Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
4 szczecin
REKLAMA

Nie wszyscy lekarze są gotowi

Data publikacji: 26 kwietnia 2018 r. 08:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
Nie wszyscy lekarze są gotowi
 

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną obowiązywać w Polsce z pięciomiesięcznym opóźnieniem – całkowicie zastąpią papierowe druczki nie od 1 lipca, jak planowano, lecz od grudnia 2018 r. Propozycję rządu dotyczącą zmiany terminu muszą jednak formalnie zaakceptować parlament i prezydent RP.

Tak naprawdę e-zwolnienia są w Polsce wystawiane już od stycznia 2016 r. Na razie jednak lekarze mogą je wystawiać, ale nie muszą – ci, co nie są jeszcze do tego przygotowani, korzystają z tradycyjnych papierowych druczków. Pierwotnie wystawiane ręcznie zwolnienia miały wyjść z użycia z końcem czerwca tego roku. Ministerstwo chce jednak przesunąć termin ich obowiązywania. Z jakiego powodu?

– Jest ich kilka – przyznaje Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski. – Choćby techniczne nieprzygotowanie części lekarzy, którzy muszą się zaopatrzyć w komputery i drukarki. Poza tym środowisko lekarskie prosiło o więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany. Zdarzały się też protesty.

Jak zapewnia wojewoda, uwagi lekarzy zostały przekazane Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które widząc ich sens, proponuje teraz zmianę terminu. Tę propozycję musi jednak przegłosować Sejm.

Wprowadzenie obowiązku wystawiania wszystkich zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej było już przekładane. Wiele poradni wciąż nie jest jeszcze do tego przygotowanych – nie mają odpowiedniego sprzętu lub dostępu do internetu. Największy opór e-zwolnieniom stawiają doświadczeni lekarze, którzy często nie potrafią obsługiwać komputerów.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 kwietnia 2018 r.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SimoN
2018-04-26 13:05:04
I pomyśleć do czego doprowadziło 8 lat Rządów PO-PSL że lekarz nie potrafi posługiwać się komputerem w Państwowej Służbie Zdrowia. A w prywatnym gabinecie problemów nie mają ; teraz rozumiem ten bunt związany z kasami fiskalnymi - to bardziej skomplikowane "cuś" niż PC !!!
każdy kto opóźni opłatę,
2018-04-26 13:01:50
wykonanie drogi czy innej produkcji płaci karne odsetki a tu nic , jeszcze dołożą bo koszty wzrosły , kurna , gdzie tak jest.
ciekaff
2018-04-26 13:00:11
Ostatnim "doświadczonym lekarzem" który nie umiał posługiwać się komputerem był 25 lat temu Felczer w Rejonowej Przychodni ! Nie umieją lub nie mają PC-ta ale z nowymi wypasionymi furami ,tabletami i smartfonami radę sobie dają . Widać ze to kolejne srodowisko oczekujące na bezpłatną pomoc panstwa w ich zbijaniu fortuny. Może zorganizować jakieś na koszt podatnika 3 miesięczne kursy komputerowe np. na Bali które przekonają nieprzekonanych i nie umiejacych ???
Sedina 2008
2018-04-26 10:06:50
Doświadczony lekarz na pewno umie posługiwać się internetem. Chyba że jest doświadczony inaczej.
----
2018-04-26 09:20:44
Za to zawsze gotowi są znahorzy,szamani i inne wszelakie antyszczepionkowce, do nich kolejek nigdy nie ma ,chetnie pomoga na kazda chorobe oczywiscie za opłata.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA