Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Z poślizgu w... poślizg [GALERIA]

Data publikacji: 2018-02-19 07:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Z poślizgu w... poślizg
 

Nie ma szans, by roboty przy przebudowie wiaduktu w ul. Hożej w Szczecinie zakończyły się w tym tygodniu, do 22 lutego. I zanosi się, że jeszcze sporo czasu upłynie, nim drogowcy stamtąd znikną, a przejazd nim dla samochodów i autobusów komunikacji miejskiej zostanie przywrócony. Konkretnych nowych dat ukończenia prac i oddania wiaduktu do użytku wciąż brak.

To kolejna inwestycja drogowa, jaką zlecił Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, która zalicza poślizg. Tak samo jest m.in. w przypadku ul. Kwiatowej na Gumieńcach oraz krótkich odcinków ulic Księcia Bogusława X i Andrzeja Małkowskiego w śródmieściu. Tak też było przy okazji przebudowy odcinka ul. Jagiellońskiej między al. Wojska Polskiego i pl. Ludwika Zamenhofa. Przebudowa przy ul. Hożej miała trwać do 12 grudnia ub.r., ale już w październiku konsorcjum firm Niwa Szczecin i Kowal Budownictwo Inżynieryjne, które wykonują je na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, wystąpiło z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji zadania do końca lutego 2018 roku. Na początku lutego br. Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa miasta ds. dróg i transportu miejskiego, informowała, że jako obowiązujący termin ukończenia prac pozostaje 22 lutego. Wtedy – jak dodawała – z placu budowy nie było sygnałów, że spółki wykonawcze będą potrzebowały jeszcze więcej czasu na uporanie się z tym przedsięwzięciem.

Remont konstrukcji tego wiaduktu drogowego nad trasą kolejową w rejonie skrzyżowania ul. Hożej z ulicami Wendeńską i Zgorzelecką, który przewidziany był na pięć miesięcy, trwa już ósmy miesiąc. Od lipca ub.r. kierowcy skazani są na objazdy. Innymi trasami niż zwykle w te okolice docierają też pasażerowie miejskich autobusów. Jedną stroną przez wiadukt mogą przechodzić tylko piesi.

Koszt robót konsorcjum firm Niwa Szczecin i Kowal Budownictwo Inżynieryjne skalkulowało w swej zwycięskiej ofercie na 5 286 304,58 zł. Ze względu na liczne uszkodzenia konstrukcji, niską klasę nośności oraz konieczność dostosowania szerokości jezdni (przęsło środkowe z 10,35 m na 14,46 m) i chodników do obowiązujących przepisów, ZDiTM zlecił projekt jej rozbudowy. W trakcie realizacji rychło okazało się, że wiadukt kryje niespodzianki. Podczas prac odkryte zostały stalowe pale pod skrajnymi podporami. W dokumentacji archiwalnej budowli nie było zaś wzmianki o istnieniu tych pali.

Choć na wiadukcie niemal gotowa jest wreszcie betonowa podbudowa pasa jezdni wraz z poboczami, to sporo jeszcze jest tam do zrobienia. Zarówno na samym wiadukcie, jak i w jego bezpośrednim sąsiedztwie, w tym przy urządzaniu nowych odcinków dochodzących do niego jezdni oraz poboczy z chodnikami.

Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ds. dróg i transportu drogowego, w miniony czwartek pytana o finał prac przy wiadukcie i jego termin, stwierdziła, że wykonawca nie zgłosił się jeszcze oficjalnie z pismem o wydłużenie prac, ale zasygnalizował, że ma opóźnienie wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych, które panują na budowie. Nie sprecyzował do tej pory, ile czasu jeszcze będzie potrzebował.

– Problemem są w szczególności ujemne temperatury, które uniemożliwiają zachowanie reżimów technologicznych. Prowadzenie robót budowlanych w okresie zimowym jest natomiast konsekwencją konieczności wprowadzenia zmian do projektu posadowienia fundamentów wiaduktu w związku ze zinwentaryzowaniem istniejących stalowych pali – dodała H. Pieczyńska. W tej chwili trwa montaż elementów wyposażenia. Roboty drogowe będą prowadzone przy lepszych warunkach atmosferycznych. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2018-02-20 11:11:20
"...konsorcjum firm Niwa Szczecin i Kowal Budownictwo Inżynieryjne.." Nazwa huczna,szumna, pienista... I to chyba wszystko! p.s. A ja myslałem początkowo, że to papranina "firmy" ENERGOPOL...( En-l tymczasem szwejsuje , lutuje i podpiera kołakami szyny na "swoim' S.S.Tramw.)
Ja
2018-02-20 07:18:38
Ta, teraz zwalają winę na pogodę, a gdzie byli jak było ładnie i ciepło? Co to za firma, jak nie raz po 4 czy 6na budowie było o to dwóch robiło jeden nadzorował kolejny w koparce spał a jeszcze jeden śniadanie jadł, nie żałuję nikomu przerw i jedzenie, ale niech dadzą namiary na szefa sam tam pójdę do pracy, jak więcej przerw niż roboty mają!niech się wezmą solidnie do roboty w końcu
Mieszkaniec Żelechowej
2018-02-19 16:47:30
Dziadostwo jak zwykle. Czy kiedykolwiek jakiś remont, czy przebudowa wyłonieone drogą przetargu, skończyła się w terminie???? Raczej mało prawdopodobne. Tylko ludzi wkurzają tymi zapewnieniami, że wszystko będzię w terminie oddane...tylko w jakim terminie? Żal i bieda jak zwykle
Ciekawe
2018-02-19 12:28:40
GDDKiA przy podpisywaniu umów na budowę dróg zawsze wyłącza z czasu potrzebnego na budowę okres zimowy tj.: 15 grudzień do 15 marzec. Widać wszyscy pozostali, którzy zajmują się tego typu inwestycjami wychodzą z założenia, że to państwo leży w strefie okołorównikowej i tu w ogóle nie występują temperatury poniżej 15 st. C.
sami swoi
2018-02-19 09:55:37
Abw nie wezmie sie za przetargi miejskie dopoki pis z krzystkiem rzadza w Szczecinie.Takie zycie...
Zima
2018-02-19 08:16:52
Zimno w zimie?! Kto by pomyślał! Dlaczego nikt kar nie płaci? Urzędasy wzięły kanapeczki? Na Gumieńcach miała kar dopilnować Rada Osiedla. Nic nie zrobiła, tylko przechwałki na fb, że coś się w ogóle dzieje. Niektóre ulice mają chodniki z przed wojny... wstyd RO, wstyd miasto!
nh
2018-02-19 08:08:22
W dokumentacji archiwalnej nie było informacji - to co przez prawie 30 lat robili urzędnicy w odpowiedzialnych za to komórkach magistratu? P...i w stołki? To któraś z kolei "mina dokumentacyjna" na którą wpadają wykonawcy inwestycji
nh
2018-02-19 08:05:34
ciekawe kiedy pisowska prokuratura i pisowskie służby wezmą się za realizację inwestycji miejskich, które to działania mają zakresie obowiązków kolejni wiceburmistrzowie z pisowskiej nominacji. I może pora na pozew zbiorowy mieszkańców o zadośćuczynienia z tytułu niedogodności wywołanych zamknięciem ulic
:)
2018-02-19 07:49:29
Piszcie lepiej o inwestycjach, które ukończono w terminie, bo te nieterminowe to normalka. Aha, nie ma takich? hahah

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA