„Nie otwierać przed rokiem 2048” – taki napis widnieje na kapsule czasu, która zostanie wbetonowana w wiadukt na ulicy Hożej. Przyszłe pokolenia odnajdą w niej pamiątki z roku 2018 – wydanie lokalnej gazety, rozkłady jazdy, zdjęcia mieszkańców i uczniów pobliskiej szkoły, a także niespodziankę od przedszkolaków.
Grupowe zdjęcie uczniów nadesłała Szkoła Podstawowa nr 42, a Przedszkole Państwowe nr 77 zachowa dla przyszłych pokoleń nagrania z wypowiedziami dzieci o przyszłości. Są również rozkłady jazdy z tabliczek przystankowych dla autobusów kursujących przez ul. Hożą, projekt przebudowy wiaduktu i list od ZDiTM. Rada Osiedla Żelechowa umieściła w kapsule uchwały budżetowe, zdjęcie z siedziby oraz plakaty z organizowanych dla mieszkańców wydarzeń. Wkładem Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego są dokumenty dotyczące Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Miejsce znalazło się także na monety oraz nośniki danych ze zdjęciami nadesłanymi przez mieszkańców.
– Remontowany obiekt stanowi bezkolizyjną przeprawę dla ruchu kołowego oraz pieszego w ciągu ul. Hożej, nad torami kolejowymi linii nr 406 (łącząca Szczecin z Trzebieżą). Ze względu na liczne uszkodzenia konstrukcji, niską klasę nośności oraz konieczność dostosowania szerokości jezdni i chodników do obowiązujących przepisów, zaprojektowano jego rozbudowę – informuje Hanna Pieczyńska z ZDiTM.
Zakres prac objął:
rozbiórkę górnych elementów wiaduktu (wyposażenie, chodniki, jezdnia, elementy konstrukcyjne) do poziomu istniejących łuków betonowych,
wzmocnienie łuków poprzez wprowadzenie dodatkowego zbrojenia,
nadbudowę górnych elementów konstrukcyjnych wiaduktu,
stworzenie nowej płyty żelbetowej,
wykonanie niezbędnego wyposażenia obiektu (kapy chodnikowe, nawierzchnie, dylatacje, bariery, balustrady, itp.),
zwiększenie wymiarów istniejących fundamentów i zastosowanie mikropali,
wykonanie murków oporowych wzdłuż linii kolejowej, ukształtowanie skarp oraz ich umocnienie w rejonie oddziaływania wiaduktu.
Wykonawcą jest firma konsorcjum firm KOWAL Sp. z o.o. i NIWA Szczecin Sp. z o.o. Koszt robót to 5 286 304,58 zł. Wiadukt ma być oddany do użytku wiosną.
(p)
Fot. ZDiTM