, który zmieni podwórko na tyłach ul. Wyszyńskiego, Mściwoja i Sołtysiej w nowoczesne zielone miejsce rekreacji oraz wypoczynku dla okolicznych mieszkańców.

ZBiLK ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu w kwartale ulic (Mściwoja 1, Wyszyńskiego 23, 25, 27 i Sołtysia 5) objętym ochroną konserwatorską. O zakresie prac, na jakich prowadzenie wprawdzie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, ale do których realizacji jest niezbędne zezwolenie - w formie decyzji administracyjnej - Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ZWKZ) w Szczecinie. Jako że inwestycja będzie realizowana na terenie historycznego układu urbanistycznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Bez niej wykonawca - dosłownie - nie może wbić szpadla w tę ziemię.

Problem w tym, że do specyfikacji istotnych warunków zamówienia właśnie ogłoszonego przetargu ZBiLK załączył decyzję WWKZ (nr 1080/216), która straciła ważność (!) z końcem ubiegłego roku. Firmom potencjalnie zainteresowanym realizacją tegoż zamówienia więc sygnalizuje: „decyzja Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, na przeprowadzenie działań na terenie objętym zamówieniem - aktualna decyzja - zostanie przekazana wykonawcy, najpóźniej w dniu podpisania umowy".

Inwestycja - konsultowana z miejscową radą osiedla - ma być zrealizowana w ciągu 60 dni. Na podstawie dokumentacji projektowej przygotowanej przez Pracownię Architektury Krajobrazu „Trzy Małe Drzewka" - Natalii Maćków.

Podwórko po modernizacji z pewnością będzie atrakcyjne dla okolicznych mieszkańców (ogrodzone). Znajdą się na nim bowiem nie tylko nowe urządzenia zabawowe dla najmłodszych, ale również strefa aktywnej rekreacji. W pierwszej będzie m.in. zjeżdżalnia, huśtawki, wieże z daszkiem i bez, tzw. belka balansująca, słupki sprawnościowe (grzybki), a nawet ścianka wspinaczkowa. Opodal - siłownia pod chmurką z rowerkiem, obitrekiem, twisterem, wahadłem i steperem. Natomiast dalej - miejsce do tzw. rekreacji biernej, czyli do zalegania, z nowymi ławkami (5 szt., metalowe) oraz nasadzeniami zieleni: jarząbami, berberysami, ligustrami, tawułami japońskimi i różami (zostanie usuniętych 20 m kw. irgi). Całość mają łączyć dywanowe trawniki oraz alejka z betonowej kostki.

To wszystko, o ile znajdą się chętni wykonawcy, którzy złożą oferty przetargowe do 28 czerwca br. Oferujący realizację inwestycji w cenie nie przekraczającej wartości zarezerwowanej na ten cel w miejskim budżecie. ©℗

A. NALEWAJKO

FOT. ZBiLK

Komentarze

@HogoFrogo
To nie miejsce na blokowisko z placami zabaw. Jakoś warszawską, gdańską czy poznańską starówkę można było odbudować tak aby przypominała oryginał. U nas rożnego rodzaju pseudo urbaniści, planiści, prezydenci doprowadzili do katastrofy przestrzeni. Nie chodzi tu o średniowiecze. Musi być odtworzony stan sprzed nalotów dywanowych w 1944 - wtedy już była kanalizacja i nie znano cholery.
2017-06-22 22:15:43
@Wojtek
Czemu tylko komunistyczne? "Stare" Miasto zbudowane na Podzamczu po 1990 r także nadaje się do rozbiórki.
2017-06-22 14:11:47
as
zgadzam sie z Wojtkiem, ze szkoda Starego Miasta na tą obecną brzydką zabudowę.
2017-06-22 13:58:57
HogoFogo
@ Wojtek Należy zlikwidować także kanalizację i wodociągi w tym rejonie. Średniowieczne rynsztoki są bardzo malownicze. Kto wie, może za kilka lat doczekamy pierwszej od dawna epidemii cholery? To ci dopiero będzie atrakcja!!!
2017-06-22 12:05:23
Wojtek
Tam raczej najpierw buldożer jest potrzebny aby wyburzyć te komunistyczne blokowiska, a następnie odbudować historyczną, gęstą zabudowę uliczek Starego Miasta. Inaczej będzie to tylko kolejny zamknięty obiekt dla okolicznych pijaczków z tych paskudnych budynków. Nie wniesie to żadnej wartości dodanej dla odwiedzających ten rejon miasta, podobnie jak wiaty śmietnikowe i garaże na Staromiejskiej!
2017-06-21 21:57:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”