Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Nowe legitymacje

Data publikacji: 08 lutego 2017 r. 17:36
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:28
Nowe legitymacje
 

Każdy, kto przechodzi teraz na świadczenie z ZUS, otrzymuje nową legitymację emeryta-rencisty. Jest ona dostosowana do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.

Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje 350 - 400 tysięcy nowych legitymacji emeryta-rencisty. Potwierdzają one pobieranie świadczenia z ZUS.

Do końca minionego miesiąca obowiązywał stary- z 2004 roku - jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle) legitymacji. Od 1 lutego br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe, biało-zielone legitymacje. Poza tym od poprzednich, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je kilka innych szczegółów. Na rewersie obecnie wydawanej jest skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) napisany alfabetem Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym.

Na nowej legitymacji nie ma już pola „numer świadczenia”. Zastąpione zostało przez „rodzaj świadczenia”, w którym mają być wpisy: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

- Rzecz niezwykle istotna: stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane - informuje Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

Oddział w Szczecinie. - Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których legitymacja opatrzona alfabetem Braille’a, będzie stanowiła duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że legitymacja z zasady nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg, np. w transporcie publicznym. Decydują o tym odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym i lokalnym.

W Szczecinie potwierdzeniem prawa emeryta do 50- proc. ulgi na przejazdy komunikacją miejską jest ważna legitymacja organu emerytalno-rentowego wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość bądź aktualny odcinek emerytury lub renty i dokument tożsamości. Z ulgi dla seniora mogą zaś korzystać pasażerowie po ukończeniu 67. roku życia do ukończenia 70. z dokumentem potwierdzającym tożsamość i wiek. Starsi - po siedemdziesiątce- jeżdżą szczecińskimi autobusami i tramwajami za darmo.

W PKP Intercity każdy, kto skończył 60 lat, może liczyć na 30-proc. rabat na przejazdy wszystkimi krajowymi pociągami tej spółki - zarówno w 1., jak i 2. klasie. Podczas kontroli biletów należy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Także pasażerowie Przewozów Regionalnych, którzy ukończyli 60 lat, mogą liczyć na zniżki. Dzięki ofercie REGIO Senior bilety jednorazowe są dla nich tańsze o 25 proc., natomiast okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne) mogą nabyć z 10-procentową zniżką. Żeby skorzystać z tańszego biletu, wystarczy dokument tożsamości.

(mag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA