niedziela, 23 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nitras obiecuje lepsze śródmieście

Nitras obiecuje lepsze śródmieście

Nitras obiecuje lepsze śródmieście
Data publikacji: 2018-08-13 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-16 08:57
Wywietleń: 1325 343107

Gdy będę u władzy, rewitalizacja śródmieścia Szczecina będzie przebiegała o wiele sprawniej - obiecuje Sławomir Nitras, kandydat na prezydenta naszego miasta z Platformy Obywatelskiej. Według niego niezbędna jest "księga standardów".

- Ziemowit Szczerek w swojej książce o Europie Środkowej napisał o szczecińskim deptaku, że jest dziwny, nie wiadomo, gdzie się zaczyna i nie wiadomo, dlaczego się kończy... - mówi Nitras. - Szczecin ma niebywały skarb. Przetrwało ponad 100 kamienic wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Takim skarbem żadne miasto w zachodniej Polsce poszczycić się nie może. Ważne jest, aby projekt rewitalizacji, który powoli rusza, miał swojego lidera, aby ktoś za to odpowiadał. Rewitalizacje są w znacznej większości robione przez wspólnoty mieszkaniowe, przez ludzi, często przy żadnym udziale miasta. Miasto nie tylko nie jest liderem, ale jest outsiderem, jeśli chodzi o własny majątek. To się absolutnie musi zmienić.

Kandydat uważa, że w naszym mieście powinna powstać "księga standardów szczecińskiego śródmieścia", wzorowana na łódzkim dokumencie dotyczącym ul. Piotrowskiej. Dzięki niej rewitalizacja mogłaby przebiegać w o wiele bardziej kompleksowy sposób - a to za sprawą m.in. zindeksowania wszystkich kamienic, opisania ich, ustalenia, jak mają wyglądać witryny, jak powinny być lokalizowane reklamy i neony.

- Szczecin był kiedyś pionierem, jeśli chodzi o rewitalizację - stwierdza Nitras. - W latach 90. XX  wieku rozpoczynaliśmy ten proces i od nas uczyły się inne miasta.

- Powinniśmy do tych dobrych praktyk wrócić - dodaje Przemysław Słowik, kandydat na wiceprezydenta z Nowoczesnej. - W 1992 roku ustanowiono projekt strategii renowacji śródmieścia Szczecina, który teoretycznie był projektem bardzo dobrym, podzielił śródmieście na 56 kwartałów i był na tyle innowacyjny, że przyjeżdżali do nas ludzie z całej Polski, żeby się uczyć, a nasi samorządowcy jeździli po kraju i opowiadali, jak ta renowacja powinna przebiegać. Tyle teoria. W praktyce jest tak, że przez te 26 lat udało się wyremontować tylko 3 kwartały, kolejne 5 za chwilę będzie skończone. Całe śródmieście powstawało przez 30 lat. To pokazuje, jak niewydolny mamy teraz system.©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Halabardier
Slogany, Slogany. Jak ja dojdę do władzy, to Szczecin zostanie stolicą. Potrzebna jest "księga stolicy".
2018-08-16 08:07:08
@k-m
A w Gryficach misiłonitrasiłopodobni wybrukowali ulice i rowerzyści musza dla własnego bezpieczeństwa jezdzić po chodnikach , bo szpary w kocih łbach takie ,że aż strach !
2018-08-14 13:33:35
k-m
jak Nitras i Misiło obiecuje to przez nastepnych 70 lat nie bedzie wyasfaltowanych ulic na peryferiach Szczecina i w podjuchach bede miał 2 km spaceru latem i zima do komunikacji miejskiej (do autobusu)Po asfalcie mogłbym podjechać rowerem do petli autobusowej a jazda na bruku juz to wizyta u chirurga z powodu wywrotek.Niech miasto broni sie przed tym szajbusem
2018-08-14 06:41:38
a, a, a...
Jak tego - to trawke tez tam PO-sieje...??
2018-08-13 23:51:50
Ewa do... Adama
Przeciez PO-wcy juz lepszych Nie maja - to co Oni teraz maja zrobic...???
2018-08-13 23:27:23
gdy bede u wladzy ? ? ?
PO-marzyc i w "transie"... to se jeszcze moze ! A gdy Nie bede - to co... ?/!!
2018-08-13 23:16:32
Goleniowianin
Ale się boją Nitrasa!!!!!
2018-08-13 22:39:41
@stop chamom..
Połczyn ma zniszczyć ?
2018-08-13 22:20:38
stop chamom w polityce i życiu publicznym
Cytat: - "Gdy będę u władzy". Normalnie, zajady ze śmiechu mi popękały. Wracaj gościu do tego swojego zapyziałego Połczyna i nie rób z siebie pośmiewiska. My tutaj desantu z prowincji nie potrzebujemy.
2018-08-13 20:22:01
A co z obiecanym przez Nitrasa sprzątaniem ulic?
Bazarowa w centrum dalej jest zasyfiona. Leżą na niej hałdy piasku pozimowego z ostatnich ładnych kilku lat.
2018-08-13 20:08:06
Robert
Może pora zacząć przesiedlać tych którzy notorycznie nie płacą gdzieś do baraków komunalnych na obrzeża ? A kamienice kompleksowo remontować i mieszkania sprzedawać na wolnym rynku. Inaczej niedługo się wszystko zawali, a żulerka nadal nic nie będzie z tym robic
2018-08-13 19:20:01
Adam
Panie! Nie daj by oszsołomstwo dorwało się do władzy! Dziwię się PO, że postawiła na takiego kandydata...
2018-08-13 18:50:56
propaganda
Niech Nitras przestanie bredzić i nie udaje, że nie wie, że wcześniej kamienice były budowane z pozapodatkowych funduszy. Podnieś podatki o perdylard procent to będą pieniądze. Albo sprzedaj te kamienice. Pomysłu JAK uzyskać te poronione i utopijne pomysły kandydat jednak nie przedstawił. Obiecanki cacanki...
2018-08-13 17:22:03
k znam Szczecin i Piotrkowska , a Nitrasa znam ?
??
2018-08-13 17:13:07
SZCZECIN
Sławek pozwoli na zielsko
2018-08-13 16:23:05
gg
Właściwie to ma rację a te komentarze są chamskie i niemerytoryczne w większości.
2018-08-13 15:46:59
Nitras?
Już "rozsławił" Szczecin i Pomorze Zachodnie. W całej Polsce przyjęło się słowo "zanitrasić" i nie jest to nic pozytywnego...
2018-08-13 15:36:11
Sebastian
Sławek kiedy zrobisz narkotesty?
2018-08-13 15:29:28
70 - 001 Szczecin ul Władysława Broniewskiego 26 t. 91 454 06 53
Fachowcy.
2018-08-13 15:12:58
miki
Słowik wraz z Nowoczesną niech odda do budżetu pieniądze z dotacji. Są winni parę dobrych milionów, niedojdy i nieuki, które chcą zabrać się za finanse miasta. Ale swoje rozłożyli na łopatki...
2018-08-13 14:53:04
mao
Moze obiecywac lepsze srodmiescie dla kieszonkowcow
2018-08-13 14:40:50
xxx
Sławek nie wspomniał ze zadłużenie lokali komunalnych wobec miasta to już około 200 mln zl. Może lepiej zacząć interesować się Polczynem.
2018-08-13 14:29:16