sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > ANR nie chce oskarżać

ANR nie chce oskarżać

ANR nie chce oskarżać
Data publikacji: 2017-03-30 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Wywietleń: 2524 229751

Jak już informowaliśmy, do Sądu Okręgowego w Szczecinie wpłynął akt oskarżenia w sprawie utrudniania przetargów przeciwko 39 oskarżonym rolnikom. Sprawę dotyczącą ustawiania przetargów na zakup państwowej ziemi prowadziła Prokuratura Regionalna. Tymczasem kierownictwo OT Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie podjęło decyzję, że w związku z rozpoczynającym się procesem nie skorzysta ze swojego prawa do występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Przypomnijmy, że w styczniu 2015 r. urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez rolników polegającego na ustawianiu przetargów. Sprawa dotyczyła zakupu ziemi w powiecie pyrzyckim. Rolnicy mieli się umawiać, że w czasie przetargów nie będą podbijać ceny ziemi, a działkę kupi wcześniej ustalona przez nich osoba. Przez to mieli narazić na straty Skarb Państwa.

Śledztwo dotyczyło kilkudziesięciu postępowań przetargowych. Prokuratura dysponowała także podsłuchami rozmów telefonicznych prowadzonych przez rolników. Między innymi w oparciu o te i inne dowody przestępczej działalności w październiku 2015 r. zatrzymano 12 osób – jedenastu rolników i byłego pracownika ANR. Aresztowania rolników wywołały falę protestów. Pojawiły się głosy, że to element brudnej kampanii wyborczej.

Ujawniono łącznie 29 budzących poważne wątpliwości przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych. Akt oskarżenia liczy 500 stron, wobec wszystkich oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi, poręczenie majątkowe.

W swoim oświadczeniu Jan Białkowski, dyrektor OT ANR w Szczecinie pisze miedzy innymi, że agencja nie czuje się uprawniona do wypowiadania się „ani w sprawie winy oskarżonych, ani ewentualnej kary”. Pracownicy agnecji składać będą natomiast zeznania „zgodne ze swoja wiedzą i sumieniem”.

(r.c.)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Q
Nowa tak, PO też by się tak miłosiernie zachowała. K.. k.. łba nie uwierzysz.
2017-03-30 17:33:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie