środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > "Nie!" dla masztu Maciejewicza

"Nie!" dla masztu Maciejewicza

"Nie!" dla masztu Maciejewicza
Data publikacji: 2018-05-11 15:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:44
Wywietleń: 3627 327134

Stawianie masztu Maciejewicza na Łasztowni przed Lastadią to nie tylko działanie wątpliwe estetycznie, ale także niezgodne z przepisami - uważają m.in. Igor Podeszwik z inicjatywy "Nowy Szczecin" oraz Przemysław Słowik, kandydat Nowoczesnej na wiceprezydenta Szczecina. Ten pierwszy zwrócił się do wojewody zachodniopomorskiego o cofnięcie zgody na prace, ten drugi napisał do magistratu pismo z pytaniem o pozwolenie na wycięcie drzew, które znajdują się przed Lastadią.

- W mojej opinii stawianie masztu w tym miejscu jest niezgodne z prawem, bo narusza plan zagospodarowania przestrzennego, który wyraźnie wskazuje na to, że nie może tu być stałej zabudowy kubaturowej - opowiada Przemyslaw Słowik. - Poza tym to naruszenie ładu architektonicznego. Zostaną ścięte drzewa. Ta inicjatywa nie podoba się wielu szczecinianom. Pod naszą petycją o zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie podpisało się ponad 300 osób. Liczymy na to, że uda się zatrzymać budowę i że prezydent Piotr Krzystek zmieni swoją decyzję. Nie chcemy wskazywać alternatywnej lokalizacji, bo w tej sprawie powinni wypowiadać się głównie urbaniści i architekci. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jedną z możliwości mogłoby być postawienie masztu na Łasztowni, ale na jej końcu, za Starą Rzeźnią, gdzie jest wolna przestrzeń.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki potwierdza, że otrzymał pismo w sprawie masztu.

- Pismo do nas wpłynęło mailem 9 maja - informuje Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy wojewody. - ZUW ma 30 dni na odpowiedź – aby szczegółowo zapoznać się ze sprawą, będziemy występować do Urzędu Miasta z prośbą o stosowne dokumenty.

Masz Maciejewicza od początku lat dziewięćdziesiątych do 2013 roku stał przy wjeździe do Szczecina. Zły stan techniczny sprawił, że trzeba go było usunąć. W przestrzeni publicznej pojawiały się różne głosy, co z nim zrobić - ostatecznie miasto zdecydowało się na lokalizację na Łasztowni. Urzędnicy informują, że ta decyzja została podjęta w wyniku konsultacji, także ze środowiskiem żeglarskim. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Proces stawiania masztu Maciejewicza przed Lastadią już się rozpoczął.

Fot. Arch.

Komentarze

CLL
Nie wiem o co ta zadyma, maszt nad Odrą będzie prezentował się wspaniale. Piękny widok :)
2018-06-06 11:48:34
@romek 60
Martwisz się o nieboszczyka Hakena, masz prawo, ale my, Polacy, bardziej dbamy o naszą historię, o naszych wielkich rodaków i patriotów, do których niewątpliwie należał kapitan Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz.
2018-05-12 16:45:37
@Czytelnik Łukasz
Dlaczego zamiast? Historia też jest ważna. Pamięć i tożsamość. Bez niej jesteś pyłkiem.
2018-05-12 16:42:23
ADAMS
Miejsce w porcie dla tego masztu to taki manifest,że decydenci nie chcą w śródmieściu podkreślania morskiego charakteru Szczecina. Znaczy nasza przyszłość to bloki w miejsce wyburzonych kamienic, krzaki i przystań dla łódek z żaglem.
2018-05-12 10:22:02
MM
Miejsce na Łasztownii to najbardziej odpowiednie dla masztu po Maciejewiczu.
2018-05-12 08:49:55
@dziadek
Dobrze piszesz. Aliści warcholstwo i sobiepaństwo jest wysysane z mlekiem matki! "Taki klimat"...ku.wa!
2018-05-12 08:15:05
@emka
Masz rację - na wjeździe do miasta, gdzieś w Płoni. Im dalej od centrum tym lepiej. Kto w ogóle ten syf promuje? Przetopić i dać kasę na jakiś cel charytatywny
2018-05-12 07:49:47
wq
A Wy dalej promujecie ty patałachów.
2018-05-12 06:41:04
Tia
Tak jakby innych problemów w tym mieście nie bylo. Ale widać niektórym się nudzi i nie mają co robić.
2018-05-11 19:35:49
dziadek
K.... m.. - tyle lat mowi sie o postawieniu masztu z powrotem. Tyle czasu trwaly dyskusje o miejscu postawienia. Finalnie wybrano to miejsce. Zatwierdzono. Rozpoczeto budowe. A teraz jakis pajac jeden z drugim: "a ja mowie nie"... Co za narod... szlag mnie trafia..... Typowy "polak" - jak juz zaczyna byc dobrze - to trzeba zawsze cos spi...... . Podpisal: Absolwent LM (4 lata na Maciejewiczu)
2018-05-11 19:33:56
romek 60
Przetopic ten maszt i wykonac z tego jakis ladny przedmiot. Moze element dla Sediny. Trzeba miec kompletny brak smaku, zeba kawal zelastwa stawiac w reprezentacynych miejscach. Rozumiem w porcie, przed stocznia OK, ale tez nie na placu Zamenhoffa zamiast Frygi albo na Pl.Zgody za Ptaki Hasiora.Kto za tym teskni? Haken sie w grobie przewraca.
2018-05-11 19:28:46
Leo Bonhard
Miejsce złomu jest na złomowisku
2018-05-11 18:51:37
Nie bo nie.
Słowikowe trele.
2018-05-11 18:42:55
Obs.ryver
Postawcie też Maszt Macierewicza na placu Kaczyńskiego!
2018-05-11 18:23:07
A kogo to obchodzi
Mniejszości się nie podoba a z pewnej partii co się rozpada niby nowoczesna przed wyborami chce się wypromować ale marnie mu to wychodzi. A mi się ta lokalizacja nowa podoba.
2018-05-11 17:25:06
Czytelnik Łukasz
Maszt NIE MOŻE wrócić na stare miejsce bo zrobi się tam graciarnia. No ale chłopstwo lubi "na kupie". Zamiast roztkliwiać się nad tą smutną pozostałością po gospodarce morskiej lepiej budować nowe statki. A propos maszt = stępka?
2018-05-11 17:19:42
zs
postawić go na wjeździe do miasta, np. Płonia, Kijewo, Bukowe , ul.Goleniowska itp.
2018-05-11 16:57:35
mario
Nowośmieszne ciamajdy nie potrafią rozliczyć własnych pieniędzy, wiec teraz rzucają się od ściany do ściany by zaistnieć.
2018-05-11 16:00:06
emka
stare miejsce / na wjezdzie do miasta/ jest najlepsze. maszt tam najlepiej pasuje.
2018-05-11 15:59:25
dantr\e
Tym Babulom wszystko się nie podoba , gdzie byliście przez tyle lat???/
2018-05-11 15:51:23