środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nad Bałtykiem liczą zyski

Nad Bałtykiem liczą zyski

Nad Bałtykiem liczą zyski
Data publikacji: 2015-09-29 08:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 1405 24589

Nadmorskie gminy i szeroko rozumiana branża turystyczna mają powody do zadowolenia. Lato było wyjątkowo udane. Zarówno hotelarze, właściciele ośrodków wczasowych i pensjonatów, jak i ci, którzy wynajmują turystom pokoje w swoich domach, zarobili więcej niż zakładali. Powodów do narzekań nie mają także właściciele restauracji i budek gastronomicznych.  

Każdy dorosły wczasowicz, który odwiedza Kołobrzeg musi zostawić lokalnemu samorządowi 3,50 zł za dobę. Za dzieci pobierana jest pobierana opłata uzdrowiskowa wysokości 1,70 zł dziennie. Jednym słowem czteroosobowa rodzina za tygodniowy pobyt w tym największym polskim mieście uzdrowiskowym zostawić musiała samorządowi blisko 73 zł.

Biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających kurort turystów, w tegorocznym budżecie Kołobrzegu przewidziano, że wpływy z tytułu pobranej opłaty uzdrowiskowej wyniosą 9,7 mln zł. Letni plan wykonano z zapasem, a jeśli słoneczna aura dopisze także w październiku, może się okazać, że zostanie on znacznie przekroczony. Jeszcze 5 lat temu turyści zostawiali w kurorcie niewiele ponad 8 mln zł. 

Świnoujska kasa dzięki opłacie uzdrowiskowej wzbogaci się do końca roku o 5,8 mln zł.

– To był wyjątkowy sezon. Odłożenie miejsc noclegowych sięgało okresowo nawet 99 procent. To bardzo dużo zważywszy na to, że w Świnoujściu mamy 14 tys. miejsc noclegowych. Nasze promy pracowały na najwyższych obrotach. Dziennie przewoziły one nawet 10 tys. samochodów. Jednym słowem tak udanego sezonu nie mieliśmy tu od dawna – cieszy się rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. – O rekordowym sezonie świadczy także fakt, że do końca sierpnia z tytułu opłaty uzdrowiskowej zainkasowano 4,7 mln zł, podczas gdy za ten sam okres ubiegłego roku wpływy były o 400 tys. zł niższe. ©℗

Przemysław Weprzędz

Fot. Artur Bakaj

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 29 września 2015 r.

Komentarze

Sezon
A tak biadolili, że słaby sezon. Ech, co roku to samo. A potem widzi się artykuły, jak ten o pogorzelickiej Róży, w których młode osoby skarżą się na wykorzystywanie. Szkoda, że odpowiednie służby tego nie widzą.
2015-09-29 08:55:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie