Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Nie zabijaj Ziemi! [GALERIA]

Data publikacji: 2016-04-23 15:34
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:51
Nie zabijaj Ziemi!
 

„Czy wiesz, że to co jesz ma większy wpływ na środowisko niż to czy segregujesz śmieci, wybierasz rower zamiast samochodu lub zakręcasz wodę podczas mycia zębów?" - pytają aktywiści BASTA! i podpowiadają: zmień nawyki żywieniowe, przejdź na wegetarianizm lub weganizm. W sobotę (23 bm.) na pl. Grunwaldzkim zorganizowali happening ph. „Jak mięso zabija Ziemię".


Na sztandarze hasło: „Wolność dla zwierząt". Obok 300 czarnych wiader. Mają uzmysłowić przechodniom, jak wygląda ledwie ułamek z ponad 2,3 tysięcy litrów wody, niezbędnych do zamknięcia całego procesu produkcji z jednym finalnym produktem - pozbawionym smaku i ociekającym tłuszczem hamburgerem.

- Zawsze protestujemy przeciwko cierpieniu i okrutnej śmierci zwierząt: zabijanych dla mięsa, futer, przez myśliwych dla krwawego sportu. Tym razem, w Dniu Ziemi, chcemy zwrócić na jeszcze jeden aspekt - ekologiczny - hodowli zwierząt na świecie - mówi Łukasz Musiał, lider Basta! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, która przygotowała sobotni happening na pl. Grunwaldzkim. - Organizacja Narodów Zjednoczonych wskazuje chów zwierząt jako jedną z głównych przyczyn najpoważniejszych problemów środowiskowych, przed którymi staje nasz świat. Dość powiedzieć, że odchody składowane w zbiornikach na fermach to źródło około 400 szkodliwych substancji, które wnikają w glebę, parują do powietrza, spływają do wód, rzek i jezior. Uprawa paszy w postaci monokultur wpływa na niszczenie gleby, środowiska i bioróżnorodności. Natomiast hodowle zwierząt produkują więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie formy transportu razem wzięte: to proporcja 18 do 13 procent.

***

Można być głuchym na argumenty przedstawiane przez aktywistów BASTA!, ale ignorować Alberta Einsteina po prostu nie wypada. Jest on nie tylko autorem teorii względności, ale również ważkiej tezy: „Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej". I właśnie do zmiany żywieniowych nawyków, przejścia na wegetariańską lub wegańską dietę, przekonywali szczecinian aktywiści BASTA! Dla zdrowia i ochrony Ziemi. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Weganizm to nie tylko wybór etyczny wobec zwierząt, ale również wobec całej naszej planety i innych ludzi - przekonują aktywiści z BASTA!

WYIMKI:
* Co godzinę na Ziemi zabija się ponad 6 milionów zwierząt dla ich mięsa.
* Hodowla zwierząt odpowiada za zużycie do 33 procent zasobów wodnych na świecie.
* Każdego roku zwierzęta hodowlane produkują 13 miliardów ton odchodów.
* Na świecie hoduje się co roku 70 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Benek
2016-04-25 17:28:28
Super! Bardzo dobra akcja!
M.Dem.
2016-04-24 14:36:39
To, że są zwierzęta wyrzucane (bezpanskie) i to, że te nawet nie bezpanskie, załatwiają się w piaskownicach, jest dowodem na ciągle zbyt niską kulturę społeczną ludzi. A to jest zreszta za malo powiedziane . Pozostalosci potworne w miejscach publicznych są nie tylko przez psy i koty produkowane. To także to co po tych psach i kotach pozostało.
Wegetarianska... wolnosc dla zwierzat ? ?
2016-04-23 22:49:15
A PO 2-gie... juz az tak nie narzekajcie, bo dzikie psy i koty... jak i dzikie swinie juz od dawna biegaja sobie swobodnie PO Szczecinie, lokujac swoje odchody w piaskownicach dla dzieci czy w parkach i na podworkach, PO-dlewajac jeszcze latarnie, slupy oraz "zdrowe jeszcze" drzewa, krzewy i kwietniki PO calym miescie...!!
Zapytanie...
2016-04-23 22:28:55
Hmm... kolejny Cyrk mlodych Lewakow ! A ile nie narodzonych jeszcze dzieci, zabija sie rowniez co godzine na Kuli Ziemskiej ? A jak czerwona marchewke czy ogoreczki bede jadl, to tez te warzywa beda "zabijal"... gdzie o czerwonych burakach i kapuscianych glowach juz nie wspomne ! Reasumujac: co wiec PO-lecacie na przyszlosciowe Menu...rozumiem ze grochowke tez nie, z racji PO-zniej wydobywanych sie gazow...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA