Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Nekropolia za (nie)pełnym murem

Data publikacji: 2019-10-08 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-09 08:22
Nekropolia za (nie)pełnym murem
Na radykalnie podcięte korzenie drzew zabytkowego „parku, co pochował umarłych" zwrócił uwagę nasz Czytelnik. Co dokładnie widać, choćby na tych zdjęciach. Fot. Mirosław Winconek  

Wbrew oczekiwaniom przed Wszystkimi Świętymi nie zostanie zakończony remont fragmentu ogrodzenia Cmentarza Centralnego przy II bramie, od ul. Ku Słońcu. To odcinek o długości około 100 metrów, którego odnowienie pochłonie blisko 700 tysięcy złotych.

Do tej pory, zgodnie z programem konserwatorskim oraz projektem budowlanym, rozebrano stare ogrodzenie na odcinku od II bramy w stronę Salezjan, zdemontowano stalowe przęsła między słupami 68-105, a dla przebudowy muru wokół nekropolii - także rozbiórkę nawierzchni chodnika od strony ulicy. Część nowego ogrodzenia jest już wymurowana. Jednak prace za II bramą, czyli na wysokości dawnej chłodni i dalej - w stronę Głównej - są znacznie mniej zaawansowane. Nawet nie usunięto starych podmurówek pod rozebranymi słupami ogrodzenia. Niezbędnej niwelacji terenu nie widać.

- Za to widać, jak radykalnie zostały podcięte korzenie drzew rosnących po cmentarnej stronie. Przy kilku linia cięcia jest w odległości niespełna pół metra od pnia. Gdy przy jednym jest niemal spójna z linią pnia. Tak podcięte drzewo nie ma szans na zachowanie stabilności. Nie mówiąc już o nikłych perspektywach jego żywotności - zwraca uwagę nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji).

Jak sprawdziliśmy, to po stronie wykonawcy remontu ogrodzenia jest zarówno wycinka drzew i krzewów kolidujących z realizacją, jak też nasadzenie nowych: trzech robinii akacjowych i klonu zwyczajne w obrębie prowadzonych robót. W gestii wykonawcy jest także odtworzenie nawierzchni zielonych, podobnie jak nawierzchni i podbudowy przy słupkach bramy i furtki wjazdowej (już po wykonaniu inwestycji). Natomiast nadzór nad całością przedsięwzięcia jest w gestii Zakładu Usług Komunalnych.

Inwestycję realizuje ta sama firma (Usługi Budowlane Wiesław Furtak), która na największej szczecińskiej nekropolii prowadzi również remont - wart ponad 1 milion zł - centralnej części kwatery wojennej z pomnikiem Braterstwa Broni i tzw. placem defilad. O ile w tym drugim przypadku na dokończenie prac ma czas przedłużony do 25 października br., o tyle na remont 37 przęseł zabytkowego ogrodzenia - 200 dni kalendarzowych, liczone od przekazanego w maju br. placu budowy. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Max
2019-10-09 06:24:59
Zawsze się jakiś „czytelnik” gorliwy kapuś musi znaleźć. Ma być porządny, ładny płot! Skoro w osi płotu wyrosły jakieś chaszcze, to nie tylko przyciąć im korzenie ale wyciąć totalnie, aby przy najbliższej wichurze nie uszkodziły nowego ogrodzenia. Należy odróżnić zagospodarowanie terenów zielonych w środku miasta, od przyzwolenia na chwasty samosiejki. To samo dotyczy innych terenów zielonych w śródmieściu! To, że na czas nie wykopuje się przypadkowych zasiewów, nie znaczy że niszczy się zieleń przy okazji inwestycji. Ta w mieście musi być uporządkowana. Czytelnika donosiciela przykładnie ukarać!
Ojciec inwestor
2019-10-08 21:57:16
Bardzo ważny głos, artykuł interesujący, ale żeby wszystkie szczecińskie remonty tak wyglądały, naprawdę wygląda efektownie.Nie przejmować się jakimiś drzewami chwastami.
Robert
2019-10-08 19:34:58
Skoro ma być porządny płot, to niech chaszcze samosiejki powycinają. Albo to jest miasto albo przypadkowa dżungla. Roślinność na cmentarzu powinna być uporządkowana, a nie potencjalnie niszczyć infrastrukturę i zagrażać bezpieczeństwu. Cmentarz miejski to nie las!
Informacja dla "naszego Czytelnika"
2019-10-08 11:50:07
"Na radykalnie podcięte korzenie drzew zabytkowego „parku, co pochował umarłych" zwrócił uwagę nasz Czytelnik." - Korzenie drzew kolidujące czy niszczące obiekty budowlane się podcina lub takie drzewa wycina. Stawianie zniczy na miejscu wycinki - jeśli to osłodzi życie ekodurniów - dopuszczalne. Choć uprzedzam, że to bardzo widoczny objaw waszego odlotu.
Stefan
2019-10-08 10:31:17
dobrze robią, solidna firma
Słuszne to i zbawienne
2019-10-08 09:21:15
Jeżeli TAM spoczywają LUDZIE,to drzewa też niech padają.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA