wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Najdalsza Polska” jedzie niedługo do Warszawy

„Najdalsza Polska” jedzie niedługo do Warszawy

„Najdalsza Polska” jedzie niedługo do Warszawy
Data publikacji: 2020-08-13 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-14 09:58
Wywietleń: 686 468391

Jeszcze tylko do 14 sierpnia możemy oglądać wystawę „Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948” na placu Solidarności w Szczecinie. Potem pojedzie do Warszawy i tam będzie eksponowana. Wielką wartością wystawy są unikatowe zdjęcia. Niektóre z nich to fotografie, które Czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” przesyłali przez lata do naszej redakcji. 

Ekspozycja daje możliwość spojrzenia na naszą historię z zewnątrz, przygotował ją bowiem publicysta Piotr Semka, mieszkający w Warszawie gdańszczanin, który od kilku lat przyjeżdża regularnie do Szczecina, aby prowadzić audycje radiowe. Bohaterami „Najdalszej Polski” są m.in. przesiedleńcy, przedsiębiorcy dźwigający miasto z gruzów, szczecińscy Żydzi, ludzie, którzy sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu. 

- W mitologii Szczecina były rozmaite fazy - podkreśla Piotr Semka. - W czasach PRL-u była to faza pionierska, naturalna i słuszna, ale z której wygumkowywano pierwsze objawy czy to dominacji rosyjskiej, która była bardzo brutalna, czy to narastającego nacisku ideologicznego. Skupiano się na 1945 roku, kiedy wszyscy robili wszystko, żeby tu była Polska. Po roku 89 pojawiła się nowa tendencja pokazująca to, co wcześniej ukrywano: gwałty rosyjskie, gwałty na ludności niemieckiej, szaber, elementy brzydkie ówczesnej rzeczywistości.

Po 14 sierpnia w historię Szczecina – wciąż znają mniej niż dzieje Gdańska czy Wrocławia – będą mogli zagłębić się mieszkańcy stolicy. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

czytam
Wystawa pojedzie , a wróci ? Bo cegły ze zburzonego Szczecina na pewno nie .Czy jest na tej wystawie coś o tym ?
2020-08-14 09:55:31
@właściciele państwa.
po pierwsze negujesz holokaust takimi wypowiedziami, po drugie podważasz obowiązującą haggadę, po trzecie negujesz powszechnie znane fakty historyczne... nie wnikam z jakiego powodu to robisz i dlaczego twoja rodzina zawiodła.
2020-08-14 08:56:08
właściciele państwa.
Mówisz, że "Niemcy pól rodziny w krematoriach ci wymordowali" - mylisz się , to nie Niemcy. Mordowali niemieccy właściciele państwa niemieckiego, którzy zrobili z Niemców i z innych narodów niewolników. Polscy właściciele państwa polskiego też są niebezpieczni.
2020-08-14 03:17:07
Szczecińscy Żydzi
Nie wiem po co Semka wchodzi w buty IPN. To ta instytucja organizuje wystawy "Twarze szczecińskiej bezpieki". Po co dublować? A tak na marginesie, to za komuny ludzie się śmiali, że jak praca doktorska nie rozpoczynała się cytatem z Lenina, to była nieobroniona. Współcześnie jest tak, że jak nie ma Żydów w oddolnej(?) inicjatywie, to nie ma finansowania i wystawy, bo nie sądzę, że Semka wyłożył kasę ze swoich pieniędzy. Nawet narastające łgarstwa żydowskie wobec Polaków i zakłamywanie historii nie są w stanie zmienić tej tendencji. Jaką my Polacy mamy elitę? Sprzedajną? Żydowską? Czy może żadną? Ja skłaniam się do tej ostatniej odpowiedzi.
2020-08-13 19:11:05
Ja rozumiem że Grabowski vel Abrahamer
oskarża Polaków o to że wymordowali co najmniej 200 tyś Żydów ale szczerze mówiąc nie rozumiem dlaczego jeśli piszemy o Żydach w Szczecinie to nie piszemy nic o np Grekach w Szczecinie (szczecińscy Grecy którzy uciekali przed represjami junty), Romach w Szczecinie (bogactwo kultury a także raczej pozytywny stosunek do polskiej państwowości czego nie da się powiedzieć o Żydach) czy np Hindusach w Szczecinie (wspaniała starożytna kultura i nasi dalecy genetyczni kuzyni - bramini) a co gorsza np kompletnie zapominamy o Serbo-Łużyczanach którzy będąc najbliżsi nam kulturowo praktycznie przestali istnieć w polskiej świadomości...
2020-08-13 16:01:39
swiadek
"Gwalty na ludnosci niemieckiej"? Biedna ta ludnosc niemiecka ,oj biedna! Dobrze ,ze znalazl sie ktos w jej obronie.Pol rodziny w krematoriach mi wymordowali.A tu znazl sie wybitny obronca rasy panow.Faktycznie maly my narod.
2020-08-13 15:11:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie