czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nie pierwsza potrzeba?

Nie pierwsza potrzeba?

Nie pierwsza potrzeba?
Data publikacji: 2018-09-13 09:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1095 350567

W tym roku miasto wyremontowało tylko część chodnika przy ul. Sołtysiej: przyległą do przykatedralnej skarpy. Kiedy równie skutecznie zostanie naprawiona nawierzchnia przy budynkach mieszkalnych? Tego - jak się okazuje - nie wiedzą nawet w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego.

Z roku na rok Rada Osiedla Stare Miasto zgłasza w ZDiTM listę chodników do naprawy. Z efektem, jak widać m.in. w części mieszkalnej ul. Sołtysiej.

- Dziura na dziurze, że trzeba uważać, aby sobie kostki nie skręcić, czegoś nie połamać. Ostatnio sąsiadka wracała do domu i na chodniku upadła, bo nie dojrzała nierówności. Cała się poraniła. Widziałam też Niemkę, jak robiąc zdjęcia katedrze na naszym chodniku upadła i klęła na czym świat stoi - opowiada Wiesława Użarowska, mieszkanka jednego z bloków przy ul. Sołtysiej. - Wstyd dla urzędników miasta, że nie dbają o Stare Miasto i jego mieszkańców. Tym większy, że nie zostanie tylko w Szczecinie. Przez ul. Sołtysią wycieczki docierają i do katedry, na pl. Orła Białego, i do Zamku Książąt Pomorskich. Nieraz słyszę, jak komentują gospodarza, co pozwala, żeby chodniki były w tak fatalnym, urągającym wszelkim standardom stanie.

Mariacka, Koński Kierat, Tkacka - to kolejne z chodników Starego Miasta, o których naprawę w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego od lat zabiega miejscowa Rada Osiedla.

- Z roku na rok piszemy o tych samych chodnikach. Wraz z przewodniczącą RO Małgorzatą Zychowicz-Prus przeszłyśmy z przedstawicielem ZDiTM po wszystkich tych adresach. Skrzętnie notował, uznawał konieczność remontu, a potem dostałyśmy pismo, że remonty chodników na Starym Mieście RO powinna finansować ze swoich środków inwestycyjnych. Po prostu ręce opadają! - mówi Lucyna Wójcik, wiceprzewodnicząca RO Stare Miasto.

Tego lata została wyremontowana tylko część chodnika przyległa do przykatedralnej skarpy. Jest w Strefie Płatnego Parkowania, najtańszej żółtej, więc teraz… chodnik jest nie dla pieszych, bo notorycznie zastawiony samochodami. Zwykle tak szczelnie zaparkowanymi, że wózkiem - z dzieckiem czy dla niepełnosprawnych - nie sposób przejechać.

Na zrobienie równego chodnika dla samochodów - jak komentują okoliczni mieszkańcy - miasto znalazło środki. Pytają więc, kiedy mogą się spodziewać remontu nawierzchni także przy ich domach?

- Dla nas to bardzo ważna sprawa. Tym bardziej, że akurat przy Sołtysiej mieszkają głównie starsze osoby, nierzadko mające problemy z poruszaniem - zwraca uwagę Wiesława Użarowska.

Zapytaliśmy ZDiTM, na kiedy zaplanował remont chodnika po przeciwległej od katedry stronie.

- Chodnik na ul. Sołtysiej od strony katedry został wyremontowany w ramach bieżącego utrzymania ulic za kwotę 44 535,63 zł. Pozostała część będzie wyremontowana w miarę możliwości finansowych miasta - odpowiedziała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZDiTM.

Czyli? Nie wiadomo kiedy.

- Takie realia zniechęcają nas-społeczników do działania. Bo ileż można żebrać o chodnik? - komentuje wiceprzewodnicząca RO Stare Miasto.

Jedna ulica, a po jej obu stronach... jakby dwa światy. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Nie pierwsza potrzeba? Nie pierwsza potrzeba? Nie pierwsza potrzeba? Nie pierwsza potrzeba?

Komentarze

@HogoFogo
Mała wieś, ale za to macie pewnie spokój.
2018-09-13 15:22:21
123
Więcej darmowych przejazdów komnunikacją miejską dla WSZYSTKICH !!!, to remont chodnika za 20 lat, a jak ,rodzice wielu uczniów sa bardzo bogaci jest kasa na papieroski,na piwko ,na alkohol ma paliwo do samochodu ,drogie auto ,wycieczki za granicę ,wakacje ,restauracje ,zakupy w galeriach ,a na sieciowke dla ucznia za 50zł z ulga nie ma, muszą za to płacić inni mieszkancy ,no i do tego jeszcze co miesiac 500 i 300
2018-09-13 13:37:47
uprzejmie informuję
Wczoraj przechodziłem ulicą Głowackiego. Stosunkowo niedawno wyremontowana, a na wysokości prowadzonej budowy chodniki pozałamywane przez ciężki sprzęt. To tak dla informacji ZDiTM.
2018-09-13 13:25:13
Waldek
U nas chodniki robi się dla samochodów, najgorzej że z dużych płyt które za kilka miesięcy są zdewastowane. Nikt w tym zditm o tym nie myśli i tego nie widzi. Wolą wiecznie naprawiać.
2018-09-13 11:15:35
Stary człowiek a może
Uderzajcie do kandydatów na prezydenta.Przecież to wymarzona dla mieszkańców okazja.Dzisiaj w ramach kiełbasy wyborczej ONI są w stanie wam wszystko wyremontować.Myślę,że taki głupi chodnik,nie będzie żadną przeszkodą i w ramach cudownej kampanii wyremontują.Na Zarząd Dróg nie liczcie,nie macie przebicia i "politycznego wsparcia" dla tej inicjatywy.Zacznijcie żebrać na ulicy do puszek-naprawdę pomaga a obrazek ze Szczecina obiegnie wszystkie telewizyjne redakcje w Polsce a i może wybrane w świecie ;-) Walczcie bo dzisiaj trzeba z tą władzą o wszystko walczyć i wyrwać jej to z"pyska" Przykładem takiej męskiej walki są górnicy i ich niezłomny żołnierz Duda.On to ma siłę argumentów.
2018-09-13 11:05:47
xyz
Największy idiotyzm - wyremontować chodnik a potem znowu wpuścić na niego samochody. Ale można jeszcze "lepiej" - na Powstańców Wielkopolskich poszerzono chodnik o pół metra, żeby pozwolić na nim parkować.
2018-09-13 10:35:08
HogoFogo
W naszej wiosce jest tylko jedna ulica - Jagiellońska.
2018-09-13 10:18:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie