czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nazwa ulicy Ofiar Oświęcimia do zmiany?

Nazwa ulicy Ofiar Oświęcimia do zmiany?

Nazwa ulicy Ofiar Oświęcimia do zmiany?
Data publikacji: 2019-11-15 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-18 10:29
Wywietleń: 2557 428009

Zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau chce szczeciński radny Dariusz Matecki. Samorządowiec uważa, że niedopuszczalne jest pozostawienie w mieście nazwy, która została nadana po II wojnie światowej.

„Dziś trwa walka o prawdę historyczną na forum międzynarodowym, gdzie nazistowskie obozy śmierci nazywane są polskimi. W Szczecinie nadal nic się nie robi z nazwą ulicy Ofiar Oświęcimia, która sugeruje właśnie polski udział w zbrodniach” – czytamy w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta.

Dariusz Matecki zastanawia się, dlaczego zmiana nazwy ulicy nie została wprowadzona, pomimo że dyskusja na ten temat toczy się od ponad dziesięciu lat. „Jeśli mowa o ofiarach Niemców w czasie II wojny światowej – to ta ulica powinna się nazywać Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau – uważa radny.

Matecki w swojej interpelacji powołał się również na stanowisko szczecińskiego oddziału IPN, który w 2017 roku również złożył wniosek o zmianę nazwy ulicy. Dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN, zdaje sobie sprawę z faktu, że upamiętnienie ofiar w Szczecinie odbyło się w czasie, gdy w nomenklaturze muzealnej widniały polskie nazwy miejscowości i że używając słowa „Oświęcim” nikomu nie towarzyszyły wówczas niewłaściwe intencje. „W latach II wojny światowej miejscem kaźni ponad miliona osób był jednak KL Auschwitz-Birkenau, a nie miasto Oświęcim. Wierzę, że Rada Miasta Szczecina przychyli się do wniosku Instytutu Pamięci Narodowej i niefortunna nazwa ul. Ofiar Oświęcimia zostanie zmieniona” – zauważa.

Podobna dyskusja toczyła się we Wrocławiu (tam jest ul. Ofiar Oświęcimskich). Według Mateckiego zmianę nazwy ulicy zatrzymały kwestie finansowe. „Tylko co jest ważniejsze: honor czy pieniądze? Zróbmy wszystko, aby znaleźć pieniądze na tę zmianę, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców miasta” – postuluje.

Radny prosi prezydenta o możliwie szybkie przeprowadzenie zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na Ofiar Auschwitz lub Ofiar Auschwitz-Birkenau, po przeprowadzeniu konsultacji z Radą Osiedla Niebuszewo-Bolinko.

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

No debil no
Wszyscy wiedzą co to był obóz w Oświęcimiu. Jak nie wiedzą i gadają głupoty, to każdy im każe się w główkę puknąć. Siedzi taki i nie wie co robić, to wymyśla. Gdyby nie był radnym to by koledzy go wyśmiali i koniec, a tak to ludzie muszą się produkować i tłumaczyć, bo nie daj Boże jakimś cudem to dojdzie do skutku..
2019-11-18 10:25:53
Odwaga i Strach
zmiana nazwy w Szczecinie nie pomoże w sprawie rekompensat, jak ktoś chce przeciwstawić się rekompensatom to nie zmiana tabliczki tylko trzeba ludzi wyprowadzić na ulicę - tak to się załatwia - tylko to trzeba odwagi, to niech radny pokaże swoją odwagę i mówi otwarcie a nie udaje i chowa się za tabliczkami, A najlepiej to nie bycie radnym od tabliczek tylko radnym od pomagania mieszkańcom to znaczy chorym i starym i biednym i z problemami - nie radnym betonem politycznym, nie radnym od przepisywania historii, nie radnym tylko na sznurku IPN, bo to ludzi wreszcie kiedyś zdenerwuje i na opak zagłosują na kogoś innego
2019-11-17 21:00:21
@gosc
co ty bredzisz - słupki wzrostu dochodów miasta as jednoznaczne - raptowny przyrost a nie spadek - w historii miasta budżet wpływów przekroczy ponad 3 miliardy zł... A poniższe wpisy pokazują jak bardzo nie macie pojęcia o procesach dziejących się wokół Polski i probie uzasadnienia wyciągnięcia potężnych pieniędzy z waszej kieszeni jako rekompensat. Albo się przed tym obronicie albo już możecie szukać gałęzi by się powiesić. Miejscowość Oświęcim nie mordowała - mordowała niemiecka fabryka śmierci KL Auschwitz Birkenau.
2019-11-17 15:47:06
street
Ofiarom należy stawiać pomniki, a nie nazywać ulice, bo po latach wychodzą takie galimatiasy i przepychanki.
2019-11-17 15:15:28
gosc
Przez obniżenie pitu z 18 do 17% budżet miasta rocznie traci teraz ok 90-100 milionow kilkanascie inwestycji jest wstrzymanych a teraz kolejne koszty ,a kto zapłaci na nowe dowody osobiste mieszkancow oni sami czy gmina ? to kolejne koszty, brak slow na komentowanie tego wszystkiego.Niech ten pan niedoszly posel zajmie sie dotacja dla budowy pogotowia czy realnym projektem przebudowy bulwarow waly chrobrego...
2019-11-17 08:20:25
Komuch, zbrodniarz, antypolak, karcerz, antyklerykal
Niech Matecki w ramach czynu spolecznego odpracuje w tych firmach co pozmienial nazwy przy pracach przy zmianie adresu ;;; ponadto niech Matecki da ze swoich pieniedzy firmom na koszty zmiany zmiany nazwy ;;;; ha mysle ze te pomysly sa tak absurdalne tego radnego, ze wpisza go kiedys na posla ----dlaczego? PS: "Polacy są jak piękna kobieta kochająca się w durniach. Człowiek inteligentny jest u nas z reguły nielubiany i nie budzi zaufania. Natomiast iluż ludzi zupełnie niemądrych korzystało w Polsce z ogromnego autorytetu osobistego." Mackiewicz
2019-11-17 00:02:27
Haha
Matecki jak tam popiela dalej wylewa jad :)))
2019-11-16 22:24:31
@Nie
Rozumiem pana obiekcje - tyle ząłatwiania !! A ci co za Polskę , albo za ... frajer oddali tam życie , wszystko stracili ? WSZYSTKO - leniu ! Powodzenia w biznesie - może Berlin !
2019-11-16 19:14:54
cdn
Zachod Polski to bastion czerwonejzarazy ,zwolennkow roznych biedroni,czaszastychiinnych komunistow.Zawsze na nich glosuja trepyLwp,bezpieki ,wdowy ponich,dzieci,wnuki.Dlanich micha,flacha to rzecz najwadniejsza.nazwa ulicy nie ma znaczenia.
2019-11-16 17:16:31
Nie zgadzam się na zmianę
Jestem mieszkańcem tej ulicy i dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną przy tej ulicy i nie mam zamiaru ponosić kosztów wymiany dokumentów, zgłaszania do wszystkich instytucji, z którymi współpracuje moja firma, że nazwa ulicy została zmieniona. Nikt tu nie wspomina o kosztach nie wprost, które muszą ponosić mieszkańcy i firmy zarejestrowane przy tej ulicy. To, że pan Matecki poniósłby koszt z własnej kieszeni, to za mało. Niech jeszcze się pofatyguje za mnie i wszędzie załatwi pozostałe sprawy. Oczywiście nie jest to możliwe, więc proponuję grzecznie odłożyć tak nader istotną sprawę zmiany nazwy ulicy na inną. Prawdę historyczną Polacy znają i nie jest potrzebne przypominanie na każdym kroku o tego typu rzeczach. Najłatwiej rozporządza się czyimiś pieniędzmi i czasem, panie radny?
2019-11-16 16:24:38
Waldi
Panie Matecki a nie ma pan innych ważniejszych spraw w tym mieście.Ku.wa pisowskie oszołomy dajcie spokój z tymi ulicami bo już człowieka szlag trafia.I co nazwiecie ją inaczej,w czym to pomoże miastu,ludności tam mieszkającej????!!!!!W NICZYM!!!!!!!
2019-11-16 14:44:38
Panie Matecki
nie nazwa jest najważniejsza, bo ta czy Oświęcim, czy Auschwitz oznacza to samo miejsce na mapie i nie robił bym z tego problemu. Ważniejsze jest zdefiniowanie wroga. Kto wywraca prawdę historyczną. Kto chce napisać historię od nowa? Z jakich pobudek to robi i czy czasem nie z tych najniższych (dla pieniędzy)? Z wrogiem trzeba walczyć, a nie z tabliczkami na ulicach. Starczy panu odwagi?
2019-11-16 14:17:55
@Lalo
Tak , obcokrajowcy . Szczególnie z Niemiec , Rosji i z Iziaela / a tam ci , co mówią po rosyjsku /.Cała dyskusja tu dowodzi ,że i Polacy /?/ nie wiedzą o co chodzi .
2019-11-16 14:16:56
Lalo
Winno być "Ofiar hitlerowskiego (przepraszam - niemieckiego) Obozu Koncentracyjnego (a może lepiej - Konzentrations Lager) Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince". Nie wiem tylko o co chodzi, przecież w Polsce nikt nie ma wątpliwości, kto założył ten obóz i kto kogo tam mordował (no może Matecki nie wie), a obcokrajowcy tego przecież i tak nie zrozumieją.
2019-11-16 13:51:08
mieszkaniec z ulicy Oświecimia
A może całkowicie zmienić nazwę na inną?
2019-11-16 13:40:25
Haha
Matecki wyszedł wreszcie z szafy po wyborach
2019-11-16 11:40:21
@Ocho ale...
Aleś ty głupi filozof. Chociaż sam rozumiesz co tam napisałeś?
2019-11-16 11:28:44
R2D2
Ja przyjechalem do Polski zlikwidowac wszystko, wyjade i nie wroce tutaj - proste sprawy nie funkcjonuja i nie da sie zyc --- a ludzie dopuszczaja politykow co robia balagan a nie rozwiazuja podstawowe problemy i dlatego byly rozbiory i w 1939 generalowie uciekali na poczatku wrzesnia za granice - Radoslaw Sikorski, Czarnecki, Giertych to sa ucikekinierzy z Polski co przyjechali jak ZSRR sie rozpadlo, wczesniej nie mieli odwagi i walczyc...walcza jak nie ma z kim...a robia balagan ---
2019-11-16 11:05:19
Ocho ale obrońców nazistów na tym forum
rozumiem że Niemcy chcą się z nami podzielić swoim "dziedzictwem" - pisze o tym w kolumnie obok redaktor Bogdan Twardochleb ale tradycja nazizmu, tradycja fabryk śmierci gdzie starano się w masowy, najtańszy i jak najefektywniejszy sposób sprowadzać śmierć na ludzi którzy zdaniem Niemców byli gorsi rasowo i kulturowo to nie jest polskie dziedzictwo i powszechnym zjawisku nazi-washingu, wybielania rzeczywistych sprawców i przerzucania winy na sprawców zastępczych to jedno z najpilniejszych zadań - chyba ze chcecie płacić odszkodowania ofiarom nazizmu bo wasi rodzice byli kolaborantami nazistów. Koszt zmiany nazwy ulicy i precyzyjne artykułowanie kto jest sprawcą a kto ofiarą to także realne i wymierne sprawy finansowe - no chyba że chcecie nie tylko brać na siebie cudzą winę ale także płacić miliardy (zróbcie taki prezent waszym dzieciom i wnukom - na pewno będą szczęśliwe mogąc współuczestniczyć w tym "dziedzictwie" i związanych z nim kosztach zadośćuczynienia ofiarom - tak nakazuje elementarna praworządność - sprawca choćby częściowo rekompensuje stratę ofierze).
2019-11-16 10:07:39
MJW
Rok temu radna niezrzeszona miała zrobić jazdę w tym temacie i co?
2019-11-16 09:53:05
pesymizm
Osobiście nie chciałabym mieszkać na jakiejkolwiek ulicy która w nazwie miałaby słowo "ofiar". Może lepiej "bohaterów", "ocalonych" itp. Poza tym proponowana nazwa brzmiąca po niemiecku będzie sprawiała problemy z pisownią ze słuchu. Tak jak np. w Warszawie jest ulica słynnego artysty którą ze słuchu piszą ul. Wangoga, zamiast ul. Van Gogha.
2019-11-16 09:37:35
@R2D2
Proszę wygrać wybory i potem likwidować , zarządzać po swojemu i zwalniać / zatrudniać . A nazwa obecna wskazuje na to ,że w polskim Oświęcimiu mordowano ludzi , no bo przecież nie w AUSCHWITZ ! Pewnie polscy naziści . Co do kosztów , to taka bida ,że na różne rzeczy jakoś wystarcza .
2019-11-16 09:31:55
Matecki weź nie pytaj
Ten pan pisze interpelacje wszędzie i na wszystkich, żeby tylko zaistnieć. Jak się nazwy nie podobają i co ustrój to trzeba zmieniać to przejdźmy na nazwy w postaci cyfr będą uniwersalne na lata, niezależnie kto będzie rządził w tym kraju.
2019-11-16 09:27:25
KERone
Matecki, zamiast marnować czas i pieniądze podatników wyjaśnij wszystkim co robił tatuś, wyjaśnij wszystkim swoje związki z miłośnikami strażników z oświęcimskiego obozu i wytłumacz się ze swojej nienawiści do wszystkiego co inne.
2019-11-16 09:12:17
Res
Pan Matecki mówi o honorze, czyżby tu o honor chodziło. Jakoś temu Panu nie wierzę. Niestety w obecnych czasach dla polityków honor to obce słowo. Skoro pieniądze nie mają znaczenia to może niech Pan Matecki razem ze swoją partią sfinansuje swój pomysł. To są polityczne potyczki. A może honorem dla Pana Mateckiego byłoby wsparcie najbiedniejszej grupy społecznej jaką są osoby niepełnosprawne. Szczecin ma tyle potrzeb, że zmiana nazwy ulicy powinna znaleźć się na samym końcu.
2019-11-16 08:54:24
Sz
Matecki jak zwykle chce się wybić na takich pierdołach. Do roboty się weź człowieku.
2019-11-16 08:34:39
Miś II
Wyjątkowo w tej sprawie zgadzam się z Tym Panem. Już dawno pisałem ,że ulica o nazwie "Ofiar Oświęcimia " zakłamuje historię . Dziwię się IPN ,że zagubił swoją wrażliwość w tej sprawie .
2019-11-16 08:34:20
Ulica Ofiar
Po pierwsze: po to ludzie zarabiają pieniądze, żeby realizować swoje pragnienia. Więc jeśli rada miasta wyrazi zgodę, żeby pan Matecki pokrył wszystkie koszty z tym związane, to czemu nie? Przecież nie chodzi mu o to, żeby realizować jego pomysły za pieniądze biednych szczecinian. Po drugie: może zrobić po prostu ulicę Ofiar. Każdy sobie zinterpretuje jak chce.
2019-11-16 07:59:11
Robert
Czy ten pan mógłby wziąć się do jakiejś konstruktywnej pracy?
2019-11-16 07:23:00
.
Niech radny Matecki zajmie się rozwiązywaniem realnych problemów. Na przykład - poprosi partyjnego kolegę wojewodę odblokowanie projektu budowy nowej siedziby pogotowia ratunkowego dla Szczecina, który "ugrzązł" w PiS-owskim Urzędzie Wojewódzkim tylko po to, by utrudnić polityczne życie marszałkowi z PO. To obrzydliwy sposób uprawiania polityki.
2019-11-16 06:41:01
R2D2
Zlikwidowac IPN a pieniadze przeznaczyc na pomoc socjalna; wystapić do UE by do czasu istnienia IPN cofnieto Polsce dotacje UE - jezeli PiS samo nie potrafi sie kontrolowac i kreuje bzdury - to jedyna metoda - niby IPN mialo szukac zbrodniarzy UB w Polsce , lecz poziom instytucji jest slaby i ze wzgledu na to powstaja takie absurdy po prostu maja pieniadze na niepotrzebna dzialalnosc ; potrzeba rak do pracy w opiece nad chorymi i starymi to tutaj mozna zatrudnic bylych pracowników IPN do osob z Alzheimerem wskazane jest wyzsze wyksztalcenie
2019-11-16 06:06:15
Wyjście jest jedno
Panie Matecki oczywiście, że honor. A że to twój pomysł wyciągasz kasę i dajesz z koksem. No jak nie chcesz dać? A gdzie honor?
2019-11-15 23:28:50
On jest....
Niemożliwy.
2019-11-15 23:15:33
Pytam
Czy każde pierdnięcie tego pana musi pachnieć w Kurierze
2019-11-15 22:58:48
nn
...Panie Matecki, proszę jednak zacząć myśleć - jak pomnażać pieniądze, a nie tracić je, zwłaszcza- na nikomu niepotrzebne pomysły, przynajmniej w obecnej sytuacji, kiedy czytam opowieści Prezydenta miasta, Pana Krzystka...naprawdę idą trudne lata, proszę to uświadomić sobie i swoim "fanom"...
2019-11-15 22:42:19
Matecki - pieprzysz, chrzanisz, bredzisz.
Jestem rodzinnie b. z prawej strony. Wiem co to było. Zostawić jak jest. Pieprzysz. Matecki.
2019-11-15 22:32:28

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie