sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Polska przekaże Afryce milion euro

Polska przekaże Afryce milion euro

Polska przekaże Afryce milion euro
Data publikacji: 2015-11-13 12:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2036 37189

Na szczycie UE-Afryka na Malcie Polska zadeklarowała, że przekaże milion euro do europejskiego funduszu powierniczego dla Afryki, który ma pomóc w stabilizacji i zwalczaniu przyczyn nielegalnej migracji - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

W Valletcie podpisano dokument powołujący europejski fundusz powierniczy na rzecz stabilizacji i przeciwdziałania nielegalnej migracji ludności w Afryce.

- Powołanie funduszu jest odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualny kryzys migracyjny. Fundusz powierniczy ma szansę przyczynić się do stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Dodała, że działania funduszu skupiać się mają na czterech kluczowych celach: wsparciu ekonomicznym na poziomie lokalnym (w tym tworzeniu miejsc pracy, wsparciu małej i średniej przedsiębiorczości), wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zarządzania polityką migracyjną oraz poprawie jakości sprawowanych rządów.

Ze wsparcia funduszu mają korzystać przede wszystkim kraje regionu Sahelu i jeziora Czad, Rogu Afryki oraz Afryki Północnej. Docelowo fundusz ma mieć wartość co najmniej 3 mld euro. Komisja Europejska przekazała na ten cel 1,8 mld euro. W Valletcie oczekiwano deklaracji finansowych państw członkowskich, które pozwolą osiągnąć docelową kwotę. Udział w funduszu zgłosiło 25 państw. Według danych KE do 11 listopada wkłady państw unijnych wynosiły w sumie jedynie 78 mln euro.

- Fundusz powierniczy dla Afryki, powołany w rekordowym tempie, pokazuje raz jeszcze, że UE chce szybko zareagować na ogromne wyzwania w tym regionie. Aby się udało, musimy razem z innymi krajami europejskimi i partnerami w Afryce zająć się przyczynami nielegalnej migracji i promować wzrost gospodarczy i wyrównywanie szans, bezpieczeństwo i rozwój. Aby fundusz powierniczy dla Afryki i nasza odpowiedź były wiarygodne, oczekuję, że więcej krajów członkowskich dołoży się do niego, by dorównać kwocie 1,8 mld euro, jaką przekazała KE - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker. (pap)

Komentarze

Gargamel
Polska mnie też mogłaby dofinasować... 100.000 EUR więcej nie chcę by się ustawić do końca życia
2015-11-26 23:45:11
Unijna naiwnosc bez granic,
Tak i jeszcze "wynagradzajmy Ich" za ten terroryzm jaki odstawiaja tak w Europie jak i na calym Swiecie ! Gdzie zapewne 50 % pojdzie od razu na "mafijne tajne konta" Organizatorow i Szmuglerow ! Lepiej za te pieniadze zabezpieczyc cala Unie... tak jak to zrobily Wegry ! !
2015-11-16 11:36:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie