Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Na zamku czas się zatrzyma

Data publikacji: 2017-10-27 09:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Na zamku czas się zatrzyma
 

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w piątek (27 października) czas się zatrzyma. Wszystko za sprawą akcji, do której przyłącza się ta instytucja kultury. Zegary staną także na kościołach w Myśliborzu i Moryniu.

Zatrzymanie zamkowego i kościelnych zegarów związane jest ze śmiercią (22 października) prof. Zdzisława Mrugalskiego, wybitnego zegarmistrza, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej. Organizatorem ogólnopolskiej akcji jest Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, którego profesor był honorowym prezesem i współzałożycielem.

Jak informuje Kamil Robak z Zamku Książąt Pomorskich, zegar zostanie zatrzymany 27 października o godzinie 11.15 i uruchomiony ponownie o godz. 12.42. Tak więc wskazówki staną na 87 minut, co odpowiada wiekowi, w jakim zmarł prof. Zdzisław Mrugalski.

-  11.15 to szczególna godzina przypominająca, że 17 września 1939 roku na skutek pożaru zatrzymały się wskazówki zegara na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie - wyjaśniają organizatorzy akcji.

W odbudowie warszawskiego zegara uczestniczył prof. Zdzisław Mrugalski. Jak podaje KMZiZ, profesor był także konsultantem naukowym obecnego mechanizmu zegara na Zamku w Szczecinie.

Według listy uczestników akcji, dla uhonorowania wybitnego zegarmistrza zatrzymane zostaną w Zachodniopomorskiem też zegary na kościele pw. Ducha Świętego w Moryniu oraz kościele  pw. Św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. 

(kl,g)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA