Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nie ma zimowego snu u drogowców

Data publikacji: 24 grudnia 2018 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:28
Nie ma zimowego snu u drogowców
 

Okresy od 15 grudnia do 15 marca na dużych inwestycjach drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim są wyłączone z czasu trwania kontraktu. Nie oznacza to jednak, iż roboty nie są prowadzone. Wykonawcy realizują zakres prac dostosowany do obowiązujących warunków atmosferycznych i potrzeb. Jedynie w okresie świątecznym może wystąpić przerwa w robotach.

Na obwodnicy Szczecinka trwa budowa obiektów wiaduktów i przepustów, wykonywane są nasypy. Na obwodnicy Koszalina i Sianowa trwają roboty wykończeniowe na obiektach mostowych, budowane jest oświetlenie drogowe. Prace prowadzone są również na sześciu odcinkach S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem oraz na obwodnicy Wałcza i przebudowie autostrady A6. Jeżeli sprzyjające warunki atmosferyczne się utrzymają, to wykonawcy będą mogli realizować dość szeroki zakres robót.

– Budowa dróg w Polsce cechuje się sezonowością związaną ze zmianami pór roku i zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. W zimie determinującym czynnikiem są bez wątpienia temperatury i opady śniegu. Podczas robót bitumicznych nawierzchni nie można wykonywać bowiem przy opadach i temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Podobnie wygląda kwestia betonowania obiektów mostowych, gdzie również temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni, ale tu jeżeli jest taka konieczność są technologie umożliwiające roboty nawet do -5 stopni. – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W przypadku zmrożenia gruntu niemożliwe stają się również roboty ziemne. Szereg robót, takich jak na przykład montaż barier i balustrad, znaków, wyburzenia, czy likwidacja kolizji jest jednak mniej wrażliwych na warunki atmosferyczne

GDDKiA mając na uwadze nieprzewidywalność warunków atmosferycznych od kilku lat w niemal wszystkich kontraktach wyłącza okresy zimowe z czasu trwania robót. Nie oznacza to jednak zakazu prowadzenia prac. Wykonawcy – o ile tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne – realizują roboty również w okresie zimowym dostosowując je do warunków atmosferycznych.

(p)

Fot. GDDKiA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA