Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Polska przekaże Afryce milion euro

Data publikacji: 13 listopada 2015 r. 12:20
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Polska przekaże Afryce milion euro
Fot. Paulina Sikora  

Na szczycie UE-Afryka na Malcie Polska zadeklarowała, że przekaże milion euro do europejskiego funduszu powierniczego dla Afryki, który ma pomóc w stabilizacji i zwalczaniu przyczyn nielegalnej migracji - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

W Valletcie podpisano dokument powołujący europejski fundusz powierniczy na rzecz stabilizacji i przeciwdziałania nielegalnej migracji ludności w Afryce.

- Powołanie funduszu jest odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualny kryzys migracyjny. Fundusz powierniczy ma szansę przyczynić się do stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Dodała, że działania funduszu skupiać się mają na czterech kluczowych celach: wsparciu ekonomicznym na poziomie lokalnym (w tym tworzeniu miejsc pracy, wsparciu małej i średniej przedsiębiorczości), wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zarządzania polityką migracyjną oraz poprawie jakości sprawowanych rządów.

Ze wsparcia funduszu mają korzystać przede wszystkim kraje regionu Sahelu i jeziora Czad, Rogu Afryki oraz Afryki Północnej. Docelowo fundusz ma mieć wartość co najmniej 3 mld euro. Komisja Europejska przekazała na ten cel 1,8 mld euro. W Valletcie oczekiwano deklaracji finansowych państw członkowskich, które pozwolą osiągnąć docelową kwotę. Udział w funduszu zgłosiło 25 państw. Według danych KE do 11 listopada wkłady państw unijnych wynosiły w sumie jedynie 78 mln euro.

- Fundusz powierniczy dla Afryki, powołany w rekordowym tempie, pokazuje raz jeszcze, że UE chce szybko zareagować na ogromne wyzwania w tym regionie. Aby się udało, musimy razem z innymi krajami europejskimi i partnerami w Afryce zająć się przyczynami nielegalnej migracji i promować wzrost gospodarczy i wyrównywanie szans, bezpieczeństwo i rozwój. Aby fundusz powierniczy dla Afryki i nasza odpowiedź były wiarygodne, oczekuję, że więcej krajów członkowskich dołoży się do niego, by dorównać kwocie 1,8 mld euro, jaką przekazała KE - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gargamel
2015-11-26 23:45:11
Polska mnie też mogłaby dofinasować... 100.000 EUR więcej nie chcę by się ustawić do końca życia
Unijna naiwnosc bez granic,
2015-11-16 11:36:33
Tak i jeszcze "wynagradzajmy Ich" za ten terroryzm jaki odstawiaja tak w Europie jak i na calym Swiecie ! Gdzie zapewne 50 % pojdzie od razu na "mafijne tajne konta" Organizatorow i Szmuglerow ! Lepiej za te pieniadze zabezpieczyc cala Unie... tak jak to zrobily Wegry ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA