Poniedziałek 05 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Nowa ekspozycja na skwerze Kapitanów [GALERIA]

Data publikacji: 2019-05-04 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 10:29
Nowa ekspozycja na skwerze Kapitanów
Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej i Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” przygotowały wiosenną ekspozycję na znajdującym się na Łasztowni skwerze Kapitanów. O miejsce to dba kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, który niedawno m.in. doprowadził do odnowienia i przeniesienia tu niszczejącej kotwicy sprzed dawnego Domu Marynarza. Wkrótce na skwerze pojawią się też tablice upamiętniające statki Polskiej Żeglugi Morskiej.

Wiosnę na skwerze Kapitanów widać bardzo wyraźnie – równo skoszona trawa, krzewy przygotowane do kwitnięcia i zupełnie nowe elementy ekspozycji kapitańskiej, o które troszczą się pracownicy CKE „Stara Rzeźnia”, studenci Akademii Morskiej w Szczecinie oraz przede wszystkim kapitan Grycner, marynista, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej w okręgu zachodniopomorskim.

– To jest nauka morza i nauka kultury morskiej, tak ważna dla Szczecina i dla całego naszego regionu – podkreśla kapitan Włodzimierz Grycner. – Ja tu jestem codziennie, bo zobowiązała mnie do tego społecznie pani prezes CSL Internationale Spedition Laura Hołowacz, dzięki której powstała „Stara Rzeźnia”. Staram się więc wymyślać różne rzeczy ozdabiające i wzbogacające to miejsce. Obecnie jestem w trakcie przygotowywania ośmiu tablic przedstawiających historię statków Polskiej Żeglugi Morskiej. Będą odsłonięte prawdopodobnie w czasie Dni Morza lub chwilę przed tym wydarzeniem.

Skwer Kapitanów ma charakter informacyjny i edukacyjny. Obecne na miejscu tablice przedstawiają historię żeglugi w regionie, Flisu Odrzańskiego, a także sylwetki kapitanów żeglugi wielkiej, zarówno żyjących, jak i tych, którzy odeszli już na wieczną wachtę.

– Kilka miesięcy temu stanął tu maszt, a obok niego znajduje się ekspozycja „statek”, na którą składają się kotwice, winda kotwiczna, śruba okrętowa i kluza kotwiczna – mówi kapitan Grycner. – Wszystkie elementy zostały odnowione.

Niedawno doszła kotwica, która przez kilkanaście ostatnich lat niszczała przed budynkiem opuszczonego Domu Marynarza przy ul. Matejki.

– Napisałem list do rektora Uniwersytetu Szczecińskiego i dostaliśmy pozwolenie na jej przeniesienie oraz zainstalowanie na skwerze Kapitanów – wyjaśnia kapitan. – Jej administratorem jest teraz Liga Morska i Rzeczna w Szczecinie. Obok leży druga kotwica i winda kotwiczna z dawnej stoczni Parnica, również już nieużyteczna, a szkoda ją było wyrzucać.

Wszystkie elementy obecne na skwerze Kapitanów dla morskiej i żeglarskiej braci w Szczecinie mają dużą wartość sentymentalną. W miejscu tym odbywają się uroczystości organizowane m.in. przez Ligę Morską i Rzeczną czy Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marynarz
2019-09-17 10:26:44
Panowie Allek, Marek to ci co nie byli na Skwerze Kapitanów i nie widzieli jak ludzie czytają Tablice Kapitanów,Tablice statków PŻM,Tablice o Odrze, Tablice Mapy, Tablice Memoriał itp. Oglądają ekspozycje i podziwiają. Robią sobie zdjęcia i uczą się historii morskiej i odrzańskiej Szczecina. Są tacy ludzie, którzy nic nie zrobili, ale wszystko krytykują!
allek
2019-05-05 10:59:34
Pomieszanie klimatów wiejskiego odpustu i składnicy złomu. Każda rzecz z "innej bajki" można jeszcze dorzucić zestaw garnków z kuchni jakiegoś statku i będzie super.
Joeval
2019-05-05 08:49:12
A moze by tak ktoś pomyślał o Klubie Starszych Mechaników którzy często wnieśli więcej w kulturę marynarska niż większość jelopow kapitanow
Darek
2019-05-04 22:23:35
Kolejny złom wystawiony na łasztowni którego nikt nie chciał. Czekamy na kolejne bezcenne eksponaty ze skupu złomu.
Łubudubu
2019-05-04 17:28:19
Niech nam żyje
obserwator
2019-05-04 14:40:30
Laura Hołowacz na Prezydenta Szczecina to minimum za Krzystka w następnej kadencji. Z ramienia Nowoczesnej lub WIOSNY. Ale najpierw Stara Rzeżnia na siedzibę konsulatu honorowego w celu podkreślenia rangi tego miejsca. Obecni konsulowie honorowi nic nie wnoszą w zycie naszego miasta.Są anonimowi , bez inwencji i aktywności gospodarczo - biznesowej i społeczno- kulturalnej.
M
2019-05-04 11:16:15
Wolałbym ją w fotelu prezydenta Szczecina, niż jako kolejną anonimową posłankę. Miejscem walki o Szczecin jest Szczecin, nie Warszawa.
obserwator
2019-05-04 09:24:20
Pani Laura Hołowacz Prezes ATS INTERNATIONALE SPEDITION to bardzo zasłużona w Szczecinie osoba. Budownicza Starej Rzeżni i inicjatorka powrotu Szczecina nad Odrę.Inspiratorka budowy Szczecinskich Bulwarów, mecenas kultury , społecznik, sponsor przedsięwzięć kulturalnych , kobieta biznesu . Jest to bardzo wpływowa w Szczecinie osoba.To kobieta sukcesu , idealna kandydatka na miejsce w ławie poselskiej na przyszłą kadencję , tak aby walczyć o Szczecin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA