Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nostalgicznie i muzycznie. Kapitańskie Dni Morza [GALERIA]

Data publikacji: 02 lipca 2023 r. 17:18
Ostatnia aktualizacja: 04 lipca 2023 r. 10:52
Nostalgicznie i muzycznie. Kapitańskie Dni Morza
Kapitańskie Dni Morza odbyły się w Szczecinie po raz pierwszy. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Na szczecińskiej Łasztowni w sobotę (1 lipca) odbyły się Kapitańskie Dni Morza. Uroczystości zorganizował Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, przy wsparciu firmy CSL. Było nieco nostalgicznie, bo wspominano historię obchodów Dni Morza, ale też nie zabrakło śpiewa i tańca w wykonaniu szczecińskich artystów.

Najpierw na skwerze Kapitanów podniesiono banderę na „Kapitańskim maszcie”. Były przemówienia kapitanów i zaproszonych gości, w tym dziekana Wydziału Nawigacyjnego Politechniki Morskiej prof. Pawła Zalewskiego.

– Dni Morza to jest historia, tradycja i czas teraźniejszy, a są ludzie, którzy pływali po morzach i oceanach i chwalili imię naszego kraju, ale przyczyniali się do jego rozwoju – mówiła Laura Hołowacz, prezes CSL, dziękując kpt. ż.w. Włodzimierzowi Grycnerowi, przewodniczącemu SKKŻW, za kontynuowanie tej tradycji, którą – jej zdaniem – trzeba cenić, szanować i pokazywać. – Szczecin jest miastem morskim, Polska jest krajem leżącym nad morzem, cieszmy się dzisiaj i przeżyjmy razem wspaniały dzień.

Z kolei kapitan Grycner przypomniał, że tegoroczne obchody szczecińskich Dni Morza zaczęły się już 10 czerwca koncertem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym. Później były też inne imprezy, jak festyn „Noc świętojańska” na przystani Ślizgu.

Drugą część, czyli spotkanie w „Starej Rzeźni”, rozpoczęła prelekcja Ludmiły Kopycińskiej, która przybliżyła historię Dni Morza. Szczególne zainteresowanie i uśmiechy wzbudził film dokumentalny o centralnych obchodach Dni Morza, które się odbyły w 1947 roku w Szczecinie. Lektor filmu przekonywał, że Szczecin leży nad Bałtykiem...

Była chwila poezji. Anna Jakubczak recytowała wiersze dotyczące morza, ale nie tylko. Następnie wręczono honorowe odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej – krzyżami „Pro Mari Nostro” uhonorowano kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza oraz kpt. jachtowego Tomasza Włocha.

Na scenie zaśpiewały m.in. panie z Duo Active Music, szczeciński chór Na Dziecięcą Nutę, grał i śpiewał Igacki Band. Był pokaz mody retro. Wystąpili akordeoniści, Oksana Oksen, Andrzej Szpak oraz Zespół Tańca Sahiba Disy.

Ne zabrakło też poczęstunku od firmy CSL.

Dodajmy, że w minionym tygodniu odbyło się też kilka innych uroczystości, podczas których oddano hołd marynarzom, m.in. złożono kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym, odbył się apel przy pamiątkowym kamieniu Państwowej Szkoły Morskiej na Wałach Chrobrego, odsłonięto tablicę kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza na osiedlu Reda.

Obchody zwieńczyła msza św. odprawiona w niedzielę (2 lipca) w kościele Morskim w Szczecinie w intencji ludzi morza. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oooo...
2023-07-04 10:30:49
Dlaczego 24Kurier.pl wyciął wszystkie wpisy o TW Bartek w białym mundurze? To nieuczciwe, przecież to część historii szczecińskiego "zejmaństwa".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA