Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Na sprzęt medyczny i profilaktykę. Od powiatu koszalińskiego

Data publikacji: 15 maja 2019 r. 22:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Na sprzęt medyczny i profilaktykę. Od powiatu koszalińskiego
 

Ważne, że za słowami idą czyny. W środę (15 maja) Starostwo Powiatowe pochwaliło się działaniami prozdrowotnymi na ziemi koszalińskiej w minionych czterech latach i zapowiedziało kolejne. Samorząd wsparł też miejscowe lecznice kwotą 55,5 tysiąca złotych na zakup sprzętu medycznego.

Sztandarową pozycją na rzecz ochrony i promocji zdrowia był programu pn. „Zwalczamy nowotwory – program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim”. To przede wszystkim wykonanie w latach 2015-2017 trzech tysięcy bezpłatnych badań profilaktycznych. Koszt wyniósł 2,5 mln zł, a pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Gospodarczego. Akcja spełniła swoje zadanie dzięki szybkim zdiagnozowaniu choroby wśród przebadanych.

- Program uratował życie kilku osobom z terenu powiatu, którzy dzisiaj są już zdrowi – powiedział Tomasz Tesmer, wicestarosta koszaliński.

Nowe przedsięwzięcie to projekt pn. „Wiem, badam się, zapobiegam – badania dla mieszkańców powiatu koszalińskiego w kierunku wykrywania raka jelita grubego”. Obejmie grupę trzech tysięcy osób - wszystkich w wieku 55-64 lata oraz osoby od 25 roku życia z obciążeniami genetycznymi. Koszt to 2,8 mln zł przy 95-procentowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Projekt jest w toku. W sobotę (18 maja) na stadionie sportowym w Manowie odbędą się warsztaty zdrowego stylu bycia jako wydarzenie towarzyszące Biegowi Wiosennemu i Marszowi Nordic Walking. W trakcie są zapisy na bezpłatne badania kolonoskopii.

Wicestarosta przekazał symboliczny czek w wysokości 50 tys. zł na zakup stacji diagnostycznej dla lekarza radiologa Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc (SZGiChP) w Koszalinie.

- To wysoko specjalistyczny sprzęt w postaci trzech monitorów – powiedział Robert Szank, dyrektor lecznicy. - Dwa służą do zdjęć, a trzeci do ich opisu. Urządzenie uzupełni zakup sprzętu RTG z RPO.

Szef SZGiChP przypominał, że rok temu szpital otrzymał taką samą kwotę na zakup trzech dezynfektorów, a wcześniej był partnerem powiatu w realizacji programu „Zwalczamy nowotwory”. Chwalił współpracę z samorządem ziemskim też Andrzej Hamerla, dyrektor Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL). Na potrzeby tej placówki trafi zakupiony przez powiat rejestrator holterowski o wartości ok. 5,5 tys. zł.

- W dobie chorób układu krążenia wczesna wykrywalność jest bardzo ważna – podkreślał dyrektor WSPL.

Obaj szefowie koszalińskich lecznic podkreślali, że wśród przyjętych pacjentów jest wielu mieszkańców powiatu ziemskiego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Robert Szank, dyrektor SZGiChP w Koszalinie, odebrał z rąk wicestarosty Tomasza Tesmera (z prawej) symboliczny czek na zakup stacji diagnostycznej dla lekarza kardiologa w lecznicy przeciwgruźliczej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA