środa, 25 listopada 2020r.

Na renowację zabytkowych pomników nagrobnych

Data publikacji: 2020-10-22 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-23 12:33
Na renowację zabytkowych pomników nagrobnych
 

"Nie chcemy narażać ani naszych kwestujących, ani także osób, które zechciałyby wesprzeć nasze starania o renowację zabytkowych pomników nagrobnych Cmentarza Centralnego. Dlatego przenieśliśmy naszą zbiórkę do Internetu. W stanie epidemii to dla kwesty najbezpieczniejsze miejsce" - mówi Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, zachęcając - nie tylko szczecinian - do wsparcia szlachetnego celu zbiórki.

Tym razem chodzi o pozyskanie funduszy m.in. niezbędnych dla dokończenia renowacji zabytkowego pomnika rodziny Nitsche. Także na pielęgnację innych historycznych nagrobków Cmentarza Centralnego.

- O tej rodzinie niewiele mogę powiedzieć. Poza tym, że na największej szczecińskiej nekropolii przetrwał po niej nagrobny pomnik. Wymagający opieki. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w odnowieniu jego płaskorzeźby, przedstawiającej Chrystusa, a także pomniejszych detali. W tym roku chcielibyśmy środki uzyskane z kwesty przeznaczyć między innymi na renowację jednej, a odtworzenie w kamieniu drugiej - zaginionej z waz, jakie niegdyś zdobiły pomnik - mówi prez. Maciej Słomiński.

Kwestowali od kilkunastu lat

Kwesty Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego odbywały się każdego 1 listopada. Od 16 lat.

- Sympatycy i przyjaciele Cmentarza Centralnego, w dniu Wszystkich Świętych, spotykali się na największej szczecińskiej nekropolii, aby wyrazić swoją pamięć i wdzięczność wobec bliskich zmarłych oraz wesprzeć działania stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, których celem jest odnowa zabytkowych pomników nagrobnych i godne upamiętnienie spoczywających tu osób. Ludzie kultury, nauki i polityki, ale też zwykli szczecinianie, którym leży na sercu los zabytkowej nekropolii, z puszką w ręku i z uśmiechem na twarzy przemierzali cmentarne alejki, prosząc o datki wspierające działalność stowarzyszenia - przypomina Maciej Słomiński.

 

Blisko 100 zabytków odnowionych

Dzięki szczodrości darczyńców, stowarzyszenie do tej pory zdołało odnowić blisko 100 zabytkowych pomników nagrobnych. Od monumentalnych, jak np. rodziny Hentschel, po skromne pojedyncze płyty i niewielkie stele.

- W ubiegłym roku zbieraliśmy fundusze m.in. na odnowienie nagrobka Feliksa Ciechomskiego, który uczył rysunku, grafiki, fizyki i matematyki w szczecińskim Liceum Sztuk Plastycznych oraz był starszym asystentem Wydziału Architektury tutejszej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Okazało się, że był także uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej 1920 r., więc szczeciński IPN nas wyręczył. Zatem część z zebranych środków będziemy mogli przeznaczyć na odnowienie mogiły Barbary Ciechomskiej, spoczywającej blisko męża - wspomina M. Słomiński. - Oczywiście między innymi. Potrzeby są bowiem ogromne. Dotyczą nie tylko renowacji pomników nagrobnych, ale również oczyszczania już odrestaurowanych zabytków z nalotu glonów oraz porostów.

W tym roku bez tradycyjnej zbiórki

Jednak w tym roku na terenie największej szczecińskiej nekropolii kwestujących dla Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego nie będzie.

- W tym wyjątkowym czasie, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno kwestujących, jak i darczyńców, byliśmy zmuszeni podjąć trudną decyzję i zrezygnowaliśmy z prowadzenia zbiórki w tradycyjny sposób. Bardzo żałujemy, że nie możemy spotkać się z państwem osobiście. Jednak nie chcąc przerywać tradycji najstarszej szczecińskiej kwesty, w tym roku chcielibyśmy zaprosić do wsparcia działań naszego stowarzyszenia w sposób zdalny: poprzez wpłaty na konto bankowe udostępnione za pośrednictwem portalu zrzutka.pl - przekonuje prezes Słomiński.

Cel 10 tysięcy złotych. Pierwsze wpłaty już są

Coroczna kwesta we Wszystkich Świętych przynosiła wpływy w wysokości około 12 tysięcy złotych. Cel na portalu zrzutka.pl został ustalony na 10 tys. złotych. Pierwsze wpłaty już są. Jednym z pierwszych darczyńców jest Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

- Co roku, w Dzień Wszystkich Świętych, wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego kwestuję na ratowanie zabytkowych nagrobków najcenniejszej szczecińskiej nekropolii. Nie wyobrażam sobie, aby w tym roku miałoby być inaczej. Jednak ze zrozumiałych względów, tym razem kwesta o najdłuższej w Szczecinie tradycji odbywa się w Internecie. Cieszę się, że choć w ten sposób mogę wesprzeć tę szlachetną inicjatywę - komentuje Michał Dębowski. I dodaje: "Zapraszam do wsparcia kwesty. Do zobaczenia za rok, w lepszych postcovidowych czasach".

Wpływy z tegorocznej kwesty Stowarzyszenie zamierza przeznaczyć przede wszystkim na renowację powojennych pomników nagrobnych. Wśród nich również Tadeusz Millera piosenkarza, wykonawcy wielu przedwojennych szlagierów, który zmarł w 1947 r., właśnie w Szczecinie. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Najstarsza szczecińska kwesta - dla wsparcia Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, którego celem jest odnowa zabytkowych pomników nagrobnych i godne upamiętnienie tych, co odeszli - w tym roku przeniosła się do Internetu. Można ją wesprzeć na portalu zrzutka.pl

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Komentarze

Mogę dać na renowację przedwojennych pomników w Warszawie, ale nie w Szczecinie.
2020-10-23 10:58:37
Te kwestę zorganizujcie w Hamburgu.
Fan
2020-10-23 09:21:50
Niemcy oczywiście wybudowali masę pomników u siebie upamiętniających zamordowanych Polaków ?!
Obs
2020-10-23 05:31:47
A Niemcy oczywiscie dbają o groby polskich jeńców wojennych i robotników przymusowych..... Jakis przykład niemieckiej troski? Ach ci "pozyteczni idioci"

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ