Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Nitras pyta ZUW o cudzoziemców (akt. 1)

Data publikacji: 2019-11-05 15:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-07 22:50
Nitras pyta ZUW o cudzoziemców
 

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras ocenił, że Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki słabo sobie radzi z absorbowaniem pracowników, którzy przyjeżdżają do nas zza wschodniej granicy. Zdradził także, że chce, aby wybory na szefa PO odbyły się jeszcze przed końcem roku. 

- Głównym petentem Urzędu Wojewódzkiego są cudzoziemcy starający się o pozwolenie na pobyt i na pracę - mówił Nitras podczas konferencji przed siedzibą ZUW. - A także pracodawcy, którzy korzystają z pomocy osób tu przyjeżdżających, głównie ze wschodu. 11 % dochodu narodowego Polski wytwarzają cudzoziemcy. Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej, że nasz Urząd Wojewódzki jest wraz z dolnośląskim tym urzędem, w którym procedury wydawania zgód na pobyt i na prace trwają najdłużej. W Szczecinie na zgody czekamy ponad 180 dni. Województwo mazowieckie wydaje takie zgody w ciągu 40 dni. Cierpi na tym zachodniopomorska gospodarka.

Polityk wysłał do wojewody oficjalne pismo, w którym pyta, dlaczego procedury trwają tak długo. Pyta także, czy wojewoda osobiście spotkał się z zachodniopomorskimi pracodawcami.

Nitras odniósł się również do sytuacji wewnętrznej PO.

- Zgadzam się z Grzegorzem Schetyną, że wyboru kandydata na prezydenta i szefa partii musimy dokonać w ciągu bardzo krótkiego czasu - stwierdził. - Uważam, że mamy oczywistego kandydata, a właściwie kandydatkę na prezydenta. Z powodu kampanii prezydenckiej warto byłoby poważnie zastanowić się nad tym, żeby wybory na szefa partii odbyły się jeszcze w tym roku. To nie oznacza skrócenia kadencji Grzegorza Schetyny, bo ona zakończy się 26 stycznia, ale nowego przewodniczącego możemy wybrać wcześniej. To pozwoli nam w sposób płynny wejść w nowy rok.

Nitras jest przekonany, że Schetyna będzie ponownie kandydował na szefa partii.

* * *

Konferencji polityka przysłuchiwała się kobieta, która, jak powiedziała, prowadzi restaurację McDonald's.

- Zamiast pracować w tej chwili użeramy się z urzędnikami w tym urzędzie - stwierdziła. - Nie wiem, czy ci urzędnicy są przepracowani, ale ja jestem przepracowana. Nie mam kim pracować. Polacy, którymi chciałabym się posiłkować, nie chcą u mnie pracować. W momencie, gdy zostało wprowadzone 500 plus, zwolniło się ode mnie 50 kobiet. Mam stawkę 18, 50 za godzinę, ale Ukrainiec kosztuje mnie o wiele więcej, bo muszę mu zapewnić wikt i opierunek. Dlaczego mam to robić? Oni są roszczeniowi, wredni i bezczelni.

- Nie wolno tak mówić - mitygował ją poseł. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski


Wojewoda odpowiedział Nitrasowi wkrótce po jego konferencji. Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ZUW napisał tak:

„W 2014 roku w ZUW przyjęto 868 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. W 2015 - przyjęto 1122 wnioski, w 2016 - 4956 wniosków, w 2017 - 13356 wniosków, w 2018 - 15229.
W tym roku, do 31 października, przyjęliśmy już blisko 22 tys. wniosków. W stosunku do 2014 roku to wzrost o blisko 2434 procent.

Tylko w tym roku w ZUW wydaliśmy już 19016 zezwoleń na pracę oraz blisko 4 tys. innych rozstrzygnięć w tych sprawach (np. uchylenie zezwolenia, odmowę wydania zezwolenia, umorzenie postępowania). Średni czas oczekiwania to 90 dni na zezwolenie.
Przy tak potężnym wzroście liczby wniosków musimy umożliwić wszystkim zainteresowanym złożenie dokumentów (wnioski składane są także elektronicznie lub pocztą – data stempla pocztowego jest jednocześnie datą rozpoczęcia procedury oraz w delegaturze ZUW) oraz stworzyć nowe miejsca pracy. W związku z tym intensywnie rozbudowujemy dziedziniec ZUW. Powstanie tam Biuro Obsługi Interesantów dedykowane obsłudze cudzoziemców i pracodawców ubiegających się o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Do końca czerwca 2020 powstaną tam 23 miejsca obsługi interesanta.

Dodam, że każdy wniosek wymaga dokładanego sprawdzenia osoby, która chce pracować w Polsce – także pod katem bezpieczeństwa.
Specjalnie dla pracodawców chcących zatrudnić cudzoziemców pracownicy właściwego wydziału organizują także spotkania i uczestniczą w specjalnych szkoleniach, na których udzielają przedsiębiorcom praktycznych porad, jak złożyć wniosek i przede wszystkim - jak uniknąć błędów w dokumentacji, które mogą przedłużyć całą procedurę. W załączniku przesyłamy przykładowe podziękowania z urzędów pracy, współpracującymi z ZUW w zakresie szkoleń dla pracodawców – podobne podziękowania otrzymujemy również od firm i przedsiębiorców (nie wysyłamy z uwagi na ochronę danych osobowych)”.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stefan
2019-11-07 22:37:17
Ukraincy sami organizuja sobie kolejke pod urzedem wojewodzkim , jeden prowadzi liste osob ktore maja wejsc kilka dni naprzod- to troche dziwne ze obcokrajowcy na terenie Polski to robia to znaczy sa tak mocno zorganizowani -- takie kolejki to nie do konca legalne --- z drugiej strony to przepisy o cudzoziemcach to dzielo PO i plan organizacyjny UW to PO a wiec niech PO napisze jak zmienic przepisy najpierw i organizacje UW a nie blyszczy jak gasnacy papieros w popielniczce ::: Niech PO da im prace w Stoczni, Polmo, Danie, Gryfie, Wiskordzie, ZNTK, itp.
do @zako
2019-11-06 19:15:14
ludzie maja byc biedni, by nie stanowili sily i by Nitrasy itp. mogly wygrywac wybory - by nie ulegl zmianie uklad okraglego stolu - partia polityczna to kupa kasy i latwiej wygrac wybory ze zlym programem jak narod biedny i rozbity ***okragly stol to w pewnym stopniu kontynuacja systemu socjalizmu i biedy z duzym niedzialajacym socjalem i internacjonalistyczno-kosmopolitycznym eurokołchozem z rewolucja socjalistyczna przeciw klasie sredniej czyli burzuazji -- program de facto marksistowsko-leninowski jest kontynuowany jak na razie bez czerwonego terroru; te wszystkie nowe prawa ktore sa z UE lub USA to analogia do programu rewolucji w zakresie praw rodzinnych, swiatopogladowych, prawa globalnych koncernow przypominaja to co bylo w przedsiebiorstwach panstwowych w ZSRR
@zako
2019-11-06 18:04:48
po twoim komentarzu widzę ze nigdy na dłużej nie wyściubiłeś nosa z Polski - NIGDZIE, podkreślam NIGDZIE nie zatrudnia się ludzi bez elementarnej znajomości języka lokalnego ludzi do kontaktów z klientami. W większości krajów Europy Zachodniej zgodę na prace osoba spoza UE może dostać tylko wtedy gdy jest fachowcem - ekspertem w ściśle określonej przez państwo dyscyplinie - wtedy zaś państwo określa minimalną wartość pensji jaka może otrzymać taka osoba zazwyczaj jest to +150% powyżej średniej krajowej - po prostu tyle zarabia specjalista... Kończy się możliwość konkurowania niskimi kosztami pracy i tyle - zmienia się biznes - dalej są obszary w Polsce gdzie bezrobocie przekracza 10%, dalej są rezerwy wśród osób niepełnosprawnych, dalej są rezerwy np uelastycznienia czasu pracy dla kobiet... oczywiście sytuacja w której ponad 75% Polaków zarabia na rękę mniej niż 2700zł to patologia - nie dłużej budować się Polski pookrągłostołowej na ludzkiej nędzy i pracy quasi-niewolniczej.
PO przechodzi to ofensywy i braterstwa klasy robotniczej; za wolnosc nasza i wasza
2019-11-06 15:30:26
Nitras idzie chyba w kierunku rewolucji komunistycznej - to ciekawe od wspołpracy z Krzystkiem do trockizmu i permanentnej rewolucji --- "Socjalistyczna rewolucja zaczyna się na fundamentach narodowych. Ale nie może się ona dopełnić w tych granicach. (…) Międzynarodowa rewolucja stanowi permanentny proces, wbrew tymczasowym odpływom i przypływom." Trocki;;; Panie Nitras niech zaproponuje reaktywacje Kominternu!!! jest pytanie czy Krzystek też chce zakamuflowanym trockistą w polityce????
Zako
2019-11-06 12:43:52
Prawie wszyscy tu komentujący odnoszą się do Ukraińców podobnie 'dobrze' jak Brytyjczycy do pracujących w ich kraju Polaków. Brakuje polskich 'rąk do pracy', więc zatrudnienie znajdują obcokrajowcy, w tym głównie Ukraińcy. Przyczyniają się do zwiększenia naszego dochodu narodowego, odprowadzają podatki. Jeśli przeniosą się dalej na zachód, to raczej my będziemy mieli problem.
@ppp
2019-11-06 12:35:57
Nie wiesz ? To ja Ci powiem. Dostał największą ilość głosów w okręgu.
Odp. do - W 2015 r. przyjeto 1122...
2019-11-06 11:54:57
Przyjac, to mozna chetnie Ludzi Srednio Wyksztalconych i z Wyzszym Wyksztalceniem...!! A reszta: bez lub tylko po Podstawowce oraz Kryminalisci, to pchaja sie juz sami jak S w... Kapuste !! Gdzie dodatkowo stwarzaja pozniej jeszcze Massse innych Problemow - za co Polski Podatnik musi rowniez dodatkowo Zaplacic...!!! A wiec: jak na poczatku ma sie za Miekkie Serce... to na Koncu dostaje sie jeszcze "w Nagrode" - po Wlasnej "twardej d...e"
darek
2019-11-06 10:47:57
facet się nadaje na dworzec do Białogardu na bigos do knajpy ,przypomina mi Jerzego taksówkarza z filmu Wielki Szu ,ogólnie porażka ,ale pieniądze za frajer ma
W 2015 - przyjęto 1122, w 2016 - 4956, w 2017 - 13356, w 2018 - 15229. w 2019 - 22 tys.
2019-11-06 10:17:57
Czyli PiS od 4 lat na potęgę ściąga obcokrajowców do pracy
ppp
2019-11-06 09:35:03
nie wiem jakim cudem ten człowiek dostał się do sejmu
luigi
2019-11-06 08:06:53
Polaków wygonić, nasprowadzać upaińców... ŻENADA. Te PO to zdrajcy, pis to samo - kto na nch głosuje? Idioci tylko. Nech do niemiec jadą - lepsze stawki. Nas nie stać na obniżanie stawek. Z resztą ukraińcy mają tu nawet na studiach stypendia za frajer a polski student jak z biednego domu to musi tyrac non stop bo ukraincowi "się nalezy" a polak to juz smieć w swoim kraju.. Nie jesteśmy ta bogaci jak niemiec czy szwed zeby tu sprowadzać tyle taniej sily roboczej - na tym tylko korzystają cwaniaczki a dla szarego ludu to problem z pracą, normalną pracą. I błagam nie porównujce nas do niemcow angoli czy skandynawów - u nich za niajniższa krajowa ludzie maja kase zeby na wakacje jechac jak oszczedzają a u nas za najniższą krajową to można wynając co najwyzej mieszkanie: a gdzie jedzenie, ciuchy?
Do Pani z McDonalda
2019-11-06 07:28:54
wystarczy podnieś stawkę godzinową i dać wikt i opierunek w formie pienieznej dla polakow to nie bedzie musiala sie pani z ukraincami użerać.u mnie w gastronomii Polacy zarabiaja 22 netto i nikt nie ucieka i sumiennie pracuje.slaby z pani manager
.
2019-11-06 07:08:26
Ludzie o wschodnich nazwiskach muszą trzymać się razem.
Slawcio... Ni (tedy) tras (a) ?
2019-11-05 23:17:06
No i prosze... Kto uwierzy w wersje Nitrasa to prosze - Lewa reke opuscic ! A Kto Wierzy w Wersje Urzedu Wojewodzkiego - to Prawa reka Wysoko w Gore...! No i na przyszlosc... Slawcio po-trzebuje dodatkowych Lewacko-Ukrainskich glosow. by moc ew. zostac i szefem PO-stkomunistycznej Parti PO Schetynie, a pozniej moze... i malym prezydentem "Polsko-Ukrainskim" - a wiec, moze Ktos juz "cos wie" ??? Gdzie o "malym lub Wiekszym szpiegostwie" cudzych ziemcow na rzecz Wschodu - juz Nie ws-PO-mne ?
Bolesław.> Nitrasie mordo ty moja...
2019-11-05 23:16:38
... uciekaj z tonącego okrętu PO ,grzegorz zakopuje PO .Myśl o nowej partii Twojej tak byś był liderem a nie sprzątał bajzel który pozostaje po Platformie .Nie Ty masz się tłumaczyć dlaczego PO znika i sie pogrąża .Zakładaj nowa partię i uciekaj z PO jak Donald .Wybrał odpowiedni moment by zachować twarz i dać dyla .Teraz Twoja kolej a ludzie w Ciebie wierzą
do @ Myślę, że przed kazdym cudzoz...
2019-11-05 21:53:22
PO_pieram i PO_twierdzam, ale jeden warunek; - zamiatarka na wstecznym i z Nitrasem! Dorobi sobie chłopina PO_nieważ "zabrali mu u_PO_sażenie PO_sła.
Myślę, że przed kazdym cudzoziemcem trzeba jechać zamiatarką, żeby miał lepszy dostęp.
2019-11-05 21:32:29
No to !?...
Art
2019-11-05 20:29:58
Przecież tych Ukr. są całe miliony w Polsce. W Szczecinie w każdym sklepie Ukraińcy, kierowcy autobusów, w zakladach produkcyjnych( w niektórych stanowią zdecydowaną większość).Należy również wspomnieć ze gro z nich np.kierowcy autobusów miejskich czy personel w sklepie nie zna w ogóle języka polskiego.To jakaś kpina!Codziennie mozna ich spotkać na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej.Pracują nawet w bankach i firmach pośredniczących w znalezieniu pracy.Są dosłownie wszędzie.Zatem o czym ten idiota mówi? O jakich niby utrudnieniach?.Powinna być duża selekcja.Owszem ludzie z wysokimi kwalifikacjami powinni mieć u nas możliwość pracy.Ale nasze władze wpuszczają wszystkich jak leci.To jest nienormalne.Kiedy w końcu zaczniemy się szanować we własnym kraju?!!!
Brawo UW! Bądźcie skrupulatni!
2019-11-05 19:15:44
Starczy, starczy tych imigrantów. Panie Nitras sam weź się pan do pracy choćby w McDonaldzie albo Amazonie (jak pańskie kwalifikacje uznają tam za wystarczające, w co wątpię) i nie zawracaj głowy.
Sławek
2019-11-05 19:11:01
A dwojeczki nie potrzebował zrobić??? Pajac
xxx
2019-11-05 19:05:20
Kiedy jakaś konfrencja w Zdrojach ?
Odpowiadając osobie z Alternatywy 4
2019-11-05 19:02:23
Rzecz jasna Polaków należy wyniszczyć a w ich miejsce stworzyć "Polaków" zastępczych tak jak stało się to z proletariatem który najpierw zastąpiono prekariatem a później proletariatem substytutywnym czyli mniejszościami (migranci zwłaszcza muzułmańscy) i rzecz jasna najwartościowszą mniejszością czyli LGBT+. Bo nic mnie tak nie cieszy jak możliwość robienia zakupów w sklepie w którym znajduje się obsługą mówiącą wyłącznie po rosyjsko-ukraińsku, nic mnie tak nie raduje jak pójście do McDonalda gdzie nie będę mógł dogadać się obsługą... (kłamie - nie kupuje nic w McDonalds bo jestem homofobem - nie akceptują tęczowego korporacjonizmu). Skoro nie pasują ci Polacy ani robienie biznesu w Polsce to po co się tak męczysz - wyjeżdżaj - korzystaj z Konstytucji bo w PRL ludzie byli niewolnikami bez prawa wyjazdu.
do PO_niższego po...a (Sławomir N.)
2019-11-05 18:54:16
"...którzy nachlani spowodowali pożar na Małkowskiego tego chcemy ???" Tego po...ie nie chcemy, ale ty po...ie chcesz tego " Strach pomyśleć, co by było, gdyby nie zareagowali inni kierowcy, którzy zauważyli dziwne zachowanie stalowego giganta. 18-tonowa ciężarówka jechała slalomem drogą Lubin - Ścinawa (woj dolnośląskie). Okazało się, że kierowcą był 37-letni Ukrainiec jadący z Niemiec. Na każdym postoju popijał i ruszał w dalszą drogę. W organizmie miał już ponad 3 promile alkoholu.“........... “Jak się później okazało, miał 2,7 promila w wydychanym powietrzu. Prawdopodobnie pił wódkę w czasie jazdy, bowiem w kabinie znaleziono otwartą butelkę z alkoholem. Kierowca ciężarówki jechał slalomem przez kilka kilometrów. Próbujących interweniować funkcjonariuszy GITD niemal staranował.“........ „W trakcie czynności policjanci potwierdzili, że 46 – letni obywatel Ukrainy, kierujący zespołem pojazdów, ma w organizmie 3,04 promile alkoholu..... „Kiedy próbowali zatrzymać kierującego ciężarówką, ten nie reagował na sygnały błyskowe i dźwiękowe. Po pewnym czasie udało się zatrzymać pojazd. Kierującym okazał się obywatel Ukrainy. Podczas kontroli był agresywny i stawiał opór.“... „Na przejeździe kolejowym w Świebodzinie w Lubuskiem kierowca tira staranował szlaban i wjechał pod pociąg. Mężczyzna, obywatel Ukrainy, miał w organizmie 1,3 promila alkoholu.“... „W wypadku uczestniczyły w sumie cztery pojazdy. Pchnięty przez ciężarówkę peugeot uderzył w tył kolejnego pojazdu - osobowego forda, który stuknął jeszcze jedno auto marki opel. Po kraksie karetka pogotowia zabrała do szpitala w Nysie dwie osoby - pasażerkę opla oraz kierowcę peugeota. Badania alkomatem pokazały, że kierowca ciężarówki na polskich numerach rejestracyjnych - 37-letni Ukrainiec - ma ponad 3 promile alkoholu.“...
Paweł
2019-11-05 18:41:59
Jak jego koledzy poprzez swoje działania niszczące kraj i ludzi, wygnali z Polski miliony to mu nie przeszkadzało. Jak jego koledzy nie robili nic, aby Polaków ściągnąć, gdy niby byliśmy zieloną wyspą, też siedział cicho. Kiedy coś nie po myśli Ukrów to się znalazł wielki obrońca uciśnionych. Kolejny dowód, że platformiarze to zdradziecka, antypolska mafia, pytanie tylko, kto takiego wybiera?
POszust
2019-11-05 18:28:24
nitras chce zaistnieć.Policzmy 18,50 to ok 2000 zł na rękę , czy za 500 zł rzuca sie pracę
@Pan poseł Nitras popiera kolonializm korporacyjny
2019-11-05 17:40:14
Znajdź lepszą alternatywę ...?? Zatrudnij takich patoli POlaków , którzy nachlani spowodowali pożar na Małkowskiego tego chcemy ???
Wacek Rondelek
2019-11-05 17:38:56
Nitras - zbieg z Broniewskiego.
Pan poseł Nitras popiera kolonializm korporacyjny
2019-11-05 17:03:32
skoro chce wspierać masową migracje obywateli niepodległej Ukrainy. To specyficzna forma kolonializmu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA