Ponad 20 nielegalnych punktów hazardowych zlikwidowała zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa tylko w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Nielegalny hazard ukrywa się w niepozornych miejscach – małych kioskach, piwnicach, garażach, na zapleczach sklepów i lokali. Organizatorów takich punktów nie odstraszają nawet surowe kary.
Legalna działalność związana z urządzaniem gier na automatach możliwa jest tylko w kasynach przez podmioty posiadające koncesję na kasyno gry) i w salonach gier (przez podmiot wykonujący monopol państwa), przy czym automaty te winny być zarejestrowane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Prowadzenie takiej nielegalnej działalności zagrożone jest wysokimi karami pieniężnymi. I uwaga - odpowiada również osoba, która udostępnia lokal urządzającym takie gry.
Funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS w pierwszych trzech kwartałach tego roku przeprowadzili szereg kontroli skierowanych na zwalczanie tej nielegalnej działalności.
- Skutkiem naszych działań było zamknięcie 23 punktów na terenie województwa zachodniopomorskiego, którym urządzane były nielegalne gry hazardowe - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Zabezpieczyliśmy: 44 szt. klasycznych automatów- tzw. jednorękich bandytów, 95 komputerów, 88 monitorów, 27 kamer, 6 modemów, 7 routerów, 7 tel. komórkowych, 6 rejestratorów video, 3 monitoringi. Podczas kontroli zabezpieczyliśmy również pieniądze przeznaczane na wypłaty wygranych w kwocie 21.769,30 zł.
Miejsca, w których uprawiany jest nielegalny hazard są ukryte w niepozornych miejscach – małych kioskach, piwnicach, garażach, na zapleczach sklepów i lokali. Bardzo często wejście do takiego nielegalnego salonu gier czy kawiarenki internetowej wymaga użycia siły i wyważenia drzwi. Odpowiedzialność za organizowanie nielegalnego hazardu ponosi również osoba, która udostępnia lokal urządzającym tego rodzaju gry. Zagrożone to jest wysoką karą finansową: 100 tys. złotych od każdego urządzenia.
- Zapewnienie podmiotów wstawiających do lokalu automaty, że ich działalność jest legalna, nie powoduje uniknięcia kary przez posiadaczy lokali - zwraca uwagę Małgorzata Brzoza. - Nawet jeśli nie jesteś właścicielem automatów, to podlegasz ustawie o grach hazardowych i w związku z tym ponosisz odpowiedzialność.
Podmioty zamierzające wynająć lokal lub jego część w celu umieszczenia w nim automatów do gier świadomie wprowadzają posiadaczy lokali w błąd. Oferują pozornie legalne gry na tzw. logicznych, zręcznościowych czy zabawowych automatach, a faktycznie organizują nielegalne gry hazardowe. Przedkładają różne dokumenty, np. opinie jednostek badających, instytucji, biegłych, które rzekomo potwierdzają zręcznościowy lub logiczny, a nie losowy, charakter oferowanych gier.
- Eksperymenty procesowe przeprowadzane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz doświadczenia biegłych sądowych, nie potwierdzają, że są to automaty oferujące gry zręcznościowe czy logiczne, lecz wskazują, że faktycznie są to gry o charakterze losowym, a automaty są urządzeniami do gier hazardowych - informuje Małgorzata Brzoza.
W razie wątpliwości lepiej się skontaktować z KAS. Krajowy Telefon Interwencyjny KAS 800 060 000. To bezpłatny, całodobowy numer, pod który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości m.in. dotyczące gier hazardowych. Można również wysłać maila na adres skrzynki e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl
(sag)
Fot. KAS