Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Niewypały, niewybuchy i… skarby

Data publikacji: 26 października 2015 r. 09:19
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:31
Niewypały, niewybuchy i… skarby
Brązowy skarb znaleziony podczas oczyszczania lasów.  

Dobiega końca akcja oczyszczania dawnych terenów wojskowych. Firmy saperskie na terenie całego kraju oczyściły 30 tysięcy hektarów zdegradowanego terenu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku dokonała podsumowania akcji.

– Na terenie RDLP Szczecinek oczyszczono ponad 5 i pół tysiąca hektarów z niewypałów i niewybuchów – mówi Sławomir Cichoń, dyrektor RDLP Szczecinek. – Najniebezpieczniejsze były obszary leśne na terenie Nadleśnictw Czarnobór i Borne Sulinowo. To tam właśnie znajdował się dawny poligon niemiecki, a później radziecki. Na terenie kraju znaleziono i unieszkodliwiono około półtora miliona sztuk amunicji strzeleckiej, bomb, granatów, pocisków artyleryjskich i min, z tego ponad 600 tysięcy sztuk znaleziono na terenie RDLP Szczecinek. Nie przypuszczaliśmy, że te tereny były aż tak niebezpieczne. Dziś przywracamy je ludziom i przyrodzie.

Na terenie nadleśnictw Borne Sulinowo i Czarnobór oczyszczanie prowadziły trzy firmy.


– Nasi saperzy znaleźli w borneńskich lasach prawie 400 tysięcy sztuk niebezpiecznych przedmiotów – mówi Ryszard Szuba z firmy saperskiej. – Wszystkie oczywiście zostały unieszkodliwione. Są to różnego rodzaju pociski artyleryjskie, granaty, bomby i amunicja strzelecka. Mamy nadzieję, że prace wykonaliśmy dokładnie i w ziemi już nic niebezpiecznego nie ma.

Podczas prac saperskich można znaleźć i inne przedmioty. Dwa lata temu w pobliżu Bornego Sulinowa znaleziono trumnę metalową z lat 30. ubiegłego wieku. Do dziś nie udało się ustalić, czyje szczątki w niej spoczywały. M.in. ze względu na możliwość znalezienia przedmiotów z minionych wieków, saperom towarzyszyli archeolodzy. I nie na próżno.


– Niedaleko Bornego Sulinowa znaleziono prawdziwy skarb pochodzący sprzed trzech i pół tysiąca lat –  mówi archeolog Agata Trzop-Szczepińska towarzysząca saperom. – To skarb brązowy, który znajdował się w glinianym garnku. Są tam przede wszystkim ozdoby, dość misternie wykonane. Zachowane w doskonałym stanie, wzbogacą kolekcję któregoś z muzeów znajdujących się w rejonie oczyszczania. Ponadto, znaleziono żelazne topory, groty do strzał i oszczepów oraz wiele drobniejszych przedmiotów.

Lasy na terenach dawnych poligonów są już bezpieczne. Teraz można bez obaw prowadzić tam różne prace i zabiegi leśne. Prace wykonane na terenie RDLP Szczecinek pochłonęły ponad 30 mln zł.


Tekst i fot. (bar)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA