W piątek (9 sierpnia) wszystkie oczy były skierowane w niebo. Rozpoczął się bowiem XII Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic. Na samych pokazach po dwóch stronach Odry zgromadziło się około 160 tys. widzów.
Widowiskowe pokazy fajerwerków stały się obowiązkowym punktem na szczecińskiej mapie letnich wydarzeń. Od 2008 roku przy Wałach Chrobrego zaprezentowało się już prawie 30 ekip z całego świata. W piątek Szczecin gościł firmy z Czech (Tarra Pyrotechnik) i Malezji (Global 2000 International LTD). W sobotę o g. 22:20 zaprezentuje się Francja (ArtEventia). Następnie będzie można zobaczyć pokaz gospodarza, którym jest SUREX Firma Rodzinna.
Zasady konkursu są niezmienne. Ekipy przygotowują 15-minutowe pokazy. Każda z nich musi zsynchronizować wystrzały z muzyką, bo m.in. to ocenia jury oraz widzowie, którzy później oddają na nie głosy. Zgodnie z regulaminem wszystkie grupy muszą przygotować jeden obowiązkowy pokaz do tego samego utworu. W tym roku jest to „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego.
- Pokaz Malezji zdecydowanie lepszy, wzruszyłam się przy jednym utworze. Ale jutro czeka nas jeszcze pokaz Francuzów, może to oni okażą się najlepsi - mówili mieszkańcy.
Kto zostanie zwycięzcą? Dowiemy się w sobotę o godz. 23:15.
Pokazom fajerwerków tradycyjnie towarzyszy festiwal muzyczny Szczecin Music Live. Tegoroczna edycja to kontynuacja bardzo dobrze przyjętego kierunku muzycznego - mieszkanki folku, world music, muzyki tanecznej wzbogaconej o brzmienia elektroniczne. Na scenie u stóp Wałów Chrobrego wystąpili Elvis PressPlay oraz Megitza. Zarówno szczeciński dj, jak i zakopiańska artystka, porwali ludzi do tańca. Wielu szczecinian i turystów zgromadziło się również na Łasztowni, gdzie czekały atrakcje w postaci m.in. zlotu food trucków. W sobotę w programie m.in. Water Show, zawody strażackie, Splash of Colors i oczywiście Szczecin Music Live przeplatany pokazami fajerwerków.
W tym roku - wzorem działań praktykowanych we Włoszech, Hiszpanii i Francji - przed pokazami pirotechnicznymi zostały przygotowane strzały ostrzegawcze. Maja one na celu zredukowanie negatywnego wpływu na ssaki i ptaki przebywające w okolicy.
Więcej zdjęć z piątkowego pokazu można obejrzeć w naszej galerii.
(p, kn)
Fot. PAP/Marcin Bielecki