czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > "Przełomy" z nagrodą

"Przełomy" z nagrodą

"Przełomy" z nagrodą
Data publikacji: 2016-11-16 22:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 2273 172967

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, zaprojektowane przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes, laureatem kolejnej prestiżowej nagrody. Budynek zdobył I nagrodę w kategorii „Kultura” na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Ole Scheeren – autor budynku The Interlace (nagrodzonego w 2015 roku), Louisa Hutton z pracowni Sauerbruch Hutton, Christoph Ingenhoven z Ingenhoven Architects oraz David Chipperfield z pracowni David Chipperfield Architects. 

Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy jest także laureatem prestiżowej nagrody z najlepszą przestrzeń publiczną Europy –  European Prize for Urban Public Space 2016. Projekt Roberta Koniecznego został także wyróżniony w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz prestiżowym muzealnym wyróżnieniem Sybilla.

Pierwsza edycja Światowego Festiwalu Architektury odbyła się w 2008 roku w Barcelonie. Sprawna promocja oraz organizacja konkursu sprawiła, że szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń świata architektury. Kolejne edycje Festiwalu odbywały się w Barcelonie, później zdecydowano o przeniesieniu go do Singapuru. Według organizatorów to właśnie na Dalekim Wschodzie, ze względu na możliwości finansowe inwestorów, powstawały najbardziej nowatorskie projekty. Tegoroczna edycja powróciła do Europy – główne wydarzenia Festiwalu odbywają się w Berlinie od 16 do 18 listopada.

Dzięki powrotowi na stary kontynent do konkursu zgłoszono znacznie więcej prac europejskich twórców, w tym realizacje z Polski. Na tegorocznej krótkiej liście projektów znalazło się aż dziewięć projektów z Polski, w tym dwa ze Szczecina. W kategorii Obiekt Wielofunkcyjny nominowany został zespół mieszkaniowo-biurowy przy ulicy Kurkowej 14 we Wrocławiu – projekt autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. W kategorii Kultura znalazło się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu – projekt Menis Arquitectos, Muzeum Śląskie w Katowicach – projekt Riegler Riewe Architekten oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie – według projektu KWK Promes. Trzy budynki zostały także wyróżnione w kategorii Domy: Field House w Głogowie – autorstwa Blank Architects, Living Garden House w Izbicy oraz Arka Roberta Koniecznego – oba projekty pracowni KWK Promes. W kategorii Projekty Przyszłości nominowano przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie – autorstwa biura Flanagan Lawrence i Stację Paliwową Przyszłości w Warszawie, według projektu KAMJZ. Ta ostatnia praca otrzymała także nominację w kategorii Infrastruktura.

Komentarze

dzisna
Jaki jest "krowi placek" - każdy widzi. Przecież jest fotografia. Jaka wyobraźnia, taki projekt. Gniot.
2016-11-18 09:12:35
BK
Bartek zabrania wypowiadać się, no oczywiście nie powinno się, żyjąc zgodnie z polityką obecnie urzędujących. Porównanie Szczecina do Paryża niezbyt trafione. Każdy kto na własne oczy widział tamtejszą zabudowę, ten wie o co chodzi. Pomimo nowoczesności jest bardzo zielono. Do Azji chętnie wybiorę się na wycieczkę, jak Bartek skończy szkołę podstawową, czyli zapewne niedługo. To, że mi się coś nie podoba, nie znaczy, że miałoby nie podobać się innym. To przestrzeń publiczna i jeśli ktoś "kompetentny" już o tym zadecydował, to pozostaje mi podziwiać. Tymczasem - tak samo "kompetentne" osoby wyrażają zgodę na zamieszczanie reklam na budynkach lub wielokolorową elewację budynków - patrz: Deptak Bogusława.
2016-11-17 14:05:48
.
Nowoczesna architektura to osiedle Zawadzkiego i "leningrady" na Kaliny. Idź i podziwiaj blokowiska wsiunie.
2016-11-17 13:14:18
Do klakierów
Bartek nie każdy tak jak ty mieszkał w siermiężnej chatce i zachwyca się wszystkim co nowe. Nowo-twór też jest nowy twór(komórka) w organizmie, ale nie ma co się nim zachwycać, to po prostu rak. Jak dla ciebie bunkier to dzieło sztuki w dodatku wykwintne, to sobie wybuduj i mieszkaj. Ten gniot architektury "Przełomy" wybudowano za nasze pieniądze i dla mieszkańców miasta oraz turystów. Pan Konieczny niech sobie taki dom postawi i mieszka w nim. Niee...chciałby mieszkać w pięknej willi, pałacu - a nie w bunkrze "krowim placku" bez okien.
2016-11-17 13:03:35
Bartek
Mamy XXI wiek i jak sie komus nie podoba nowoczesna architektura to niech sie nie wypowiada na jej temat albo przeprwadzi do Azji tam sie lubuja w kiczu. Proste formy, linie to sa wspolczesne trendy, nie ma miesca na rokoko, jak wchodze do ludzi, ktorzy maja w domach styl antyczny, rokoko czy biznacjum to padam ze smiechu, ale o gustach sie nie dyskutuje, w przestrzeni publicznej to juz co innego. Dobrze sie stalo, ze wybrano odazne projekty. Prosze poczytac o wierzy Eiffel'a prostestowali przeciwko niej wybitni artysci i literaci. A ona wyprzedzila swoje czasy, dzisaj jest wazniejsza dla Paryza niz Luwr czy luk tryumfalny.
2016-11-17 12:32:05
BK
Muszę przyznać, że mi się również nie podoba. BUNKIER. Wolałbym tereny zielone, tymczasem zmierzamy w kierunku zabudowy. Wolałem już zaniedbane klomby.
2016-11-17 12:12:26
makabryła
To Unia daje pieniądze na takie gnioty jak "Przełomy", Filharmonia a potem niejako sobie przyznaje nagrody. Taka prawda.
2016-11-17 10:38:48
Toto przyPOmina bunkier z Wału Pomorskiego. Stąd sentymentalna nagroda. A FRYGA wyróżniona ??
.
2016-11-17 10:34:44
Paw
@ Szczecin, to własnie te nagrody prędzej można wcisnąc miedzy baśnie... proponuje zainteresowanie sie tematem , jak są przyznawane tego typu nagrody, a nie ślepy zachwyt nad jaśnie oświeconą komisja, a jak juz z Berlina to w ogole klekajcie narody. Wielki betonowy ch.. i tyle, dorabianie ideologi to szkieletu żelbetonowego wypiełnionego silka.Amen i jaka to tam kultura, gloryfikacja i utrwalanie fałszywego mitu solidarności, oraz eksponaty których niebyłoby gdyby nie ludzie.
2016-11-17 10:20:32
.
Niestety Jarun ma rację. Nie można zakrzyczeć brzydoty "krowiego placka".
2016-11-17 10:16:12
Obiektywny
09:27:25 Ludzie którzy nie mają pojęcia o nowoczesnej architekturze i rzeczy kojarzą z krowimi plackami, albo krowim łajnem, na 99.9% pochodzą z dziur zabitych dechami.
2016-11-17 10:13:10
Szczecin
Jarun wracaj już do swojej budki z Choszczna. Tam masz widoki. BTW jest troche więcej literatury niż baśnie Andersena. Spróbuj, może świat ci się zmieni...
2016-11-17 09:27:25
Jarun
Powiedzcie co jest pięknego w tym koszmarnym bunkrze, rozdeptanym w dodatku jakim są Przełomy ? Rzeźby, misterne łuki, zwieńczenia, tympanon, gzymsy, portal. Nic z tych rzeczy. Wystarczy stanąć naprzeciw Przełomów i spojrzeć na budynek Komendy Policji. Pałac po Banku na Wyzwolenia...jest co podziwiać. Co może być ładnego w koszmarnym betonie w dodatku krzywo wylanym? Dach? Wolne żarty! Wejście...przypomina wejście do jakiegoś szaletu miejskiego. A jak komisja stwierdzi, że krowie łajno ładnie pachnie, to co...będziemy używać jako kadzidełka? Dlaczego nas tak usilnie przekonują, że betonowy koszmarek jest cudowny? Nie wiadomo a to znaczy, że jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bubel i gniot nie obroni się. "Król jest nagi" a dworzanie przekonują, że jest ślicznie ubrany.
2016-11-17 09:19:11
Nagroda
Niemcy lubią takie masywne szare bryły.
2016-11-17 07:55:57
Obiektywny
22:27:30 To nie są "malkontenci ze Szczecina", tylko zazdrosne trolle z jakichś wioch.
2016-11-17 00:38:58
Poznaniak
Studiuję na akademii morskiej i muszę przyznać, że każdy kto odwiedza mnie w Szczecinie z mojego rodzinnego miasta jest pod wrażeniem. Monumentalna zabudowa poniemiecka, szerokie ulice w centrum, wszechobecna zieleń i nowe inwestycje w kulturze. To wszystko czego brakuje mojemu rodzinnemu Poznaniowi. Brawo Szczecin!
2016-11-17 00:10:03
Oczywiście przeforsowali zieloni, bo to krowi placek.
.
2016-11-16 22:33:42
Brawo!
I co na to malkontenci ze Szczecina?
2016-11-16 22:27:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy