Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Niedzielny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów

Data publikacji: 18 marca 2023 r. 17:38
Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2023 r. 17:39
Niedzielny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów
fot. Anna Gniazdowska  

Niedziela 19 marca to kolejna okazja, by się wybrać na spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Tym razem celem będzie szczeciński Park Żeromskiego.

To jeden z większych parków miejskich usytuowany przy centrum miasta.

- Rozpoczynamy spacer o godzinie 11 przy pomniku Adama Mickiewicza - zapowiada przewodnik Paweł Madejski. - Zaraz obok powinniśmy odnaleźć rozkwitające krzewy derenia jadalnego. Na fragmencie parku w otoczeniu pomnika Mickiewicza odnajdziemy i bez kłopotu rozpoznamy kasztanowce, buki, dęby i z pewnością ciekawie wyglądające coraz bardziej pęczniejące pączki grabu. Przejdziemy w dół do bramy zaplecza Teatru Współczesnego i zobaczymy zimozielony krzew głogownika Frasera z czerwonymi coraz większymi młodymi pączkami. Ulicą Jarowita dojdziemy do dawnej francuskiej części parku. Zobaczymy robinie akacjowe, jesiony wyniosłe w formie pendula, leszczynę turecką i biotę wschodnią. Przyjrzymy się charakterystycznym gałązkom miłorzębu japońskiego i cierniom glediczji trójcierniowej. Przejdziemy na główną część Parku Żeromskiego i trafimy na skrzydłorzech kaukaski, być może jeszcze kwitnący krzew oczaru, rosnącą w pobliżu surmię wielkokwiatową i mocno pochylony, podparty kłęk amerykański z młodymi odrostami. Przejdziemy w kierunku górki saneczkowej mijając po drodze kalinę hordowinę z coraz większymi omszonymi pączkami, zobaczymy modrzew, choinę kanadyjską i rzadkie cisy krótkoigłowe, porównamy szyszki i igły sosny czarnej i sosny wejmutki. Skierujemy się w stronę Hotelu Park w pobliżu którego obejrzymy coraz bardziej rozwijające się czerwone pączki grujecznika japońskiego. Może znajdziemy jeszcze czarne wysuszone jagódki korkowca amurskiego i jego romboidalne pęknięcia kory. Przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Piłsudskiego powinniśmy znaleźć duże skupienia rozkwitającego derenia jadalnego.

Wycieczka będzie trwała około 2-3 godziny.

- Mimo ciągle bezlistnego stanu drzew, z pewnością rozpoznamy wiele gatunków w oparciu o ich inne charakterystyczne cechy - zachęca Paweł Madejski. - Serdecznie zapraszam na wspólny spacer. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

piesz
2023-03-20 10:28:23
Szkoda ,że chuliganeria pozrywała tabliczki znamionowa z krzewów i drzew ,SZKODA !!!
Wojtek
2023-03-20 10:01:44
To betonowe badziewie na zdjęciu jak długo będzie jeszcze stać ? Za małe do monumentalnych schodów i całego założenia, paskudne w swej formie i wykonaniu. Do tego zaniedbane. To obciach dla miasta.
wycinka
2023-03-18 21:14:33
Śpieszmy się rozpoznawać zanim wszystko wytną

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA