Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nareszcie wakacje!

Data publikacji: 22 czerwca 2018 r. 06:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:13
Nareszcie wakacje!
Fot. Dariusz Gorajski  

Dzisiaj uczniowie rozpoczynają wyczekane wakacje. To będzie bardzo długa laba, bowiem do szkół dzieci i młodzież wrócą dopiero 3 września. Zatem teraz jest czas na zasłużony odpoczynek - na obozach, wycieczkach, półkoloniach, warsztatach, na spotkaniach z przyjaciółmi i realizacji swoich pasji.

Za nami bardzo trudny okres w oświacie, bowiem był to pierwszy rok działalności szkół „po nowego", zgodnie z założeniami reformy. Zdaniem nauczycieli, kończący się rok szkolny najtrudniejszy był dla siódmoklasistów. To właśnie ci uczniowie nie trafili do gimnazjów, jak ich o rok starsi koledzy, ale pozostali w podstawówce. Niestety, nie zawsze w budynku dotychczasowej placówki. W wielu przypadkach uczniowie byli zmuszeni opuścić mury swojej szkoły. W Szczecinie tak było choćby z trzynastolatkami z SP 7, których przeniesiono do budynku Gimnazjum nr 34.

Problemem w klasach 7 był również przepełniony program nauczania. Przypomnijmy bowiem, iż z wielu przedmiotów to, co gimnazjaliści mają do przyswojenia w ciągu trzech lat nauki, obecni uczniowie siódmych klas będą musieli przerobić w dwa lata - w 7 i 8 klasie. W przyszłorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, dwa roczniki uczniów (ósmoklasiści i trzecioklasiści z gimnazjów) będą się ubiegać o miejsca. Na czwartkowej konferencji prasowej kurator zachodniopomorski, Magdalena Zarębska-Kulesza, mówiła dziennikarzom, iż nie otrzymała informacji z żadnego samorządu naszego województwa o tym, by mogło zabraknąć miejsc dla podwójnego rocznika uczniów w przyszłym roku szkolnym.

Wraz z uroczystościami w szkołach, na których uczniowie będą odbierać świadectwa, warto wspomnieć o ważnym komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej: „(...) wstrzymywanie wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu między innymi: nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej opłaty na radę rodziców czy braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, są niezgodne z prawem". ©℗

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA