Niedziela, 04 czerwca 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

"Nieprawdopodobna szansa dla Szczecina"

Data publikacji: 02 grudnia 2016 r. 18:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
"Nieprawdopodobna szansa dla Szczecina"
 

Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemi jak Szczecin - powiedział architekt Robert Konieczny. Nawiązywał do tego, że tylko w naszym mieście tuż obok siebie stoją najlepszy budynek na świecie, czyli zaprojektowane przez niego Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego, oraz najlepszy budynek w Europie, czyli Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, która zdobyła ten tytuł w konkursie im. Miesa van der Rohe. Konieczny przyjechał do Szczecina, aby zaprezentować nagrodę za Najlepszy Budynek Świata, jaką otrzymał podczas Festiwalu Architektury w Berlinie.

- Od Festiwalu minęły dwa tygodnie a do mnie to wciąż jeszcze nie dociera - opowiadał architekt. - Ta nagroda to nieprawdopodobna szansa dla Szczecina.

Konieczny podkreślał, jak wyjątkowym miejscem są "Przełomy". To unikatowe połączenie muzeum historii oraz muzeum sztuki współczesnej. Do tego nawiązująca do wcześniejszej zabudowy hybryda architektoniczna - i kwartał, i plac.

Nic dziwnego, że obiekt zdobywa kolejne laury. W lipcu tego roku gmach otrzymał główną nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016). "Przełomy" zostały także wyróżnione w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz prestiżowym muzealnym wyróżnieniem Sybilla.

- Robert Konieczny zrobił projekt niebanalny, dlatego wygrał - mówił podczas spotkania z architektem marszałek Olgierd Geblewicz, opowiadając o konkursie na projekt "Przełomów" sprzed kilku lat. - Nie śniło nam się wtedy, że ta relizacja przyniesie taki splendor Szczecinowi. Robert Konieczny był zaangażowany od początku do końcu, także wtedy, gdy budynek już stał.

Marszałek podziękował jemu, Agnieszce Kuchcińskiej-Kurcz, która "Centrum" wymyśliła, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lechowi Karwowskiemu, załodze muzeum oraz artystom - twórcom ekspozycji. A także mieszkańcom - za to, że zaakceptowali to miejsce i sprawili, że stało się ono żywą przestrzenią.

©℗

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Robert Konieczny (z lewej) oraz marszałek Olgierd Geblewicz z nagrodami zdobytymi podczas Festiwalu Architektury w Berlinie.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

WWW
2016-12-05 09:26:34
Koszerny szpetny bunkier a pani kurcz od fundacji batorego wymyslila sobie koszerny etacik tylko ze ustawione nagrody z gowna torta nie zrobią...
śmiechu warte
2016-12-03 19:57:36
Nieprawdopodobna szansa dla - szympansa :-)
mejdej
2016-12-03 17:28:21
jeśli tak będziemy dalej marzyć o nagrodach gów.. wartych spływających z całego świata, i jak długo prezio nie weźmie się za prawdziwe [nie tylko psie kupy] potrzeby mieszkańców naszego miasta [np.:komunikacja, przedszkola, drogi, mosty] to mnie żadne tam nagrody nie wzruszą jeśli muszę krzywymi [i często zasra..mi] chodnikami zasuwać przez miasto!
dzisna
2016-12-03 15:35:33
W Szczecinie są też przyznawane: Nagrody Nobla i Pulitzera. Naprawdę! Zakompleksieni ludzie z głębokiej prowincji, chcą się dowartościować, poczuć wielki świat - "hajlajf".
X
2016-12-03 13:52:47
sorry, nie miałem pojęcia komentarz janek k zaskoczył-teraz jest jedno i to samo.Prosze o kasację komnterza janek k jezeli to możliwe...dziękuję i pozdrawiam
Zenek
2016-12-03 13:32:29
Cyt ,,Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem słynnego architekta Davida Chipperfielda. „Ten projekt wspaniale wzbogaca miejskie życie" -śmiechu warte... który z jury był chociaż raz na tej betonowej wydmie, zawalidrodze bez wyrazu, o dwóch obliczach...Strata obszernego placu..Papier wszystko przyjmie,Szczecin wszystko przyjmie-bo wydaje się że jest bez głowy- kupuje teraz każdy wciskany kit z zewnątrz, za ciężką kasę,nie licząc się z lokalizacją ((dlaczego na Muzeum nie uwzględniano transparentnego miejsca, w pobliżu historycznej stoczni?? ,np. okolic byłej Gontynki)...Czekamy na deszcz nagród za Frygę tak przy "okazji".. Wrażenie- wydaje że nieprawdopodobna szansa odwagi dla Szczecina odleciała w siną dal...a byłoby nią, usytuowanie Filharmonii na wyspie Grodzkiej, vis a vis przeciwlegle do Wałów Chrobrego. Nie można sobie tego sobie wyobrazić,jak wypuszczony w nieskrępowaną przestrzeń budynek nabrałby powietrza ze wszystkich stron (skojarzenia nasuwają się same)...proszę to zobaczyć przy biało czerwonej iluminacji...Jedyną szkodą w tej sytuacji byłoby uszczerbek wartościowania eufemizmu, "mamy nasze wały"-... a tu proszę możemy być dumni, jak na dłoni nasza przeciwstawna, harmonijna w otoczeniu Polska Wspaniała Budowla ( prawie, bo jednak w torcie Hiszpanie ).... Elewator postawiono w try miga...może inne pomysły z budowlami na ten teren ?
janek k
2016-12-03 13:20:31
Cyt ,,Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem słynnego architekta Davida Chipperfielda. „Ten projekt wspaniale wzbogaca miejskie życie" -śmiechu warte... który z jury był chociaż raz na tej betonowej wydmie, zawalidrodze bez wyrazu, o dwóch obliczach...Strata obszernego placu..Papier wszystko przyjmnie,Szczecin wszystko przyjmie-bo wydaje się że jest bez głowy- kupuje teraz każdy wciskany kit z zewnątrz, za ciężką kasę,nie licząc się z lokalizacją ((dlaczego na Muzeum nie uwzględniano transparentnego miejsca, w pobliżu historycznej stoczni?? ,np. okolic byłej Gontynki)...Czekamy na deszcz nagród za Frygę tak przy "okazji".. Wrażenie- wydaje że nieprawdopodobna szansa odwagi dla Szczecina odleciała w siną dal...a byłoby nią, usytuowanie Filharmonii na wyspie Grodzkiej, vis a vis przeciwlegle do Wałów Chrobrego. Nie można sobie tego sobie wyobrazić,jak wypuszczony w nieskrępowaną przestrzeń budynek nabrałby powietrza ze wszystkich stron (skojarzenia nasuwają się same)...proszę to zobaczyć przy biało czerwonej iluminacji...Jedyną szkodą w tej sytuacji byłoby uszczerbek wartościowania eufemizmu, "mamy nasze wały"-... a tu proszę możemy być dumni, jak na dłoni nasza przeciwstawna, harmonijna w otoczeniu Polska Wspaniała Budowla ( prawie, bo jednak w torcie Hiszpanie ).... Elewator postawiono w try miga...może inne pomysły z budowlami na ten teren ?
Tośka
2016-12-03 13:07:23
Te dwa obiekty nie powinny stać obok siebie albo muzeum gdzie jest teraz a filharmonia na Łasztowni a dostęp do niej powinien być mostem (może być zwodzony) dla pieszych przez wyspę Grocką albo odwrotnie muzeum na Łasztowni a budynek filharmonii gdzie jest obecnie. Teraz jest to przerost formy nad treścią. Nijak ma się to do otoczenia. I zachwycanie się tylko dwoma budynkami w tym samym miejscu to przesada, każde z osobna jest ok. ale brakuje przestrzeni w okół tych budynków. I to jest podstawowy zarzut. Projektanci skupili się na swoich dziełach nie biorąc pod uwagę, tego że człowiek chce np. usiąść, odpocząć i popatrzeć. Z tego co zauważyłam miejsca do siedzenia ostatnio dokleili przy muzeum. A do tego budynki stoją na skrzyżowaniu ruchliwych ulic w szczycie to miejsce to koszmar. Może urbaniści wzięliby się do roboty i przestali niszczyć nasze miasto. A projektanci raczej krytycznie mogliby spoglądać na swoje dzieła ponieważ, w tej jw. wypowiedzi zawiało subiektywną oceną i hipokryzją. W takich okolicznościach przyrody nawet turyści mają problem z oglądaniem tych dzieł.
Bartek
2016-12-03 13:01:21
Wszyscy wysmiewcy Szczecina wynocha, spadac do Poznania, Gdanska, Wroclawia czg Warszawy. Nikt was tutaj na sile nie trzyma!!! Nie podoba wam sie Szczecin i nowe budynki to won. Dobrze, ze filharmonia nie zostala zbudowana z poznanskiego projektu, ale wam sie wsioki pyroki on podobal a w swiecie nikt nie zrocilby na niego uwagi ot neoklasycystyczny budyneczek. Nie znacie sie na architekturze i koniec. Nasze miasto jest piekne, mogloby byc bardziej czyste i zadbane, ale sie zmienienia powoli, pozniej niz Poznan ale tam tez wciaz pelno syfu, wystarczy pojsc jedna przecznice od rynku i pelno zabitych dechami kamienic, a glowna ulica to betonowa pustynia z komunisrycznymi straszakami. Kazdy kto mowi o Szczecinie wiocha z tramwajami jest zwyklym smieciem.
pogoń
2016-12-03 08:38:07
Koniczny - oprócz familoków widziałeś coś jeszcze? Nie ośmieszaj się.
esteta
2016-12-03 08:25:06
Powinni tego tfórcę "zapadniętego bunkra" Koniecznego razem z Agnieszką Kurcz pogonić tak, jak pogonili tfórcę Frygi i dyrektora 13 Muz. Bubloroby- ośmieszają Szczecin.
AK 47
2016-12-03 01:29:50
To co niby jest "super... pilne... champion world... ever..." to miejsce... 35 lat temu, w miejscu "przełomów" były krzaki... przyroda... pamiętam wycieczkę z podstawówki, z Panią nauczycielka, opisującą każdą zywa istotę. Teraz mamy bunkier. No rewelacja. Obok "białe cos"... i nikt, nikt w TVP o tym nie trąbi... Szczecin - wioska z tramwajami.
Śmiechuwartość
2016-12-03 00:25:30
Jak można fascynować się budynkiem, który tylko generuje koszty ? Ogrzewanie - czemu nie fotowoltaiczne ? Całą feel_hormonię obłożyłbym panelami foto-volt a na "przełomach" zainstalowałbym elektrownię słoneczną z luster - czyli "foto-farma". To jednocześnie byłaby instalacja artystyczna i energetyczna. Na środku Fryga-Wiatrowa, obrotowa z generatorem prądu trójfazowego. A tak na poważnie to ten pan architekt sobie kpiny z nas urządza i ma nas za matołków, którzy mało widzieli.. Wystarczy popatrzeć na jego FaceBook. Się nagrodami zasłania. I co ktoś ma tu przyjechać i dech stracić ? Śmieją się z nas i tyle..
Ot PrzeLom,
2016-12-02 22:38:15
Nie ma to jak PO-stkomunistyczne Gratulacje... od PO-owca !!
Sedina2008
2016-12-02 21:59:57
Na tym forum piszą w większości nieudacznice i zazdrośnicy - sami osiągnęli "0", ale myślą, że ich gust jest najmądrzejszy - wstyd mi za nich.
Iwona
2016-12-02 21:41:37
ani jeden, ani drugi - a te konkursy i te nagrody wymyslaja tylko ludzie
Marcin
2016-12-02 20:59:51
Dwie nagradzane wielokrotnie perły architektury obok siebie to ewenement. Jest to niepowtarzalna okazja na promocję Szczecina, której nie wolno zmarnować.
Wały Chrobrego
2016-12-02 20:41:58
Dwa potworki "architektoniczne" obok siebie. Blaszak i bunkier !
Do miki
2016-12-02 20:23:25
Nie, ale ja mu serdecznie dziękuję że ten kawałek złomu będącego dawnym dźwigiem poniemieckiego statku zniknął z przestrzeni reprezentacyjnej naszego miasta. Przynajmniej teraz nie trzeba turystom wciskać kitu o rzekomo zakopanym statku z którego wystaje tylko maszt. Naprawdę było to "dzieło" na miarę naszego polskiego, morskiego Szczecina! Wstyd, że po 70 latach bytności w tym pięknym mieście, jedyne na co nas było stać aby uczcić zasłużonego Kapitana to sterta złomu.
ewa35
2016-12-02 19:51:07
Tego typu budowla tylko przepiekna znajduje sie W \Sankt Petersburgu Koneczny chyba zrysowl ale ze potem spieprzyl dokadnie Takiej szarosci beznajdziejnosci nie ma na Swiecie i Dlatego ten tytul Na Swiecie Dziwny jest ten swiat jezeli za takie bezndzieje daje nagrody... Filharmonia to jest cudo a tylko najladniejsza w Europie
miki
2016-12-02 19:05:21
Czy nieudacznemu Karwowskiemu podziękował za maszt z Maciejewicza?
Jarun
2016-12-02 18:43:51
Niech się pan Konieczny nie obnosi ze swym "dziełem". Gniot to gniot, betonowa pustynia. Nazbiera dzieciarnię i wciska im kit o najpiękniejszym "krowim placku" czyli "Przełomach". Dobre dzieło samo się chwali. Niech w końcu zdradzi, co podziwiać ? Bunkier który się zapadł ? Tak wiem, najpiękniejszy budynek na świecie...że też ci język od tego łgarstwa kołkiem nie stanął. Za 120 milionów bunkier bez okien -jest co podziwiać. To zamieszkaj w tej "przyjaznej przestrzeni" z betonu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA