czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic w czterech gminach

Wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic w czterech gminach

Wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic w czterech gminach
Data publikacji: 2018-03-12 22:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Wywietleń: 2605 318078

Ulice w czterech zachodniopomorskich gminach - w Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży - zmienią nazwy. Zdecydował o tym wojewoda na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Do tej pory w ten sposób zmieniono nazwy 10 ulic na Pomorzu Zachodnim.

– Na podstawie zarządzenia zastępczego wojewody Tomasza Hinca nazwy zmienią cztery ulice: w Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa wojewody Agnieszka Muchla. Podstawą do zmian była ustawa dekomunizacyjna i opinie Instytutu Pamięci Narodowej, kwestionujące dotychczasowe nazwy.

Zarządzenie zastępcze wojewody objęło ulicę Dąbrowszczaków w Mieszkowicach, która zmieni nazwę na ul. 11 Listopada. W Goleniowie natomiast ul. Leona Kruczkowskiego stanie się ul. Ks. Jana Twardowskiego, w Pogorzelicy ul. Sołdka zmieni nazwę na ul. Kapitańską, a w Trzebieży zamiast ul. WOP będzie ul. Wkrzańska.

Jak informują służby prasowe wojewody, nowe nazwy ulic zostały skonsultowane z władzami samorządowymi gmin. Zaczną obowiązywać od 23 marca.

Do tej pory wojewoda zachodniopomorski wydał zarządzenie zastępcze dla dziesięciu ulic w Szczecinie, Pyrzycach, Trzcińsku Zdroju, Wałczu, Węgorzynie i w Złocieńcu. W przypadku ulicy 26 kwietnia w Szczecinie i Policach, kojarzącej się z okresem, gdy Armia Radziecka wchodziła do Szczecina, poprzedni wojewoda Krzysztof Kozłowski zdecydował w grudniu 2017 r. o pozostawieniu nazwy, mimo opinii IPN stwierdzającej, że jest ona niezgodna z ustawą. Brak zmiany uzasadniono faktem, że data ta jest ważna ze względu na ustanowienie polskiej administracji rządowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

W Zachodniopomorskiem zmian wymagały nazwy 63 ulic.

– Czekamy jeszcze na około 30 opinii z IPN, dotyczących zmiany nazw ulic. Niektóre gminy jednak same podejmują działania i zmieniają nazwy na podstawie ustawy o samorządzie gminnym – powiedziała PAP Agnieszka Muchla. Dodała, że do tej pory nazwy ulic zmieniło 16 gmin.

W myśl ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę w przypadku niewykonania obowiązku przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Wydanie takiego zarządzenia wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser, Dariusz Gorajski

 

Komentarze

Brawo
Można zrobić bez kłótni? Można. Żadnych ludzi nieznanych, kontrowersyjnych. Tak trzymać!
2018-03-14 03:28:03
Achm
A co z projektem budowy Mauzoleum Szczecińskich Polityków i Samorządowców przy Jasnych Błoniach? Kiedy ruszy budowa tej monumentalnej i ponadczasowej budowli? Czy zatwierdzono projekt? Taką budowlę buduje się za życia polityków i władz i może mieć nawet formę piramidy zawierającej w sobie tereny pl.Armii Krajowej i Pomnik Czynu Polaków od 2015 roku, aż po tunele marmurowo bazaltowo grafenowe do ul. Niemierzyńskiej, i zawierające w sobie Amfiteatr. To wszystko w formie piramidy z granitu ozdobionej marmurem i wiecznym ogniem. Dookoła warta honorowa strzelców. To będzie miejsce spotkań narodu z wybitną historią najwybitniejszymi umyslami okresu slusznego i płodnego awangardowo konserwatywnie.
2018-03-13 19:40:08
Andrzej
Hehe tu wszysyko od d...y strony zaczynaja,ale zmiana nazy ulic musi być.Jednak wole holandie i ciesze sie ze wyemigrowalem w lata 90
2018-03-13 12:51:59
Kasia
Chory polski kraj katoland
2018-03-13 12:43:41
Do... tkm
PO TYM co po zakonczeniu II Wojny Swiatowej i w Polsce przeszlismy... to Nie wasze na dlugo - bardzo dlugo doczekanie !
2018-03-13 11:13:54
tkm
Krzyczą o dekomunizaci najgłosnij ci którzy albo siedzieli wtedy pod pierzyną albo ich jeszcze nie było. A przyjdzie czas i na dekaczyzację
2018-03-13 07:26:44
uf
Dopiero teraz, ale dobre i to.
2018-03-13 06:51:50
W latach 1945 - 2015
Po tylu latach ile Zla i Cierpien... wyrzadzili Polsce i Polakom - to precz z Komuna i PO-stkomuna na zawsze !!
2018-03-12 22:34:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie