piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Na pl. Orła Białego: jest moc!

Na pl. Orła Białego: jest moc! [GALERIA]

Na pl. Orła Białego: jest moc!
Data publikacji: 2019-08-02 17:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-07 13:00
Wywietleń: 3077 406488

W piątek (2 sierpnia) na górny taras Starego Miasta dotarła spora grupa entuzjastów, którym zależy na „Nowym życiu placu". Czyli na przemianie pl. Orła Białego w bardziej przyjazny ludziom niż samochodom. Dotarło też 9 ton ziemi, sporo keramzytu i morze zieleni. Tak zostało otwarte - dosłownie - pole dla społecznej aktywności w tym punkcie Szczecina.

Plac bez samochodów jest pusty, ale dzięki temu także bardziej otwarty na zmiany. Rozpoczęła się realizacja pierwszej - najczęściej postulowanej, czyli oswojenie przestrzeni pl. Orła Białego nowymi roślinami. Ozdobnymi trawami, tawułkami, irgani, białymi krzewuszkami, jeżówkami, bluszczem, czerwonymi pelargoniami, pachnącą lawendą i płaczącymi brzozami Youngii.

Trafiły do 20 mobilnych skrzyń, które stanęły w miejscu barierek dotychczas zagradzających wjazd na plac. Oczywiście, nie same. Tylko dzięki sporej dawce entuzjazmu i wytrwałej pracy społeczników, m.in. z Kooperatywy Łaźnia, Rowerowego Szczecina, radnych i mieszkańców Starego Miasta, Akademii Sztuki. Wśród wolontariuszy nie zabrakło przedstawicieli lokalnego biznesu, głównie punktów handlowych (m.in. „Pod Gwiazdami") i gastronomii („Dzika Gęś", „Bardzo Dobrze"), a też „dyrygentów" prototypowania zmian dla docelowej przemiany pl. Orła Białego: urbanisty Pawła Jaworskiego oraz wiceprezydenta Daniela Wacinkiewicza.

Na tym nie koniec „zielonej" aktywności na tym placu. Niebawem zostanie otwarty również Ogród Sąsiedzki. Choć bardziej z myślą o nawiązaniu relacji społecznych: między szczecinianami mieszkającymi, pracującymi czy też uczącymi się w pobliżu pl. Orła Białego. Do zacieśniania ich - dobrych relacji i więzi - służyć też mają kolejne z planowanych okazji, pomysłów i wydarzeń, jakie na placu w najbliższym czasie się zadzieją: targi śniadaniowe, sense plenerowego kina, Forum (Romanum) Młodych i wiele innych, w tym huczne i ludyczne Święto Placu.

* * *

W związku prowadzonym przez miasto projektem pn. „Nowe życie placu", pl. Orła Białego został zamknięty dla parkowania. Natomiast ruch w jego sąsiedztwie - ograniczony. Co ważne, za sprawą wprowadzenia tzw. kontrapasów rowerowych (możliwość jazdy pod prąd), zostały również zmienione zasady parkowania w części ul. Staromłyńskiej oraz Koński Kierat: z prostopadłego na równoległy. O czym informują powtarzalne znaki drogowe. Kierowcy je ignorujący lub jeżdżący „na pamięć" nie mogą liczyć na pobłażliwość stróży prawa. O czym już w piątek dotkliwie się przekonali ci, którzy wbrew nowym regułom zaparkowali auta na obu wspomnianych ulicach. Straż miejska założyła blokady na koła 8 samochodów: 3 na ul. Staromłyńskiej oraz 5 na ul. Koński Kierat. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc! Na pl. Orła Białego: jest moc!

Komentarze

Kika
Konieczny pod placem parking podziemny. Bez tego każda zmiana jest do kitu
2019-08-04 14:23:17
Konsumentka
Gratuluję pomysłu. Ciekawe gdzie będę parkować chcąc pójść do restauracji z rodziną. W okolicy było ciężko zaparkować do tej pory, a teraz będzie to niemożliwe. Raczej już się tu nie wybiorę. Nie mieszkam w centum i będę to miejsce omijać z daleka.
2019-08-04 10:05:11
Grześ
To prawda najwyższy czas r o z e b r a ć ten budyanek Polmozbytu . KATASTROFA WIZUALNA.
2019-08-03 09:13:28
kwiat
A może od razu trzeba było przeniść tu „Rajski ogród” i byłoby po sprawie. Taniej i też kolorowo. Latem rośliny, zimą choinki.
2019-08-03 08:10:15
moja opinia
Zamiast posadzić zieleń i kwiaty to poustawiali donice z kwiatami które i tak wcześniej czy później trzeba będzie usunąć i kto za to zapłaci oczywiście my szczecinianie! Magistrat idzie w ślady Gronkiewicz Waltz która na potęgę wycinała drzewa w Warszawie a na ich miejsce ustawiała donice z rachitycznymi roślinkami które za jakiś czas usychały! Paranoja i marnowanie publicznych pieniędzy!
2019-08-03 07:36:23
HogoFogo
Po trzykrotnym remoncie Jagiellońskiej nadszedł czas na nieustającą adorację pl. OrŁa Białego. Brawo!!! Ja jednak, jako częsty użytkownik ul. Kolumba i Światowida mam ten plac i postawione na nim doniczki w dupie. Co wy na to? Pojeliście aluzję?
2019-08-02 22:02:26
green
A budynek polmozbytu nadal straszy.Skrócić go o połowę i zmienić dach.
2019-08-02 20:57:26
Zenon
Nareszcie pozytywne zmiany. Zieleń , świeże powietrze , znakomita przychodnia , inicjatywy mieszkańców . Zamknąłbym jeszcze ruch samochodowy na Grodzkiej , ale to niestety niemożliwe ze względu na Straż Pożarną. Tak trzymać , panie prezydencie !
2019-08-02 19:29:41
Aneczka
Byłam. Widziałam. Pięknie się dzieje na pl. Orła Białego. Chylę czoła przed wszystkimi zaangażowanym w ten projekt. Jest moc!
2019-08-02 18:59:08
Grom
SROC !!!
2019-08-02 18:32:36
Robert
A kiedy rzeczywista zmiana tego obszaru miasta? Bez wyburzeń pegeerowskich bloczków, baraków, garaży atmosfery starego miasta się nie osiągnie. Kafejki, restauracje, ekskluzywne sklepy czy galerie sztuki nie umiejscowią się w kawalerce bloczku z lat 60. XX wieku, ani w tymczasowym baraku na grodzkiej, ani w garażach na staromiejskiej, ani w paskudnej przychodni na staromlynskiej. A bez odpowiedniej architektury choć zrobicie tam dżunglę zamiast miejskiego placu, turystów nam nie przybędzie.
2019-08-02 18:20:52
@brawo sm
niech zrobią porządek wokół swojej siedziby na Klonowica nieroby jedne
2019-08-02 18:01:56
Brawo SM
Blokady na kołach to miód na moje serce . Brawo dla Straży Miejskiej.Koniec z bezkarnością i łamaniem przepisów
2019-08-02 17:40:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie