Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nie rozpoczął się proces w sprawie afery polickiej

Data publikacji: 13 maja 2024 r. 15:26
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2024 r. 13:15
Nie rozpoczął się proces w sprawie afery polickiej
Fot. archiwum  

Początek procesu w tzw. aferze polickiej, związanej z działaniem na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., został w poniedziałek odroczony przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Obrońcy oskarżonych zwrócili m.in. uwagę, że nie wszystkie dokumenty zostały przetłumaczone na język polski.

"W sprawie występuje szereg dokumentów w językach obcych, które nie zostały przetłumaczone do rozpoczęcia przewodu sądowego i prokurator nie przewiduje dalszego ich tłumaczenia ze swojej strony" - przekazała sędzia Barbara Rezmer. "Powinno być umożliwione odniesienie się stronom do treści dokumentów, których znaczenia na obecnym etapie wartościować nie można, a tym bardziej nie można zaś przedkładać kosztów procesowych nad prawo do obrony" – dodała.

W tzw. aferze polickiej oskarżonych jest łącznie 26 osób, w tym były prezes i wiceprezes zarządu. Głównymi zarzutami stawianym przez prokuratora jest doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. w kwocie ponad 87 milionów złotych i wyrządzenie przez to szkody w wielkich rozmiarach m.in. poprzez oszustwa i poświadczanie nieprawdy.

Obrońcy oskarżonych podnieśli kwestię tego, że akta sprawy są niepełne oraz, że nie wszystkie dokumenty zawierają tłumaczenie na język polski.

"Ta niepełność w naszej ocenie wynika z dwóch aspektów. W pierwszej kolejności nie mamy pewności, a wręcz przekonanie, że nie wszystkie dokumenty, które miały znaczenie dla podejmowania decyzji i mają znacznie w tym procesie, zostały przez prokuraturę pozyskane" – mówił obrońca jednego z oskarżonych mec. Grzegorz Wołek.

"Drugim aspektem jest to, że duża część dokumentów w tych aktach jest dokumentami w językach obcych: francuskim, czeskim, tych języków jest sporo, ponieważ mówimy o bardzo szerokiej międzynarodowej transakcji. Nie wszystkie te dokumenty zostały przetłumaczone, chociaż znajdują się w aktach" – dodał.

"Wyraziliśmy wątpliwość, czy bez przetłumaczenia wszystkich dokumentów możliwe jest prowadzenie tego procesu. My jako obrońcy uważamy, że nie. To nie prokurator powinien decydować, które dokumenty warto przetłumaczyć, a które nie. Powinny być przetłumaczone wszystkie dokumenty znajdujące się w aktach" – przekazał Wołek. Podkreślił, że obrona chce pracować na "kompletnym i czytelnym w języku polskim materiale". Obrona złożyła wniosek do prokuratury o przetłumaczenie całości dokumentów.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie informowała pod koniec 2022 r., że od 2011 do 2016 r. prowadzono "działania wyrządzające ZCH Police S.A. szkodę majątkową wielkich rozmiarów, w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy nabycia akcji senegalskiej spółki African Investment Group S.A. przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A."

Śledczy ustalili, że "w wyniku zawarcia i wykonywania umowy nabycia akcji senegalskiej spółki doszło do wprowadzenia w błąd przedstawicieli rady nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. co do wartości akcji nabywanej spółki, a następnie do dokonywania niezasadnych płatności tytułem poszczególnych transz ceny akcji, a w konsekwencji do wyrządzenia pokrzywdzonej spółce szkody majątkowej wielkich rozmiarów - w kwocie 87.153.700 zł."

W procederze nabycia akcji African Investment Group S.A. przez ZCH Police S.A. miała uczestniczyć Spółka DGG ECO sp. z o.o., założona m.in. przez senegalskiego polityka, która nie miała żadnego doświadczenia w działalności dotyczącej poszukiwania fosforytów. Zdaniem prokuratury, w trakcie negocjacji warunków umowy nie przedstawiono żadnych miarodajnych danych dotyczących zasobności złóż, co do których African Investment Group S.A. będzie miało możliwość eksploatacji.

W wyniku śledztwa ustalono, że umowa nabycia akcji senegalskiej spółki doszła do skutku pomimo braku dokumentów wskazujących na miarodajne i rzeczywiste zasoby złóż fosforytów oraz możliwości ich wydobycia.

Złoża co do których pierwotnie zakładano eksploatację, miały wyczerpać się po wydobyciu zaledwie ok. 100 ton surowca, a założenie dotyczące wydobycia fosforytów z drugiego obszaru złóż miały opierać się wyłącznie o koncepcje hipotetyczne.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie podała też, że "na etapie wykonywania umowy nabycia akcji, osoby zarządzające ówcześnie ZCH Police S.A. miały świadomość wyczerpania się złóż fosforytów i w celu uwiarygodnienia zaistnienia przesłanek do wypłat środków przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. podjęto kroki mające na celu pozorowanie wydobycia fosforytów przez African Investment Group. Spółka ta w rzeczywistości podpisała umowę z inną firmą senegalską, w oparciu o którą firma ta wydobywała z własnych złóż fosforyty, a następnie były one dostarczane do Zakładów Chemicznych Police S.A. jako rzekomo pochodzące z wydobycia własnego African Investment Group" – wskazano.

Dodano też, że "zarządzający Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., już w lutym 2015 roku dysponowali opinią prawną wskazującą na brak przesłanek do zapłaty środków za senegalskie akcje. Opinia ta wskazuje jednoznacznie na świadomość ówczesnych członków zarządu ZCH Police S.A. o bezzasadności dokonywania płatności transz ceny za akcje African Investment Group S.A."

Akt oskarżenia obejmuje łącznie 59 zarzutów wobec 26 oskarżonych. Wśród nich jest m.in. były prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Większość z tych przestępstw zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponowne rozpoczęcie procesu przewidywane jest na 28 października.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do @Do Temida
2024-05-14 21:45:43
Zasłużony w walce z PiS-em wraca na salony tzn Politycy tacy jak pan Juszczyszyn nie powinni orzekać w polskich sądach. Bo to są politycy ubrani w togi sędziowskie. Występują na rozmaitych wiecach politycznych, całkowicie nie licujących z godnością i powagą zawodu sędziego .Myśl !
@Do Temida
2024-05-14 19:09:15
O czym ty tu dajesz dziadersie? Według ciebie ci z nadania politycznego PiS to byli ci oczyszczeni ? Z czego, bo na pewno nie z komuszych korzeni!! Choćby za względu na wiek, a obecny stan prawny nie pozwala na wybór sędziów i prokuratorów przez Sejm . Amen! PiS miał 8 lat co zrobił???
Do Temida
2024-05-14 15:57:21
Justicja rządzi , radzi , swoich nie zdradzi , tak samo jak nadzwyczajna kasta , fundacja batorego i ty śmiesz pisać o równości wobec prawa , od czasów samego strzembosza nic i nikt się nie oczyścił , werdykty jakie wydają to ręce opadają , nie są apolityczni a upolitycznieni tzn POwiedz za kim jesteś to POwiem jaki werdykt dostaniesz , liczysz na co dziecko ?
Do Radek
2024-05-14 15:52:04
POlaczków przyjęty pakiet migracyjny , nie interesuje ( będą nowi kandydaci dla polek ) . Oni się uśmiechają i wszystko w czterech literach mają , tak jak POdwyżki 01.07 .24 prąd , gaz , woda , ścieki wyczekują aby wysupłać ze swoich skrytek więcej i więcej kasy , aby się sitwie żyło lepiej , i na to POstawili głosując 15.10 .23 wybory , referendum . Kurier jest i będzie POczytną gazetą w regionie i co Cieszyć się trzeba , migranta nam jeszcze POtrzeba !
klufin
2024-05-14 15:51:26
Radek @ ... pakt migracyjny za 2 lata. Zaś afera Policka to teraz , choć poczekajmy co będzie z Polimerami.....tam krucho
Radek
2024-05-14 13:09:11
Red kuriera milczy a PAKT MIGRACYJNY W BRUKSELI PRZYJĘTY! Jak sie nie przyjmie migranta to tysiace euro kary!!
Tak tylko
2024-05-14 10:15:49
KAŻDY ma prawo do obrony, rzetelnej obrony !
chemik
2024-05-14 08:57:53
A w radach nadzorczych ZCH Police i Polyoefins dalej te same osoby co w latach 2011-2017 . Pan Likierski - nominat PO . I co sie zmienilo? Nic a my podniecamy sie wzajemnie. Czy owczesni czlonkowie Rady Nadzorczej tez sa rozliczani???????????
Uśmiechnięta Polska
2024-05-13 20:38:57
Mała szansa, że sędziowie z Platformy uczciwie skażą tych ludzi z Platformy.
FIGO
2024-05-13 20:19:47
Za dużo ludzi wprowadzonych w błąd ! Prawo ma to do siebie , że jest TEMIDA Ślepa . Formalnie powinno być tak : są winni w świetle prawa , a ponieważ nikt nie ukradł , aby się wzbogadzić , to pan Prezydent powinien to niemalże z Urzędu uniewinnić ! Wiem doskonale ,że dotyczy to ludzi PO ! Kupili dziurę w ziemi , bo się komuś coś wydawało ! Oczywiście nie z zamiarem oszukania kogokolwiek ! Miało być dobrze , a poszło coś nie tak ! Skazałbym zgodnie z literą prawa i uniewinnił natychmiast !
Kat
2024-05-13 18:22:30
Wszystkim po równo.
Oni
2024-05-13 18:20:23
Jak czytam wypowiedzi pod artykułem, to tylko płakać. Takich pelikanów, co łykają newsy sprzedawane przez TVN i KO, to świat nie widział. A temat policki rozmyje się w czasie i będzie spokój. I o to chodzi.
Temida
2024-05-13 17:48:16
Pisornia nadal ma się dobrze...kacyki od Zbynka nadają ton...,ale już niedługo będzie kwik , że to zamach i siepacze...A to tylko demokracja i równość wszystkich wobec prawa!!
hahah
2024-05-13 16:59:59
Teraz jak sądy przejęła uśmiechnięta koalicja, nie ma szans, e skażą kogoś z PO.
Moim zdaniem niczego
2024-05-13 16:59:24
nie trzeba tłumaczyć. Już za to co napisano w artykule 10 lat garowania się należy. Kupili pustą dziurę w ziemi i jeszcze nie czują się winni. Długo ta sprawa leżała. Widać czekano na zmianę władzy, żeby niezależnym sądom lepiej się procedowało, ale jak obrońcy przegną z wnioskami, to akurat sprawa ponownie wpadnie w mroki rządów niepraworządnych, bo tej koalicji max. jedną kadencję daję.
19 mld zł wyparowało
2024-05-13 16:40:45
OFE przelały na konto ZUS 153 miliardy zł. Dług publiczny spadł jednak , tylko , o 134 miliardy. Rzecznika rządu Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała , 19 mld zł wyparowało , że nie wie, co się stało z brakującymi pieniędzmi.
Leon
2024-05-13 16:13:01
Teraz to w grę wchodzą miliardy zł O bajtka
Trener
2024-05-13 15:57:51
87 mln jest nic nie warte bo anulowano przedpłaty na ropę? Co na to hezbollach i inwestor katarski? To opary absurdu
Matematyka
2024-05-13 15:40:27
87 milionów to tyle co mały kieliszeczek w stosunku do 1,6 miliarda złotych utopionych w przekręcie paliwowym Orlenu. Pierdolami się zajmują.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA