W tzw. okresie przejściowym rządowej reformy oświaty po raz pierwszy nauczyciele będą mogli skorzystać z uprawnień wynikających z nowych przepisów Ministerstwa Edukacji. Chodzi o to, że nauczyciel, dla którego do września nie będzie pracy w szkole, przejdzie w stan nieczynny na okres sześciu miesięcy.
W piątek (3 lutego) Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty zorganizowało pierwsze z cotygodniowych spotkań z dziennikarzami, na których znajdą się informacje o aktualnym stanie wdrażania reformy oświaty. Na tym pierwszym była m.in. mowa o nowej sieci szkół oraz o przyszłości etatów dla nauczycieli.
Wraz z reformą oświaty, nauczyciele, którzy np. zostaną zwolnieni z powodu likwidacji gimnazjum, będą mogli przejść w stan nieczynny na pół roku. W tym czasie będą otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze bez konieczności wykonywania pracy. Ten stan będzie można przerwać - po to, by zostać zatrudnionym. Z kolei 1 kwietnia ruszy internetowa baza wolnych miejsc i godzin pracy.
- Kurator może opiniować arkusze organizacyjne szkół. Dlatego ze szczególną uwagą przyjrzymy się temu, czy równomiernie będą przydzielane godziny pracy - mówiła kurator Magdalena Zarębska-Kulesza.
Zdaniem kuratorów nieprawdą jest, jakoby w Szczecinie miało zabraknąć miejsc w przedszkolach z powodu reformy oświaty.
- Sieć przedszkoli publicznych w Szczecinie nigdy nie była idealna - zaznaczyła kurator. - A nawet było tak, że sytuacja w tych placówkach była niezgodna z prawem, bo dzieci miały zajęcia w zbyt licznych grupach. Tymczasem w mieście są puste budynki po placówkach oświatowych, które mogłyby służyć właśnie jako przedszkola. Zresztą, dla samorządu powinno być oczywiste, że kiedy budowane jest nowe osiedle, to trzeba na nim zadbać o infrastrukturę również dla tych najmłodszych. ©℗
(MON)
Na zdjęciu: W piątek odbyło się pierwsze z cotygodniowych spotkań kuratorów oświaty w sprawie aktualnej sytuacji wdrażania rządowej reformy oświaty.
Fot. Monika GAPIŃSKA