sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zaczyna się budowa fundamentów pod Maszt Maciejewicza

Zaczyna się budowa fundamentów pod Maszt Maciejewicza

Zaczyna się budowa fundamentów pod Maszt Maciejewicza
Data publikacji: 2018-05-07 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:43
Wywietleń: 1449 326458

W poniedziałek (7 maja) rozpocznie się budowa fundamentów pod maszt ze statku „Kapitan K. Maciejewicz”. Stanie on na szczecińskim bulwarze Gdyńskim jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.

– Prace poprzedzające ustawienie masztu na nadodrzańskim bulwarze obejmą między innymi wykonanie mikropali, wykopów pod fundamenty, podkładów betonowych, a w końcu wykonanie żelbetowych fundamentów, które będą stanowiły podstawę konstrukcji –  wyjasnia Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin. – To pierwszy etap przedsięwzięcia, dzięki któremu jeden z symboli Szczecina powróci do przestrzeni publicznej. Swoje nowe miejsce znajdzie w reprezentacyjnej i licznie odwiedzanej części miasta nad Odrą.

Miasto podkreśla, że lokalizacja ta została wytypowana po wielu konsultacjach i przyjęta pozytywnie między innymi przez środowisko żeglarskie. Jego przedstawiciele na bieżąco uczestniczą w przygotowaniach do ustawienia masztu w nowym miejscu. Zgodnie z ich sugestiami zostanie na nim zamontowane dodatkowe olinowanie, umożliwiające wciągnięcie na maszt flag oraz postawienie tam gali banderowej. Uzgodnieniom podlegało również zagospodarowanie terenu wokół – powstanie tam niewielki skwer z dwiema pamiątkowymi tablicami z brązu, poświęconymi historii masztu i jego patronowi.

– Cieszę się, że maszt wraca do przestrzeni publicznej, na honorowe miejsce, w pobliże nabrzeża, przy którym przez wiele lat cumował statek s/s „Kapitan K. Maciejewicz” – komentuje Piotr Owczarski, żeglarz i pomysłodawca Alei Żeglarzy. – Już niedługo nabierze ono jeszcze bardziej reprezentacyjnego charakteru i będzie stanowić doskonałą przestrzeń do organizowania uroczystości zarówno miejskich, jak i typowo żeglarskich oraz morskich. Sam maszt utrwali dokonania wielkiego szczecinianina – kapitana Konstantego Maciejewicza, a pamięć o nim nie zaginie.

Maszt od kilku lat jest przechowywany na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego przy ul. Światowida w Szczecinie. Teraz 30-tonowy dźwig bomowy jest czyszczony i malowany. Na przełomie maja i czerwca zostanie przetransportowany na bulwar i ustawiony we wcześniej przygotowanym miejscu. ©℗ 

(isz)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

obserwator(r)
Maszt powinien być postawiony na dachu Starej Rzezni , co by dopelniło jej wyjątkowość i przecudny wygląd. Tym samym Stara Rzeznia byłaby miejscem kultu i pielgrzymek jak to jest dotychczas.
2018-05-07 19:43:12
;-)
Niestety ale miejscowka nie trafiona, obok odbywa sie co pare dni libacja alkoholowa wiec to kwestia czasu jak na ten juz postawiony maszt ktos bedzie probowal wejsc ,zrobic sobie fotke itd. no ale tego pewnie nikt nie przewidzial i pewnie trzeba bedzie ten maszt ogrodzic wysokim plotem co popsuje efekt wizualny ,tak bedzie jestem tego pewien na 100%
2018-05-07 19:33:04
@VS
Coś przygłuchy jesteś w tym podsłuchiwaniu. Jeśli już to z filharmonią i tu się w pełni zgadzam. Dziadostwo ze złomu nie powinno zaburzać przestrzeni zabytkowej bramy, kościoła, domków profesorskich i zamku, a także najbardziej nagrodzonego w tym kraju placu i budynku filharmonii. Precz z bylejakością w zagracaniu miasta!
2018-05-07 16:00:17
@Honorat
Nie może na szczęście wrócić tam gdzie go nielegalnie postawił Filipowiak, bo po prostu szpeciłby okolicę. To już nie czasy stawiania gdziekolwiek, czegokolwiek w przestrzeni miejskiej. Z morskoscią miasta miało to niewiele wspólnego, raczej wyrastający bom ze środka trawnika wzbudzał śmiech i politowanie odwiedzających Szczecin. Chcesz morskości to zainicjuj coś pożytecznego dla mieszkańców i atrakcyjnego dla turystów. Kawał ponoemieckiego złomu o morskości nie świadczy.
2018-05-07 15:57:14
VS
Chodzą słuchy że maszt został zdemontowany i ustawiony gdzie indziej ponieważ źle komponował z operą...
2018-05-07 14:47:16
Honorat
Dlaczego Maszt nie może wrócić na dawne miejsce przy zjeździe z Trasy Zamkowej? Upchnięcie Masztu na nabrzeżu w pobliżu dźwigów portowych, to tak jak posadzenie świerka w lesie iglastym. Kto z przyjezdnych zauważy ten "relikt" minionego okresu świetności polskiej marynarki handlowej? A może Szczecin wstydzi się, że jest miastem morskim, miastem portowym? To może przy ulicach Gdańskiej i Energetyków postawić takie parawany, jakie buduje się przy autostradach, żeby zasłonić widok na port?
2018-05-07 11:58:52
@222
Nie ogarniasz. Wszystko ci się pomieszało.
2018-05-07 10:44:59
@Uff
Skąd żeś się wziął,Czereśniaku,skoro przeszkadzał ci maszt na wjeżdzie do Trasy Zamkowej.To jest Szczecin a nie Pierdziszewo,skąd przyjechałeś.
2018-05-07 10:30:54
222
To bedzie jedyna atrakcja tych "swiatowych dni morza" no ale coz jaki organizator takie atrakcje hhahahha - i miasto nie jest tym organizatorem a tak zawsze byl jakis koncert ,fajerwerki tdi.a teraz nawet tego nie ma
2018-05-07 09:00:42
Robert
Zaśmiecą przestrzeń bulwarów tym złomem. Mniej szkodliwe, skoro już nie można tego zlikwidować, byłoby postawienie tego czegoś na przykład na skraju Wyspy Grodzkiej obok plaży miejskiej albo na rondzie uniwersyteckim na Redzie.
2018-05-07 07:57:25
dert
Stare miejsce było lepsze z wielu względów. To jak wizytówka na wjeździe do centrum miasta. Tam zginie w mnogości drobiazgów.
2018-05-07 07:21:35
Uff
Już się bałem że wróci na wjazd Trasy Zamkowej
2018-05-07 07:10:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie