Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Nazwa ulicy Ofiar Oświęcimia do zmiany?

Data publikacji: 2019-11-15 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-18 10:29
Nazwa ulicy Ofiar Oświęcimia do zmiany?
 

Zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau chce szczeciński radny Dariusz Matecki. Samorządowiec uważa, że niedopuszczalne jest pozostawienie w mieście nazwy, która została nadana po II wojnie światowej.

„Dziś trwa walka o prawdę historyczną na forum międzynarodowym, gdzie nazistowskie obozy śmierci nazywane są polskimi. W Szczecinie nadal nic się nie robi z nazwą ulicy Ofiar Oświęcimia, która sugeruje właśnie polski udział w zbrodniach” – czytamy w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta.

Dariusz Matecki zastanawia się, dlaczego zmiana nazwy ulicy nie została wprowadzona, pomimo że dyskusja na ten temat toczy się od ponad dziesięciu lat. „Jeśli mowa o ofiarach Niemców w czasie II wojny światowej – to ta ulica powinna się nazywać Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau – uważa radny.

Matecki w swojej interpelacji powołał się również na stanowisko szczecińskiego oddziału IPN, który w 2017 roku również złożył wniosek o zmianę nazwy ulicy. Dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN, zdaje sobie sprawę z faktu, że upamiętnienie ofiar w Szczecinie odbyło się w czasie, gdy w nomenklaturze muzealnej widniały polskie nazwy miejscowości i że używając słowa „Oświęcim” nikomu nie towarzyszyły wówczas niewłaściwe intencje. „W latach II wojny światowej miejscem kaźni ponad miliona osób był jednak KL Auschwitz-Birkenau, a nie miasto Oświęcim. Wierzę, że Rada Miasta Szczecina przychyli się do wniosku Instytutu Pamięci Narodowej i niefortunna nazwa ul. Ofiar Oświęcimia zostanie zmieniona” – zauważa.

Podobna dyskusja toczyła się we Wrocławiu (tam jest ul. Ofiar Oświęcimskich). Według Mateckiego zmianę nazwy ulicy zatrzymały kwestie finansowe. „Tylko co jest ważniejsze: honor czy pieniądze? Zróbmy wszystko, aby znaleźć pieniądze na tę zmianę, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców miasta” – postuluje.

Radny prosi prezydenta o możliwie szybkie przeprowadzenie zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau, po przeprowadzeniu konsultacji z Radą Osiedla Niebuszewo-Bolinko.

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No debil no
2019-11-18 10:25:53
Wszyscy wiedzą co to był obóz w Oświęcimiu. Jak nie wiedzą i gadają głupoty, to każdy im każe się w główkę puknąć. Siedzi taki i nie wie co robić, to wymyśla. Gdyby nie był radnym to by koledzy go wyśmiali i koniec, a tak to ludzie muszą się produkować i tłumaczyć, bo nie daj Boże jakimś cudem to dojdzie do skutku..
Odwaga i Strach
2019-11-17 21:00:21
zmiana nazwy w Szczecinie nie pomoże w sprawie rekompensat, jak ktoś chce przeciwstawić się rekompensatom to nie zmiana tabliczki tylko trzeba ludzi wyprowadzić na ulicę - tak to się załatwia - tylko to trzeba odwagi, to niech radny pokaże swoją odwagę i mówi otwarcie a nie udaje i chowa się za tabliczkami, A najlepiej to nie bycie radnym od tabliczek tylko radnym od pomagania mieszkańcom to znaczy chorym i starym i biednym i z problemami - nie radnym betonem politycznym, nie radnym od przepisywania historii, nie radnym tylko na sznurku IPN, bo to ludzi wreszcie kiedyś zdenerwuje i na opak zagłosują na kogoś innego
@gosc
2019-11-17 15:47:06
co ty bredzisz - słupki wzrostu dochodów miasta as jednoznaczne - raptowny przyrost a nie spadek - w historii miasta budżet wpływów przekroczy ponad 3 miliardy zł... A poniższe wpisy pokazują jak bardzo nie macie pojęcia o procesach dziejących się wokół Polski i probie uzasadnienia wyciągnięcia potężnych pieniędzy z waszej kieszeni jako rekompensat. Albo się przed tym obronicie albo już możecie szukać gałęzi by się powiesić. Miejscowość Oświęcim nie mordowała - mordowała niemiecka fabryka śmierci KL Auschwitz Birkenau.
street
2019-11-17 15:15:28
Ofiarom należy stawiać pomniki, a nie nazywać ulice, bo po latach wychodzą takie galimatiasy i przepychanki.
gosc
2019-11-17 08:20:25
Przez obniżenie pitu z 18 do 17% budżet miasta rocznie traci teraz ok 90-100 milionow kilkanascie inwestycji jest wstrzymanych a teraz kolejne koszty ,a kto zapłaci na nowe dowody osobiste mieszkancow oni sami czy gmina ? to kolejne koszty, brak slow na komentowanie tego wszystkiego.Niech ten pan niedoszly posel zajmie sie dotacja dla budowy pogotowia czy realnym projektem przebudowy bulwarow waly chrobrego...
Komuch, zbrodniarz, antypolak, karcerz, antyklerykal
2019-11-17 00:02:27
Niech Matecki w ramach czynu spolecznego odpracuje w tych firmach co pozmienial nazwy przy pracach przy zmianie adresu ;;; ponadto niech Matecki da ze swoich pieniedzy firmom na koszty zmiany zmiany nazwy ;;;; ha mysle ze te pomysly sa tak absurdalne tego radnego, ze wpisza go kiedys na posla ----dlaczego? PS: "Polacy są jak piękna kobieta kochająca się w durniach. Człowiek inteligentny jest u nas z reguły nielubiany i nie budzi zaufania. Natomiast iluż ludzi zupełnie niemądrych korzystało w Polsce z ogromnego autorytetu osobistego." Mackiewicz
Haha
2019-11-16 22:24:31
Matecki jak tam popiela dalej wylewa jad :)))
@Nie
2019-11-16 19:14:54
Rozumiem pana obiekcje - tyle ząłatwiania !! A ci co za Polskę , albo za ... frajer oddali tam życie , wszystko stracili ? WSZYSTKO - leniu ! Powodzenia w biznesie - może Berlin !
cdn
2019-11-16 17:16:31
Zachod Polski to bastion czerwonejzarazy ,zwolennkow roznych biedroni,czaszastychiinnych komunistow.Zawsze na nich glosuja trepyLwp,bezpieki ,wdowy ponich,dzieci,wnuki.Dlanich micha,flacha to rzecz najwadniejsza.nazwa ulicy nie ma znaczenia.
Nie zgadzam się na zmianę
2019-11-16 16:24:38
Jestem mieszkańcem tej ulicy i dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną przy tej ulicy i nie mam zamiaru ponosić kosztów wymiany dokumentów, zgłaszania do wszystkich instytucji, z którymi współpracuje moja firma, że nazwa ulicy została zmieniona. Nikt tu nie wspomina o kosztach nie wprost, które muszą ponosić mieszkańcy i firmy zarejestrowane przy tej ulicy. To, że pan Matecki poniósłby koszt z własnej kieszeni, to za mało. Niech jeszcze się pofatyguje za mnie i wszędzie załatwi pozostałe sprawy. Oczywiście nie jest to możliwe, więc proponuję grzecznie odłożyć tak nader istotną sprawę zmiany nazwy ulicy na inną. Prawdę historyczną Polacy znają i nie jest potrzebne przypominanie na każdym kroku o tego typu rzeczach. Najłatwiej rozporządza się czyimiś pieniędzmi i czasem, panie radny?
Waldi
2019-11-16 14:44:38
Panie Matecki a nie ma pan innych ważniejszych spraw w tym mieście.Ku.wa pisowskie oszołomy dajcie spokój z tymi ulicami bo już człowieka szlag trafia.I co nazwiecie ją inaczej,w czym to pomoże miastu,ludności tam mieszkającej????!!!!!W NICZYM!!!!!!!
Panie Matecki
2019-11-16 14:17:55
nie nazwa jest najważniejsza, bo ta czy Oświęcim, czy Auschwitz oznacza to samo miejsce na mapie i nie robił bym z tego problemu. Ważniejsze jest zdefiniowanie wroga. Kto wywraca prawdę historyczną. Kto chce napisać historię od nowa? Z jakich pobudek to robi i czy czasem nie z tych najniższych (dla pieniędzy)? Z wrogiem trzeba walczyć, a nie z tabliczkami na ulicach. Starczy panu odwagi?
@Lalo
2019-11-16 14:16:56
Tak , obcokrajowcy . Szczególnie z Niemiec , Rosji i z Iziaela / a tam ci , co mówią po rosyjsku /.Cała dyskusja tu dowodzi ,że i Polacy /?/ nie wiedzą o co chodzi .
Lalo
2019-11-16 13:51:08
Winno być "Ofiar hitlerowskiego (przepraszam - niemieckiego) Obozu Koncentracyjnego (a może lepiej - Konzentrations Lager) Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince". Nie wiem tylko o co chodzi, przecież w Polsce nikt nie ma wątpliwości, kto założył ten obóz i kto kogo tam mordował (no może Matecki nie wie), a obcokrajowcy tego przecież i tak nie zrozumieją.
mieszkaniec z ulicy Oświecimia
2019-11-16 13:40:25
A może całkowicie zmienić nazwę na inną?
Haha
2019-11-16 11:40:21
Matecki wyszedł wreszcie z szafy po wyborach
@Ocho ale...
2019-11-16 11:28:44
Aleś ty głupi filozof. Chociaż sam rozumiesz co tam napisałeś?
R2D2
2019-11-16 11:05:19
Ja przyjechalem do Polski zlikwidowac wszystko, wyjade i nie wroce tutaj - proste sprawy nie funkcjonuja i nie da sie zyc --- a ludzie dopuszczaja politykow co robia balagan a nie rozwiazuja podstawowe problemy i dlatego byly rozbiory i w 1939 generalowie uciekali na poczatku wrzesnia za granice - Radoslaw Sikorski, Czarnecki, Giertych to sa ucikekinierzy z Polski co przyjechali jak ZSRR sie rozpadlo, wczesniej nie mieli odwagi i walczyc...walcza jak nie ma z kim...a robia balagan ---
Ocho ale obrońców nazistów na tym forum
2019-11-16 10:07:39
rozumiem że Niemcy chcą się z nami podzielić swoim "dziedzictwem" - pisze o tym w kolumnie obok redaktor Bogdan Twardochleb ale tradycja nazizmu, tradycja fabryk śmierci gdzie starano się w masowy, najtańszy i jak najefektywniejszy sposób sprowadzać śmierć na ludzi którzy zdaniem Niemców byli gorsi rasowo i kulturowo to nie jest polskie dziedzictwo i powszechnym zjawisku nazi-washingu, wybielania rzeczywistych sprawców i przerzucania winy na sprawców zastępczych to jedno z najpilniejszych zadań - chyba ze chcecie płacić odszkodowania ofiarom nazizmu bo wasi rodzice byli kolaborantami nazistów. Koszt zmiany nazwy ulicy i precyzyjne artykułowanie kto jest sprawcą a kto ofiarą to także realne i wymierne sprawy finansowe - no chyba że chcecie nie tylko brać na siebie cudzą winę ale także płacić miliardy (zróbcie taki prezent waszym dzieciom i wnukom - na pewno będą szczęśliwe mogąc współuczestniczyć w tym "dziedzictwie" i związanych z nim kosztach zadośćuczynienia ofiarom - tak nakazuje elementarna praworządność - sprawca choćby częściowo rekompensuje stratę ofierze).
MJW
2019-11-16 09:53:05
Rok temu radna niezrzeszona miała zrobić jazdę w tym temacie i co?
pesymizm
2019-11-16 09:37:35
Osobiście nie chciałabym mieszkać na jakiejkolwiek ulicy która w nazwie miałaby słowo "ofiar". Może lepiej "bohaterów", "ocalonych" itp. Poza tym proponowana nazwa brzmiąca po niemiecku będzie sprawiała problemy z pisownią ze słuchu. Tak jak np. w Warszawie jest ulica słynnego artysty którą ze słuchu piszą ul. Wangoga, zamiast ul. Van Gogha.
@R2D2
2019-11-16 09:31:55
Proszę wygrać wybory i potem likwidować , zarządzać po swojemu i zwalniać / zatrudniać . A nazwa obecna wskazuje na to ,że w polskim Oświęcimiu mordowano ludzi , no bo przecież nie w AUSCHWITZ ! Pewnie polscy naziści . Co do kosztów , to taka bida ,że na różne rzeczy jakoś wystarcza .
Matecki weź nie pytaj
2019-11-16 09:27:25
Ten pan pisze interpelacje wszędzie i na wszystkich, żeby tylko zaistnieć. Jak się nazwy nie podobają i co ustrój to trzeba zmieniać to przejdźmy na nazwy w postaci cyfr będą uniwersalne na lata, niezależnie kto będzie rządził w tym kraju.
KERone
2019-11-16 09:12:17
Matecki, zamiast marnować czas i pieniądze podatników wyjaśnij wszystkim co robił tatuś, wyjaśnij wszystkim swoje związki z miłośnikami strażników z oświęcimskiego obozu i wytłumacz się ze swojej nienawiści do wszystkiego co inne.
Res
2019-11-16 08:54:24
Pan Matecki mówi o honorze, czyżby tu o honor chodziło. Jakoś temu Panu nie wierzę. Niestety w obecnych czasach dla polityków honor to obce słowo. Skoro pieniądze nie mają znaczenia to może niech Pan Matecki razem ze swoją partią sfinansuje swój pomysł. To są polityczne potyczki. A może honorem dla Pana Mateckiego byłoby wsparcie najbiedniejszej grupy społecznej jaką są osoby niepełnosprawne. Szczecin ma tyle potrzeb, że zmiana nazwy ulicy powinna znaleźć się na samym końcu.
Sz
2019-11-16 08:34:39
Matecki jak zwykle chce się wybić na takich pierdołach. Do roboty się weź człowieku.
Miś II
2019-11-16 08:34:20
Wyjątkowo w tej sprawie zgadzam się z Tym Panem. Już dawno pisałem ,że ulica o nazwie "Ofiar Oświęcimia " zakłamuje historię . Dziwię się IPN ,że zagubił swoją wrażliwość w tej sprawie .
Ulica Ofiar
2019-11-16 07:59:11
Po pierwsze: po to ludzie zarabiają pieniądze, żeby realizować swoje pragnienia. Więc jeśli rada miasta wyrazi zgodę, żeby pan Matecki pokrył wszystkie koszty z tym związane, to czemu nie? Przecież nie chodzi mu o to, żeby realizować jego pomysły za pieniądze biednych szczecinian. Po drugie: może zrobić po prostu ulicę Ofiar. Każdy sobie zinterpretuje jak chce.
Robert
2019-11-16 07:23:00
Czy ten pan mógłby wziąć się do jakiejś konstruktywnej pracy?
.
2019-11-16 06:41:01
Niech radny Matecki zajmie się rozwiązywaniem realnych problemów. Na przykład - poprosi partyjnego kolegę wojewodę odblokowanie projektu budowy nowej siedziby pogotowia ratunkowego dla Szczecina, który "ugrzązł" w PiS-owskim Urzędzie Wojewódzkim tylko po to, by utrudnić polityczne życie marszałkowi z PO. To obrzydliwy sposób uprawiania polityki.
R2D2
2019-11-16 06:06:15
Zlikwidowac IPN a pieniadze przeznaczyc na pomoc socjalna; wystapić do UE by do czasu istnienia IPN cofnieto Polsce dotacje UE - jezeli PiS samo nie potrafi sie kontrolowac i kreuje bzdury - to jedyna metoda - niby IPN mialo szukac zbrodniarzy UB w Polsce , lecz poziom instytucji jest slaby i ze wzgledu na to powstaja takie absurdy po prostu maja pieniadze na niepotrzebna dzialalnosc ; potrzeba rak do pracy w opiece nad chorymi i starymi to tutaj mozna zatrudnic bylych pracowników IPN do osob z Alzheimerem wskazane jest wyzsze wyksztalcenie
Wyjście jest jedno
2019-11-15 23:28:50
Panie Matecki oczywiście, że honor. A że to twój pomysł wyciągasz kasę i dajesz z koksem. No jak nie chcesz dać? A gdzie honor?
On jest....
2019-11-15 23:15:33
Niemożliwy.
Pytam
2019-11-15 22:58:48
Czy każde pierdnięcie tego pana musi pachnieć w Kurierze
nn
2019-11-15 22:42:19
...Panie Matecki, proszę jednak zacząć myśleć - jak pomnażać pieniądze, a nie tracić je, zwłaszcza- na nikomu niepotrzebne pomysły, przynajmniej w obecnej sytuacji, kiedy czytam opowieści Prezydenta miasta, Pana Krzystka...naprawdę idą trudne lata, proszę to uświadomić sobie i swoim "fanom"...
Matecki - pieprzysz, chrzanisz, bredzisz.
2019-11-15 22:32:28
Jestem rodzinnie b. z prawej strony. Wiem co to było. Zostawić jak jest. Pieprzysz. Matecki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ