Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wszystko dla cudzoziemców

Data publikacji: 03 września 2019 r. 14:40
Ostatnia aktualizacja: 09 września 2019 r. 14:35
Wszystko dla cudzoziemców
 

Obcokrajowcy przyjeżdżający do Szczecina w celach zarobkowych mogą liczyć na pomoc doradców z Centrum Informacji dla Cudzoziemców.

W specjalnym punkcie, który oficjalnie rozpoczął działalność przy pl. Hołdu Pruskiego 8 na początku września, będą oni mogli liczyć na wsparcie w zakresie legalizacji pobytu i pracy, oraz przysługujących im praw. Cudzoziemcy będą też mogli liczyć na pomoc w codziennych sprawach, jak choćby w wynajmie mieszkania, edukacji dzieci czy pomocy lekarskiej.

- Dostrzegamy oczywisty fakt, jakim jest zwiększająca się liczba obcokrajowców w naszym regionie oraz ich istotny wpływ na rynek pracy - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Centrum ma zintegrować podejmowane dotąd działania w kilku obszarach, jak m.in. sprawy społeczne czy potrzeby związane z rynkiem pracy.

Partnerami centrum zostały Fundacja Ludzkie Sprawy oraz Fundacja Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera. Prezes drugiej z organizacji, Katarzyna Opiekulska, podkreśliła, że 90 proc. współpracujących z nią firm wskazuje brak pracowników jako istotną przeszkodę w dalszym rozwoju.

Bezrobocie w Szczecinie według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynosi 2,3 proc. a w stolicy naszego województwa przebywa 16 tys. cudzoziemców z zalegalizowanym pobytem. Według Katarzyny Opiekulskiej ważne jest, aby zachęcić więcej obcokrajowców do przyjazdu i podjęcia pracy w naszym regionie.

- Centrum już działa i jest otwarte codziennie od 16.30 do 18.30 - mówi Joanna Świątek-Wojnarowska, przedstawicielka Fundacji Ludzkie Sprawy. - Współpracują z nami doradcy społeczni i zawodowi, ale także tłumacze. Koniec tej edycji projektu zaplanowany jest na 31 grudnia br., ale liczymy, że będzie to program długofalowy.

Centrum stworzyło również przeznaczoną dla obcokrajowców stronę internetową: cudzoziemcy.szczecin.eu, na której mogą oni znaleźć informacje w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Wydano również broszurkę o m.in. legalnym pobycie w Polsce, legalnej pracy, stosunkach pracownik - pracodawca, umowach oraz prawie pracy. Planowane jest również siedem szkoleń dla wszystkich zainteresowanych, dotyczących rynku pracy, ale również różnic kulturowych. ©℗

AK

Fot. Adrian KALETA

Na zdjęciu: Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina, wraz z przedstawicielkami Fundacji Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera oraz Fundacji Ludzkie Sprawy oficjalnie otworzył Centrum Informacji dla Cudzoziemców.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Jolkam
2019-09-04 19:27:54
Masz rację tylko że nikt dla nich nie robi produktów, sklepów, reklam, nawet kanałów w telewizjach kablowych mimo że o to proszą... stąd zaskoczenie ze w Polsce, w centrum kilkuset-tysięcznego miasta znajduje się ukraiński sklep, że nieustannie mijam reklamy w grażdance, że w sklepach nieustannie spotykam się z ludźmi którzy nie rozumieją ani polskiego ani angielskiego - w żadnym państwie Europy Zachodniej w którym licznie reprezentowani są emigranci z Polski nie oferuje się tak daleko posuniętej rezygnacji z własnej kultury by poprawić komfort życia emigrantów ze Wschodu. To pokazuje jak bardzo tolerancyjni są Polacy, jak bardzo są otwarci wobec innych kultur i jak bardzo niesprawiedliwa jest narracja o polskiej nietolerancji - przychodzi jednak taki moment ze nawet tolerancyjnych Polaków zaczyna irytować to że wspomaga się imigrację osób które w najlepszym razie są obojętne wobec polskiej kultury i to w sytuacji gdy setki tysięcy Polaków wysiedlonych na Wschód i chcących powrotu do Polski obsługuje słownie DWÓCH urzędników imigracyjnych pracujących często w czynie społecznym - w dawnych Sowietach są kolejki do kolejek na spotkania z urzędnikami z Polski, ludzie przemierzają setki km do lotnych konsulatów by składać wnioski o repatriacje, ludzie mówią po polsku mimo kilkudziesięciu lat wynaradawiania, są emocjonalnie związani z Polską, są zdeterminowani by w Polsce żyć, często mówią lepsza polszczyzną niż niejeden "wyedukowany" Polak. Wszyscy sąsiedzi Polski już w latach 90 ubiegłego wieku przeprowadzili akcje repatriacyjne i tylko Polska porzuciła Polaków tak na Wschodzie jak i na Zachodzie - wystarczy zapoznać się z tym co mówią działacze polonijni np w USA, o tym jak robi się krecią robotę, jak urzędnicy MSZ rozpuszczają plotki wrogie Polonii, jak niszczy się ciężką prace wykonywana nieodpłatnie na rzecz Polski, jak zniechęca się np kongresmanów do kontaktów z Polonią... Tak robi każdy rzad sprawujący władzę w Polsce po 1989 roku, bez wyjątku - na czele z obecnym rządem. Jesteśmy już tym zmęczeni, żądamy by w pierwszej kolejności dokonywać repatriacji Polaków przymusowo wysiedlonych na Wschód. Natychmiast należy zaprzestać wydawania polskich paszportów osobom które nie spełniają podstawowych warunków ustawowych (nie czuja się związani z polska historia i kultura odrzucając polskość i w polskim obywatelstwie upatrujących wyłącznie paszportu pozwalającego na bezproblemowe osiedlanie się w krajach EU), należy też jak najszybciej unieważnić decyzje administracyjne o wydaniu polskiego paszportu takim osobom - te decyzje zostały wydane z naruszeniem polskiego prawa i są nieważne.
nieakceptowalne
2019-09-04 14:38:27
@Jolkam pozwól, że ci wyjaśnię. Polacy pracują w państwach UE ponieważ Polska jest członkiem UE, czyli już wiele lat temu (jeszcze przed formalnym wstąpieniem do UE) zmieniła swoje prawodawstwo, otworzyła swój rynek na pożarcie dla drapieżników gospodarczych z Zachodu, dała sobie zniszczyć własne zakłady, podebrać zasoby i właśnie w zamian za to Polacy otrzymali przywilej zmywania naczyń w GB czy znacznie później zbierania szparagów w Niemczech. Ukraina nie należy do UE, nigdy nie otworzyła na oścież swojego rynku dla polskiej gospodarki ani nie zmieniła prawa pod dyktando Warszawy dlatego też porównywanie migrantów zarobkowych z Polski w UE z migrantami zarobkowymi z Ukrainy w Polsce jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Odp. do... godz: 08:32:13
2019-09-04 13:29:52
Jesli uwazasz ze: Fajnie ze znajda pomoc...(?) to najpierw zrob Sobie Wycieczke do Grecji, Wloch, Hiszpani, Francji, Niemiec czy chocby Skandynawii by zobaczyc rzeczywistosc... i dodatkowo poczytaj sobie chocby w Internecie o Napadach, Gwaltach, Eksplozjach i Strzelaninie wraz z zabitymi i rannymi... oraz o Miiiliardowych Kosztach oplacanych przez Podatnikow w/w Krajow - za udzielona tym cudzoziemcom Pomoc !! A najlepiej bedzie jak wyjedziesz Sobie i Ty do tych cudzoziemskich Krajow... i juz tam na miejscu bedziesz im jak najszybciej PO-magal/a... !!!
Jolkam
2019-09-04 12:02:29
Popatrzmy na drugą stronę medalu.Zapominacie że Polacy pracujący w innych krajach UE też chcą być traktowanie jak ludzie.Jestesmy tam też imigrantami.
Fajnie, że znajdą pomoc, ale
2019-09-04 08:32:13
odniosłam wrażenie, że chodzi tylko o cudzoziemców ze wschodu. Dlaczego strona nie jest też po angielsku? Są i inni cudzoziemcy. Chyba, że znów dyskryminacja. Chwalę pomysł, ale proszę o równość w podejściu
Odp. do... Zony z cudzoziemcem
2019-09-03 23:58:48
No ta mialas "Pecha" nie mogac znalezc Sobie Meza - wsrod Miliooonow... Polskich Chlopakow ?? Chyba ze chodzilo Ci... i o duzo Wieksze Konto Bankowe ?/!!
A dlaczego wszystko dla Cudzych...ziemcow ?
2019-09-03 23:46:08
A, A... nie za wiele dla wlasnych Rodakow i wysiedlonych Polakow ?? A ten Pan Wacinkiewicz to jakie ma pochodzenie i korzenie... ze az tak o tych Cudzych-ziemcow ze Wschodu sie Martwi ??
nieakceptowalne
2019-09-03 22:32:29
Ja prld! Kilka milionów Polaków w większości z młodego pokolenia poza granicami kraju, miliony Polaków wywiezionych na Wschód bez pomocy, a władze miejskie otwierają z dumą Centrum Informacji dla Cudzoziemców (Ukraińców) zamiast Ośrodka Repatriacji dla Polaków przebywających poza granicami kraju. Serio tak niskie bezrobocie? To zaproście POLAKÓW z zagranicy do powrotu! Szybko się zweryfikuje to niskie bezrobocie i jakość ofert. Co zrobicie z tysiącami obcokrajowców ściągniętymi w związku z pracą, gdy koniunktura się odmieni? Czy partnerzy np. Fundacji Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera - nie znalazłem tam ani jednej polskiej firmy - wezmą odpowiedzialność za zabezpieczenie socjalne ściągniętych dla ich doraźnych zysków (które wywiozą) obcokrajowców, którzy zostaną na garnuszku Polaków i użeranie się z tymi z nich, którzy wyjechać nie będą chcieli?
Nie sciagac obcych Lewakow ze Wschodu... ??
2019-09-03 22:29:34
Bo to sie predzej czy pozniej Zemsci ! No to teraz jeszcze tylko PO-czekac, na PO-ntony i MO-torowki az z Afryki...!! Lepiej Ulatwiajcie powrot dla Milionow Polakow... i z Zachodu !!!
Żona cudzoziemca
2019-09-03 22:15:01
Fajnie Szkoda że we Wrocławiu nie ma czegoś takiego Tam robią co chcą jak chcą i kiedy chcą
Przyłączam się do pytania
2019-09-03 21:17:10
a co dla Polaków...? jak długo Polacy będą obywatelami drugiej czy trzeciej kategorii w Polsce...? @Pogodniak - dobrze że ty ogarniasz życie w nie twoim kraju... właśnie dlatego pytamy się o to kiedy Polacy przestana być traktowani jak obywatele drugiej czy trzeciej kategorii.
Desperat
2019-09-03 20:53:09
Czekam na pobyt od 26 czerwca mam polke żonę i dziecko. Do tej pory nic nie wiadomo o mojej sprawie. Urzędnicy traktują mnie jak psa. To pięknie że kogoś interesuje los cudzoziemców bo w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim nikogo to nie interesuje. Tam pracują ludzie pozbawieni skropulow
Pogodniak
2019-09-03 19:56:24
Do pytam i były wyborca, nie potraficie ogarnąć życia we własnym kraju. Odmawiacie pomocy tak potrzebnym gospodarce czlowieką.
pytam
2019-09-03 16:50:58
A co dla Polaków zakochani włodarze Szczecina??
Byly wyborca PO
2019-09-03 16:14:31
Fajnie, tylko pamietajcie o krajowcach

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA