sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nie ruszył proces oskarżonych rolników

Nie ruszył proces oskarżonych rolników [FILM]

Nie ruszył proces oskarżonych rolników
Data publikacji: 2017-04-07 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:38
Wywietleń: 3446 234752

Nie udało się w piątek (7 kwietnia) rozpocząć procesu rolników z powiatu pyrzyckiego oskarżonych o ustawianie przetargów na zakup państwowej ziemi. Sąd Okręgowy w Szczecinie odroczył rozprawę ze względu na niestawiennictwo jednego z oskarżonych, uznawanego przez prokuraturę za istotnego w tej głośnej sprawie. Sąd postanowił o odroczeniu rozprawy do 28 kwietnia.

– Z powodu niestawiennictwa Roberta T., które to jest uzasadnione, sąd nie może rozpocząć przewodu, czyli odczytania aktu oskarżenie przez prokuratora – powiedział sędzia Józef Grocholski. – Zdaniem prokuratora osoba oskarżonego jest na tyle istotna w sprawie, że sprzeciwia się jego wyłączeniu do odrębnego postępowania.

To bodajże największy proces w ostatnich latach w naszym regionie. Liczący 500 stron akt oskarżenia obejmuje 38 osób. Przedstawiono im łącznie 255 zarzutów. W Szczecinie jest tylko jedna sala sądowa zdolna pomieścić jednocześnie tylu oskarżonych – w Sądzie Apelacyjnym przy ul. Mickiewicza. Na czas procesu sala została użyczona Sądowi Okręgowemu, który prowadzi sprawę. 

Przypomnijmy, że w styczniu 2015 roku ówczesny dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Robert Zborowski zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez rolników z Pyrzyc. Mieli się oni umawiać, że w czasie przetargów nie będą podbijać ceny ziemi, a działkę kupi wcześniej ustalona przez nich osoba. Przez to mieli narazić na straty Skarb Państwa. Śledczy wzięli pod lupę kilkadziesiąt postępowań przetargowych. Wśród osób oskarżonych o utrudnianie przetargów jest także były pracownik ANR. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. 

W piątek w sądzie na rozprawę czekał tłum dziennikarzy, jednak oskarżeni, którym towarzyszyli obrońcy, nie chcieli przed nią udzielać jakichkolwiek komentarzy. Jeden z nich wchodząc na salę rozpraw skomentował ironicznie: „Patrz ile bandytów... sami bandyci...”.

Na rozprawie nie stawiło się pięciu oskarżonych – jeden spośród nich przebywa w szpitalu (wspomniany Robert T., uznawany za kluczowego oskarżonego), a drugi pracuje w Szwecji.

Wobec sześciu oskarżonych sąd wyłączył sprawę do odrębnego rozpatrzenia przed właściwym sądem rejonowym.

– Żaden z tych oskarżonych nie ma  zarzutu zakłócania przetargów publicznych, który to zarzut jest głównym przedmiotem w tej sprawie – powiedział sędzia.

Ponadto 32 oskarżonych, z wyjątkiem jednego, ma zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty stawiane pozostałym sześciu oskarżonym dotyczą niejako kwestii pobocznych. Mogli oni w związku z tym opuścić salę rozpraw. ©

(żan)

Fot. Dariusz Gorajski

Film: Paulina Sikora

Komentarze

sąd
Oby nie było jak ze sprawą pana, któremu myszy zjadły zboże za miliony, która toczy się od wielu lat.
2017-04-07 11:07:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie