czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nie wszyscy lekarze są gotowi

Nie wszyscy lekarze są gotowi

Nie wszyscy lekarze są gotowi
Data publikacji: 2018-04-26 08:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1004 324835

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną obowiązywać w Polsce z pięciomiesięcznym opóźnieniem – całkowicie zastąpią papierowe druczki nie od 1 lipca, jak planowano, lecz od grudnia 2018 r. Propozycję rządu dotyczącą zmiany terminu muszą jednak formalnie zaakceptować parlament i prezydent RP.

Tak naprawdę e-zwolnienia są w Polsce wystawiane już od stycznia 2016 r. Na razie jednak lekarze mogą je wystawiać, ale nie muszą – ci, co nie są jeszcze do tego przygotowani, korzystają z tradycyjnych papierowych druczków. Pierwotnie wystawiane ręcznie zwolnienia miały wyjść z użycia z końcem czerwca tego roku. Ministerstwo chce jednak przesunąć termin ich obowiązywania. Z jakiego powodu?

– Jest ich kilka – przyznaje Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski. – Choćby techniczne nieprzygotowanie części lekarzy, którzy muszą się zaopatrzyć w komputery i drukarki. Poza tym środowisko lekarskie prosiło o więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany. Zdarzały się też protesty.

Jak zapewnia wojewoda, uwagi lekarzy zostały przekazane Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które widząc ich sens, proponuje teraz zmianę terminu. Tę propozycję musi jednak przegłosować Sejm.

Wprowadzenie obowiązku wystawiania wszystkich zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej było już przekładane. Wiele poradni wciąż nie jest jeszcze do tego przygotowanych – nie mają odpowiedniego sprzętu lub dostępu do internetu. Największy opór e-zwolnieniom stawiają doświadczeni lekarze, którzy często nie potrafią obsługiwać komputerów.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 kwietnia 2018 r.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

SimoN
I pomyśleć do czego doprowadziło 8 lat Rządów PO-PSL że lekarz nie potrafi posługiwać się komputerem w Państwowej Służbie Zdrowia. A w prywatnym gabinecie problemów nie mają ; teraz rozumiem ten bunt związany z kasami fiskalnymi - to bardziej skomplikowane "cuś" niż PC !!!
2018-04-26 13:05:04
każdy kto opóźni opłatę,
wykonanie drogi czy innej produkcji płaci karne odsetki a tu nic , jeszcze dołożą bo koszty wzrosły , kurna , gdzie tak jest.
2018-04-26 13:01:50
ciekaff
Ostatnim "doświadczonym lekarzem" który nie umiał posługiwać się komputerem był 25 lat temu Felczer w Rejonowej Przychodni ! Nie umieją lub nie mają PC-ta ale z nowymi wypasionymi furami ,tabletami i smartfonami radę sobie dają . Widać ze to kolejne srodowisko oczekujące na bezpłatną pomoc panstwa w ich zbijaniu fortuny. Może zorganizować jakieś na koszt podatnika 3 miesięczne kursy komputerowe np. na Bali które przekonają nieprzekonanych i nie umiejacych ???
2018-04-26 13:00:11
Sedina 2008
Doświadczony lekarz na pewno umie posługiwać się internetem. Chyba że jest doświadczony inaczej.
2018-04-26 10:06:50
----
Za to zawsze gotowi są znahorzy,szamani i inne wszelakie antyszczepionkowce, do nich kolejek nigdy nie ma ,chetnie pomoga na kazda chorobe oczywiscie za opłata.
2018-04-26 09:20:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy