Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nie tylko pchli targ i wiosenny koncert z potańcówką

Data publikacji: 18 maja 2019 r. 08:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Nie tylko pchli targ i wiosenny koncert z potańcówką
 

To będzie wyjątkowy weekend na Pogodnie - kumulacja atrakcyjnych i kulturalnych zdarzeń. Rozpocznie ją „Noc muzeów", a zakończy wiosenny koncert z potańcówką.

Kto jeszcze nie ma planów na sobotni (18 maja) wieczór, ten ma szansę skorzystać z zaproszenia Stowarzyszenia Pogodniak. Do iście sentymentalnej podróży z historią i obrazem zatrzymanym w kadrach, a przy kawie, herbacie i tradycyjnie w miłej atmosferze. Na dodatek w niecodziennych godzinach: od 18 do 23.59.

- W „Noc muzeów" zapraszamy do prowadzonej przez nasze stowarzyszenie galerii szczecińskiej pocztówki i fotografii. Będzie to okazja do swoistej podróży w czasie: przeniesienia się do przeszłości i zobaczenia już nieistniejących ulic i budynków, a uwiecznionych na pocztówkach i starych fotografiach: od początku ubiegłego wieku aż do współczesności. To nie wszystko. Zaplanowaliśmy również spotkanie historyczne i wycieczkę szlakiem „Pogodnym" przez najciekawsze zabytki naszego osiedla: poznamy dzieje budynków oraz ich mieszkańców - zachęca Polina Wierzchowiec, przewodniczka miejska.

Muzeum szczecińskiej pocztówki i fotografii - przy ul. Krasickiego 6 (od ul. Ostrawickiej, poziom -1) - będzie otwarte od godz. 18. Tam też, czyli przy siedzibie Stowarzyszenia Pogodniak, o godz. 18.30 ruszy wycieczka jedną z tras szlaku historyczno-przyrodniczego „Pogodny”. Natomiast o godz. 19 - w tym samym budynku, tyle że już w siedzibie Rady Osiedla Pogodno - rozpocznie się prelekcja pt. „Szczecińskie kobiety". Będzie więc okazja do poznania - jak wyliczają organizatorzy - filmowych gwiazd i akrobatek, autorek bestsellerów i władczyń imperiów, czarownic i koronowanych miss.

- Ich portrety wiszą w najsłynniejszych muzeach. Do dziś na całym świecie budzą zachwyt, podziw, niektóre lęk lub niechęć. Co je łączy? Fakt, że żyły lub urodziły się w Szczecinie - na prelekcję zaprasza Joanna Wachnik, przewodniczka miejska. - Porozmawiamy o Sydonii i Sedinie, o szczecińskich carycach Rosji, o Annie Jagiellonce, o szwedzkiej królowej Krystynie i o jej związku z herbem Szczecina, o Elżbiecie Brunszwickiej, o Jadwidze Kowalczyk, a też o kapitan Danucie Kobylińskiej-Walas i innych kobietach związanych z morzem. Wspomnimy o sławnej przedwojennej szczeciniance miss Lali, porozmawiamy o aktorkach, wokalistach i pisarkach.

Natomiast w niedzielę (19 maja) na Pogodnie, a konkretnie na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego (przy ul. Brodzińskiego), czekać będą dwie kolejne atrakcje. Najpierw pchli targ (w godz. 10-15).

- Od prawie trzech lat organizujemy tego rodzaju wydarzenia. Cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Pogodna. Bo to świetna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, a upolować cudze skarby - zachęca Paweł Wierzchowiec, radny RO Pogodno. - Podczas nadchodzącej odsłony pchlego targu po raz pierwszy zostanie otwarta również giełda roślin: będzie można przyjść, wymienić, kupić lub sprzedać domowe kwiaty. Zaznaczam: to propozycja wyłącznie dla amatorów, a nie osób prowadzących działalność gospodarczą, handlem zajmujących się profesjonalnie.

Po pchlim targu - na tym samym skwerze i scenie - rozpocznie się „Wiosenny koncert do muzyki tanecznej". O godz. 16 wystąpi zespół instrumentalno-wokalny Serpens. Będzie więc okazja, aby pośpiewać wraz z artystami i potańczyć w rytmie znanych przebojów. Trzeba odnotować, że będzie to pierwsza w tym roku plenerowa impreza taneczna w Szczecinie. Tym bardziej warto skorzystać, bo potańcówki na Różankę powrócą dopiero latem. ©℗

Arleta Nalewajko

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA