Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nadleśnictwo Rokita posadziło 200 sztuk chronionej woskownicy europejskiej

Data publikacji: 01 czerwca 2020 r. 23:04
Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2020 r. 23:04
Nadleśnictwo Rokita posadziło 200 sztuk chronionej woskownicy europejskiej
 

Nadleśnictwo Rokita (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) uzyskało zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie na posadzenie w lesie 200 sztuk woskownicy europejskiej, w ramach zwiększania powierzchni występowania tego gatunku. Nadleśnictwo posiada źródła jej nasion i sadzonek w szkółce leśnej.

W lasach nadleśnictwa Rokita występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, a wśród nich woskownica europejska. Jest to jeden z rzadszych gatunków na terenie Polski; występujący wzdłuż północnej i zachodniej części wybrzeża. Rośnie w miejscach wilgotnych, bagiennych oraz trzcinowiskach. W Polsce gatunek objęty jest ścisłą ochroną prawną od 1983 roku; jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Roślina umieszczona została także na Czerwonej liście roślin i grzybów.

Woskownica ma niebieskozielone liście, pokryte charakterystycznymi włoskami, wydzielającymi silnie pachnące olejki. Pędy ma brązowe, a młodsze gałązki czerwonobrązowe wraz z pączkami pokryte licznymi drobnymi gruczołkami wydzielającymi bardzo drobne kropelki żywicy, złocistej barwy. Cała roślina wydziela przyjemny aromatyczny zapach, który utrzymuje się dość długo, również po jej zasuszeniu.

Spośród wielu gatunków owadów żerujących lub w różny sposób związanych z woskownicą, krzew ten jest szczególnie istotny dla utrzymania rzadkich i ginących motyli takich jak: Eugraphe subrosea, Eurois occulta i Carterocephalus palaemon. We wczesnym średniowieczu w Europie północno-zachodniej woskownica była powszechnie stosowana w piwowarstwie. Wykorzystywana była również jako repelent, w garbarstwie, do celów leczniczych, czy jako przyprawa.

W Nadleśnictwie Rokita warto zajrzeć do rezerwatu Cisy Rokickie im. prof. Stanisława Króla, który jest najstarszym z siedmiu na jego terenie, utworzonym w celu ochrony stanowisk cisa. Na obszarze rezerwatu zainwentaryzowano ponad 4000 cisów.  

(ip)

Fot. Nadleśnictwo Rokita 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wypasiony kornik z Puszczy Białowieskiej
2020-06-02 17:33:58
W Nadleśnictwie Rokita posadzono 200 rzadkich, aczkolwiek bytujących w tym obszarze krzewów. Dzięki ekoświrskim przepisom musiano na to zdobyć zgodę(!) Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ostatecznie jednak dzięki uporowi naszych wspaniałych leśników mamy 200 rzadkich krzewów więcej, a co zrobiły w tym czasie ekoświry? Oczywiście poza zwyczajowym darciem japy?
Jarun
2020-06-02 12:46:21
Brawo-to się chwali sadzenie zagrożonych gatunków w różnych rejonach lasów. W tym wypadku na kwaśnych torfowiskach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA