Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Uczniowie w depresji

Data publikacji: 06 marca 2018 r. 08:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:05
Uczniowie w depresji
 

Nawet u 20 proc. młodzieży przed ukończeniem 18. roku występują zaburzenia depresyjne, a co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby – alarmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Narastanie tego problemu dostrzegają także szczecińscy pedagodzy i psycholodzy.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie i do 2020 r. stanie się drugim, po chorobach sercowych, problemem zdrowotnym. MEN podaje, że przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie.

– Plaga obniżonego nastroju, zaburzeń okołodepresyjnych, jaką notujemy wśród młodzieży, nie zawsze musi być depresją – uważa dr Elżbieta Pieńkowska, psycholog z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Przyczyny depresji u młodzieży, oprócz uwarunkowań endogennych, czyli wrodzonych skłonności, leżą także w tym, w jaki sposób odpowiada się na problemy młodych ludzi.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 6 marca 2018 r.

Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Słońce
2024-03-15 13:16:43
Zgryźliwy, z tym brakiem dyscypliny u ludzi to się zgodzę ale zdaje się nie rozumiesz jednak powagi problemu i jak zwykle próbujesz wszystko zrzucić na nowe pokolenie, a drogę do rozwiązania upatrujesz w zbyt płytkim podejściu. Nie powiem, czasem proste podejście rzeczywiście pomaga, ale jednak może wypadałoby się głębiej nad tym zastanowić i z tym walczyć? Stosowanie dla każdego tej samej recepty nie musi być dobre.
Adasiek
2018-10-09 06:34:55
witam dokładnie zgadzam się z pierwszym komentarzem u góry te wszystkie instytucje są w Polsce tylko po to żeby tylko i wyłącznie indoktrynować takich ludzi jak my i naprzykład: ja patrząc się na tą Polskę wcale się nie dziwie że niektórzy młodzi ludzie wyjeżdzają z tego kraju wyjeżdzają bo nienawidzą i niw cierpią Polski i wcale się im nie dziwię ponieważ ja też nienawidzę i nie cierpię Polski i też kiedyś wyjadę z tej Polski do innego kraju w Stanach Zjednoczonych hańba i wstyd Polsko pozdrawiam ze łzami w oczach 😭😭😭😭😭😭😭😭
Karlito
2018-03-07 08:11:24
Apolonio.. Od razu faszerować lekami??... Co to za świat, w którym tak młode osoby zapadają na depresję?! Niefrasobliwi nauczyciele, rodzice, niedostosowanie do życia w społeczeństwie i technokracja robią swoje. Wyzbywają ludzi z człowieczeństwa. A potem zostaje już tylko płacz i zgrzytanie zębami, bo nikt nie umie stworzyć przyjaźni, związku, a wszyscy dookoła traktują Cię jak rzecz. Myślcie trochę, co piszecie!
Zzzgryźliwy
2018-03-07 07:39:36
Stosowane od stuleci do niedawna jeszcze środki antydepresyjne były rewelacyjnie skuteczne. Niestety nieuzasadniona antropomorfizacja czegoś co jest dopiero materiałem na człowieka doprowadziła do katastrofy wychowawczej. Gdyby tak co niektórym sprać dupę to szczęśliwe skupiliby się na zdobywaniu wiedzy, a nie na byciu pokrzywdzonym jęczyworem z powodu braku najnowszego srajfona. Na dodatek system oceniania w szkołach umożliwia poprawianie każdej pały co skutecznie zniechęca do systematycznej nauki i oducza rzetelności oraz odpowiedzialności. 40 lat temu wychowawca klasy walił linijką po dupie i po łapach, a ojciec w domu potwierdzał powagę sytuacji własna ręką i nie było tylu samobójstw, depresji, dysgrafii, dyskalkulii i innych na ogół urojonych ułomności.
Apolonia
2018-03-06 18:30:20
Współcześnie stosowane leki depresyjne są bardzo skuteczne. Poza tym terapia poznawczo- behawioralna teraz daje dobre rezultaty w leczeniu i zapobieganiu depresji. Dobrze jest zasięgnąć porady psychiatry i psychologa.
Marian
2018-03-06 09:43:35
Depresja jest w każdym wieku podobnie jak nadwaga. Serotonina i dopamina uzależnione są od dobrej jakości jedzrenia, a Polak jest gorszego sortu i musi jeść ulepszacze i syntetyki. Do tego jeszcze słabe warunki finansowe i mieszkaniowe i mamy dożywotnią depresję.
;/
2018-03-06 09:00:44
To nie choroba, to już epidemia społeczna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA