Era ciepłownictwa 5G rozpoczęła się w środę (15 lipca) w Szczecinie za sprawą Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Inteligentna oraz niskotemperaturowa sieć ciepłownicza powstanie na Łasztowni, a pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.
- Chcemy stworzyć na Łasztowni inteligentny system ciepłowniczy oparty na ectogrid™, czyli sieci ciepłowniczej piątej generacji, która będzie wykorzystywać przede wszystkim to, czego jest w nadmiarze, czyli ciepło odpadowe – wyjaśnia Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. - W procesach produkcyjnych i usługowych występują ogromne ilości takiego ciepła, a w gęsto zabudowanej tkance miejskiej są takie obiekty, które mogą to ciepło zagospodarować. Zamiast więc tracić je bezpowrotnie, my jako Szczecińska Energetyka Cieplna chcemy tę dobrą energię zagospodarować.
Technologia ectogrid™ ułatwia wykorzystanie ciepła odpadowego i energii ze źródeł odnawialnych, co znacząco wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery. W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, jednak w Europie z powodzeniem funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, które oparte są o te rozwiązania.
- Sieć (na Łasztowni - red.) będzie dążyła do tego, aby być samowystarczalną. Ma zagospodarowywać ciepło i chłód, które w niektórych obiektach są w nadmiarze, a wykorzystywać tam gdzie jest ich brak. Jak stanowią badania, do 2050 roku zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się o około 30 procent. Natomiast zapotrzebowanie na chłód ma wzrosnąć nawet trzykrotnie - dodaje Marian Nowakowski, dyrektor ds. inwestycji SEC.
- To nowatorska i opatentowana przez koncern energetyczny E.ON technologia. Dzięki temu, że E.ON jest naszym udziałowcem i partnerem, możemy to rozwiązanie zastosować w Szczecinie - wyjaśnia Mariusz Majkut.
Warto dodać, że Morskie Centrum Nauki będzie jedynym w Polsce budynkiem użyteczności publicznej, który zdobył certyfikat zrównoważonego budownictwa LEED.
- To budynek ekologiczny, który nie traci energii, a ją wykorzystuje. Obecnie jesteśmy na granicy otrzymania certyfikatu LEED Silver. Natomiast zrobienie kilku opracowań, do których potrzebna jest również umowa z SEC, pozwoli nam na zdobycie kilku punktów, dzięki czemu bezpieczniejsze będzie uzyskanie certyfikatu na tym poziomie - dodaje Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.
Poziom Silver certyfikatu LEED jest jednym z czterech możliwych do zdobycia. Certyfikacja w systemie LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) została opracowana przez U.S. Green Building Council (USGBC) i przeznaczona jest dla budynków deweloperskich, obiektów przemysłowych i biurowych oraz hoteli. Obejmuje także budynki mieszkaniowe na każdym etapie (od projektu, poprzez eksploatację po konserwację).
Szczecińska Energetyka Cieplna ma również w planach zastosowanie nowoczesnego systemu ciepłowniczego tzw. trzeciej generacji na Kępie Parnickiej. - Będziemy wykorzystywać wodę powrotną. Ciepło, które jest rozprowadzane za pomocą gorącej wody, wraca do elektrowni z temperaturą kilkudziesięciu stopni. Chcemy to ciepło jeszcze raz wykorzystać i dodatkowo schłodzić w sieci trzeciej generacji - wyjaśnia Marian Nowakowski. ©℗
Karolina Nawrocka
Fot. Ryszard Pakieser