Kolejna podwórkowa mozaika powstała tuż przy ulicy Kazimierza Pułaskiego 10 w Szczecinie. Oficjalne odsłonięcie młodszej siostry „Kosmosu” i „Miłości” nastąpi 17 listopada. „Podwórko” to do tej pory największe dzieło, ma powierzchnię ponad 20 metrów kwadratowych.
Za najnowszą szczecińską mozaiką stoją artyści i animatorzy ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki i kolektywu Dobre Praktyki. To właśnie oni przywracają zapomnianą mozaikową tradycję, ozdabiając schowane w Śródmieściu podwórka. Nie są to reprezentacyjne i łatwo dostępne przestrzenie, jednak artyści specjalnie wybierają takie, które nie tylko mogą zostać upiększone za pomocą artystycznych działań, ale również zyskać nową, sąsiedzką funkcję.
– Wybieramy zapomniane, pomazane wulgaryzmami i mową nienawiści ściany, które następnie stają się nośnikiem nowego, bardziej pozytywnego komunikatu – tłumaczy Paulina Stok-Stocka z Oswajania Sztuki.
Artyści mają na swoim koncie już dwie ozdobione ściany. Jedną za dawnym kinem „Kosmos” oraz drugą w podwórku przy ul. Bałuki 17. Mozaiki powstają w wyniku dialogu z mieszkańcami. Dziewczyny z kolektywu Dobre Praktyki za każdym razem przygotowują trzy projekty inspirowane historią danego miejsca. Następnie okoliczni mieszkańcy i użytkownicy przestrzeni wybierają jeden do realizacji.
– Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem – mówi Ada Krawczak z Oswajania Sztuki i kolektywu Dobre Praktyki. – Dlatego teraz chcemy się odwdzięczyć i zapraszamy zarówno sąsiadów, jak i wszystkich mieszkańców Szczecina na odsłonięcie wspólnego dzieła. Tym bardziej że jego realizacja była możliwa dzięki wszystkim, którzy oddali swój głos na naszą inicjatywę w konkursie w ramach Programu Społecznik, ponieważ to z tego źródła uzyskaliśmy środki.
Dokładna lokalizacja pozostaje do tej pory tajemnicą. Ci, którzy chcą zobaczyć najnowsze mozaikowe dzieło, spotykają się 17 bm. o godz. 13 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 10 (przed budynkiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT). – Stamtąd przejdziemy wspólnie na PODWÓRKO. Będziemy wdzięczni za punktualne przybycie i mamy nadzieję, że będziecie z nami! – zachęcają dziewczyny.
(KaNa)
Fot. Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki