Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Nowa era ciepłownictwa. Nowatorska technologia na Łasztowni [GALERIA]

Data publikacji: 15 lipca 2020 r. 17:14
Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2020 r. 11:51
Nowa era ciepłownictwa. Nowatorska technologia na Łasztowni
 

Era ciepłownictwa 5G rozpoczęła się w środę (15 lipca) w Szczecinie za sprawą Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Inteligentna oraz niskotemperaturowa sieć ciepłownicza powstanie na Łasztowni, a pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. 

- Chcemy stworzyć na Łasztowni inteligentny system ciepłowniczy oparty na ectogrid™, czyli sieci ciepłowniczej piątej generacji, która będzie wykorzystywać przede wszystkim to, czego jest w nadmiarze, czyli ciepło odpadowe – wyjaśnia Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. - 
W procesach produkcyjnych i usługowych występują ogromne ilości takiego ciepła, a w gęsto zabudowanej tkance miejskiej są takie obiekty, które mogą to ciepło zagospodarować. Zamiast więc tracić je bezpowrotnie, my jako Szczecińska Energetyka Cieplna chcemy tę dobrą energię zagospodarować.

Nowatorska technologia

Technologia ectogrid™ ułatwia wykorzystanie ciepła odpadowego i energii ze źródeł odnawialnych, co znacząco wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery. W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, jednak w Europie z powodzeniem funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, które oparte są o te rozwiązania.

- Sieć (na Łasztowni - red.) będzie dążyła do tego, aby być samowystarczalną. Ma zagospodarowywać ciepło i chłód, które w niektórych obiektach są w nadmiarze, a wykorzystywać tam gdzie jest ich brak. Jak stanowią badania, do 2050 roku zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się o około 30 procent. Natomiast zapotrzebowanie na chłód ma wzrosnąć nawet trzykrotnie - dodaje Marian Nowakowski, dyrektor ds. inwestycji SEC.

- To nowatorska i opatentowana przez koncern energetyczny E.ON technologia. Dzięki temu, że E.ON jest naszym udziałowcem i partnerem, możemy to rozwiązanie zastosować w Szczecinie - wyjaśnia Mariusz Majkut.

Ambitne plany SEC-u

Warto dodać, że Morskie Centrum Nauki będzie jedynym w Polsce budynkiem użyteczności publicznej, który zdobył certyfikat zrównoważonego budownictwa LEED.

- To budynek ekologiczny, który nie traci energii, a ją wykorzystuje. Obecnie jesteśmy na granicy otrzymania certyfikatu LEED Silver. Natomiast zrobienie kilku opracowań, do których potrzebna jest również umowa z SEC, pozwoli nam na zdobycie kilku punktów, dzięki czemu bezpieczniejsze będzie uzyskanie certyfikatu na tym poziomie - dodaje Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Morskie Centrum Nauki

Poziom Silver certyfikatu LEED jest jednym z czterech możliwych do zdobycia. Certyfikacja w systemie LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) została opracowana przez U.S. Green Building Council (USGBC) i przeznaczona jest dla budynków deweloperskich, obiektów przemysłowych i biurowych oraz hoteli. Obejmuje także budynki mieszkaniowe na każdym etapie (od projektu, poprzez eksploatację po konserwację).

Szczecińska Energetyka Cieplna ma również w planach zastosowanie nowoczesnego systemu ciepłowniczego tzw. trzeciej generacji na Kępie Parnickiej. - Będziemy wykorzystywać wodę powrotną. Ciepło, które jest rozprowadzane za pomocą gorącej wody, wraca do elektrowni z temperaturą kilkudziesięciu stopni. Chcemy to ciepło jeszcze raz wykorzystać i dodatkowo schłodzić w sieci trzeciej generacji - wyjaśnia Marian Nowakowski. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Ryszard Pakieser

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ajajaj nowatorska technologia
2020-07-16 18:49:36
z co najmniej 150 letnią brodą...
Olaboga
2020-07-16 14:13:03
Głównie to będą ciepłe posadki dla swoich "POrafałowych zwycięzców" czekać tylko na warszawskie objawy - gówna w Odrze i dymy nad miastem.
inrzynier
2020-07-16 13:18:54
Co to za bełkot,dziesięć razy napisali że nowatorska technologia a nie napisali na czym polega.Będą odzyskiwać ciepło i zimno z tkanki miejskiej.OK odzyskujcie ale gdzie macie na Łasztowni przy Odrze tkankę miejską gdzie jest nowatorskie ciepło i zimno.Chyba że przez pół roku zimy będzie odzyskiwać zimno a przez pół roku lata będziecie odzyskiwać ciepło.No i czy odpadowa energia jest dobra bo odpad to zawsze odpad.Matko co za bełkot
wdw
2020-07-16 10:27:18
Ile mają na powrocie 30-40 st to nie dogrzeją chyba że elektrycznie 5G .
Logiczne - będzie ciepło w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu.
2020-07-15 21:21:34
Zobaczymy co dalej.
"gratis" jak ciepło ze spalarni śmieci
2020-07-15 20:51:23
Ile będzie nas kosztował ten poziom silver certyfikatu LEED, bo że taniej nie będzie, tylko drożej, to nie mam wątpliwości.
;//
2020-07-15 19:55:47
Jakie pinć gje , wungla przeca mamy tony szczególnie ze wschodu !!! trza palić wunglem a nie jakies łekologie, i plastikiem i smieciami tak jest prawilnie !!!, budowac nieszczelne szamba jak na południowym wschodzie kraju ! to jest rok 1920 a nie 2020 ! a czy mieszkancy płoni beda protestowac tak jak przeciwko masztom gsm? ale komórkę i srajfona każdy ma buhhaha i łot somsiada złodzieja wifi sygnał ciungie bo ten nie ma hasła .A poważnie największym fake newsem co do 5g jest to że dzięki 5g będzie można jeszcze szybciej przesyłać fake newsy
Do @Bełkot paeudonaukowy
2020-07-15 19:27:30
Może masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? To Ci skrócę - sieć dzięki której energia się nie marnuje, ponieważ jej nadmiar jest wykorzystywany, a nie oddawany w eter. Pozdro
Bełkot pseudonaukowy
2020-07-15 17:56:59
Mądre słowa kluczowe nie wystarczą. Tak to jest jak autorka tekstu ... nie rozumie o czym pisze.
;///
2020-07-15 17:31:34
Łomatko i córko pinć gje atakuje z kaloryferów !!!! co to bedzie co to bedzie ,kuniec świata ,ratuj się kto może !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA