Aby w przedświątecznym okresie zapobiec przypadkom kradzieży drzewek iglastych w miejskich parkach oraz lasach komunalnych - Inspektorat Akademicki Straży Ochrony Przyrody prowadzi akcję „Choinka”. Od najbliższego piątku (15 bm.) społecznicy wraz wraz z policjantami i funkcjonariuszami straży miejskiej będą bronić terenów zielonych przed dewastacją.
Od lat przed świętami inspektorzy akademiccy SOP tropią osoby, które niszczą prawem chronioną zieleń. Pod ich szczególną opieką znajdują się w tym czasie choinki. W tym roku akcja potrwa aż do końca grudnia.
- Każdego roku w okresie przedświątecznym zdarzają się wypadki kradzieży drzewek gatunków iglastych w parkach miejskich i szczecińskich lasach, nawet w rezerwatach i cmentarzach, m.in. świerków, sosen, daglezji, cisów - mówi audytor środowiska Aleksander Nieczajew, organizator akcji „Choinka". - Najczęściej kradzione są pojedyncze drzewka z nowych nasadzeń miejskich, z terenów przyulicznej zieleni. Sprzedawane są pokątnie, a natrętni handlarze oferują je chodząc po domach czy zaczepiając przechodniów. Kuszą atrakcyjną ceną, gdy środowisko naturalne ponosi niepowetowaną szkodę.
Inspektorzy SOP w towarzystwie przedstawicieli służb porządkowych dotrą wszędzie tam, gdzie ma być prowadzony handel choinkami oraz świątecznymi stroikami: na miejskie targowiska oraz centralne place miasta. Osoby przyłapane na nielegalnym handlu zielonymi gałązkami oraz choinkami będą karane mandatami. Mogą również stanąć przed sądem i zapłacić grzywnę w wysokości do 5 tysięcy zł, gdy znaczna będzie wartość zabezpieczonych przy nich drzewek wyciętych wbrew prawu.
- Będą kontrolowane również osoby sprzedające choinki i świąteczne stroiki - mówi organizator akcji „Choinka". - Zamierzamy sprawdzać ich pozwolenia na handel oraz tak zwane asygnaty, czyli dokumenty wystawione przez właściwe nadleśnictwa, z których powinno wynikać skąd pochodzi dany iglak i że ścięto go zgodnie z prawem.
W trakcie akcji „Choinka” inspektorzy akademiccy SOP będą współpracować z policją, strażą miejską i leśną. Ich patrole będą docierały nie tylko do punktów handlowych, a także do szczególnie narażonych na wandalizm terenów wokół Szczecina, należących do sąsiednich nadleśnictw, a także lasów miejskich, parków i terenów zalesionych np. rejon Głębokiego, Parku Leśnego Arkońskiego, do Kniei Bukowej. Wszystko po to, aby uchronić zieleń przed dewastacją. ©℗
(an)
Fot. Arleta NALEWAJKO
Na zdjęciu: świąteczne drzewka i zielone stroisze trzeba kupować tylko u licencjonowanych sprzedawców. Na zdjęciu: „Leśny Zakątek" miejskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na pl. Lotników w Szczecinie.