Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Najważniejsze jest życie

Data publikacji: 23 maja 2018 r. 08:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:11
Najważniejsze jest życie
 

Młodzież nie tylko nie unika trudnych tematów, ale podejmuje nawet wyzwanie rozwiązywania poważnych problemów - wynika z podsumowania konkursu "Nastoletnie samobójstwo - wybór czy przymus? Jak zapobiegać?". We wtorek nagrodzono najlepsze spośród 18 zrealizowanych na ten temat spotów filmowych i radiowych.

- Wszystkie prace zrobiły na nas duże wrażenie - przyznała dr Barbara Popiel, dziekan Wydziału Nauk Stosowanych w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. - Mieliśmy pewne obawy związane z tematem konkursu, jednak młodzież bardzo poważnie do niego podeszła i wpłynęły do nas bardzo dojrzałe prace.

Po raz drugi Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie zorganizowała konkurs o tematyce trudnej, lecz bliskiej współczesnej młodzieży. Pierwsza jego edycja dotyczyła cyberzagrożeń, obecna - samobójstw wśród nastolatków. Zaprezentowane podczas gali wręczenia nagród prace, były poruszające. W większości filmów młodzi ludzie przedstawiali dwa alternatywne wybory: samobójstwo oraz życie. Ich zdaniem myśli samobójcze to skutek samotności, zdrady, wyśmiewania, nękania psychicznego, nadmiernie wysokich wymagań nauczycieli i rodziców. Konkursowe filmy przedstawiały również gotowe recepty rozwiązania problemów: wsparcie osób najbliższych, przyjaciół oraz pomoc pedagoga i psychologa szkolnego lub kogoś po drugiej stronie telefonu zaufania.

Jury konkursowe pierwsze miejsce przyznało filmowi "Nie masz nic" autorstwa uczniów Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. Ten sam film otrzymał również nagrodę prezesa Polskiego Radia Szczecin. Drugie miejsce zajął film "Nad przepaścią" uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Nowogardzie. Trzecie miejsce zajął film "Nastoletnie samobójstwo" uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Szczecinie. Nagrodę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 za film "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Wysokie nagrody ufundował Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski i Pallada Ubezpieczenia.

Zwycięski film uczniów ZCEMiP opowiadał historię dziewczyny i jej nieszczęśliwej miłości. Mocną stroną pracy była rapowana piosenka, do której słowa napisał i wykonał Nikodem Rudnicki "Dante". Uczniowie sami napisali scenariusz, reżyserowali, grali i montowali film. Przyznali, że wszystkie sceny były wymagające, ale najtrudniejszą była ta, w której główna bohaterka postanawia popełnić samobójstwo. Do tego jednak, dzięki pomocy i wsparciu przyjaciół, ostatecznie nie doszło.

St. post. Konrad Szelest z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podczas wykładu na temat zachowań suicydalnych wśród młodzieży zaznaczył, że w sytuacji kryzysowej dla młodego człowieka najważniejsza jest pomocna dłoń. Dodał, że należy pamiętać o instytucjach pomocowych, terapeutach i psychiatrach, by sięgnąć po tę pomoc jak najszybciej.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2018-05-23 09:01:30
Nauczanie o seksualności człowieka i rozrodczosci, o życiu w rodzinie - zakazane przez krk i wrócilismy do scholastycznych szkół średniowiecza!
hm
2018-05-23 08:53:00
Panienka z odsłoniętym ramieniem ma tatuaż z symbolem nieskończoności, czy to wisiorek?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA