czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nie ma zimowego snu u drogowców

Nie ma zimowego snu u drogowców

Nie ma zimowego snu u drogowców
Data publikacji: 2018-12-24 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1695 368463

Okresy od 15 grudnia do 15 marca na dużych inwestycjach drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim są wyłączone z czasu trwania kontraktu. Nie oznacza to jednak, iż roboty nie są prowadzone. Wykonawcy realizują zakres prac dostosowany do obowiązujących warunków atmosferycznych i potrzeb. Jedynie w okresie świątecznym może wystąpić przerwa w robotach.

Na obwodnicy Szczecinka trwa budowa obiektów wiaduktów i przepustów, wykonywane są nasypy. Na obwodnicy Koszalina i Sianowa trwają roboty wykończeniowe na obiektach mostowych, budowane jest oświetlenie drogowe. Prace prowadzone są również na sześciu odcinkach S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem oraz na obwodnicy Wałcza i przebudowie autostrady A6. Jeżeli sprzyjające warunki atmosferyczne się utrzymają, to wykonawcy będą mogli realizować dość szeroki zakres robót.

– Budowa dróg w Polsce cechuje się sezonowością związaną ze zmianami pór roku i zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. W zimie determinującym czynnikiem są bez wątpienia temperatury i opady śniegu. Podczas robót bitumicznych nawierzchni nie można wykonywać bowiem przy opadach i temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Podobnie wygląda kwestia betonowania obiektów mostowych, gdzie również temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni, ale tu jeżeli jest taka konieczność są technologie umożliwiające roboty nawet do -5 stopni. – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W przypadku zmrożenia gruntu niemożliwe stają się również roboty ziemne. Szereg robót, takich jak na przykład montaż barier i balustrad, znaków, wyburzenia, czy likwidacja kolizji jest jednak mniej wrażliwych na warunki atmosferyczne

GDDKiA mając na uwadze nieprzewidywalność warunków atmosferycznych od kilku lat w niemal wszystkich kontraktach wyłącza okresy zimowe z czasu trwania robót. Nie oznacza to jednak zakazu prowadzenia prac. Wykonawcy – o ile tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne – realizują roboty również w okresie zimowym dostosowując je do warunków atmosferycznych.

(p)

Fot. GDDKiA

Nie ma zimowego snu u drogowców Nie ma zimowego snu u drogowców Nie ma zimowego snu u drogowców Nie ma zimowego snu u drogowców

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie