Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Na pl. Orła Białego: jest moc! [GALERIA]

Data publikacji: 02 sierpnia 2019 r. 17:38
Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia 2019 r. 13:00
Na pl. Orła Białego: jest moc!
 

W piątek (2 sierpnia) na górny taras Starego Miasta dotarła spora grupa entuzjastów, którym zależy na „Nowym życiu placu". Czyli na przemianie pl. Orła Białego w bardziej przyjazny ludziom niż samochodom. Dotarło też 9 ton ziemi, sporo keramzytu i morze zieleni. Tak zostało otwarte - dosłownie - pole dla społecznej aktywności w tym punkcie Szczecina.

Plac bez samochodów jest pusty, ale dzięki temu także bardziej otwarty na zmiany. Rozpoczęła się realizacja pierwszej - najczęściej postulowanej, czyli oswojenie przestrzeni pl. Orła Białego nowymi roślinami. Ozdobnymi trawami, tawułkami, irgani, białymi krzewuszkami, jeżówkami, bluszczem, czerwonymi pelargoniami, pachnącą lawendą i płaczącymi brzozami Youngii.

Trafiły do 20 mobilnych skrzyń, które stanęły w miejscu barierek dotychczas zagradzających wjazd na plac. Oczywiście, nie same. Tylko dzięki sporej dawce entuzjazmu i wytrwałej pracy społeczników, m.in. z Kooperatywy Łaźnia, Rowerowego Szczecina, radnych i mieszkańców Starego Miasta, Akademii Sztuki. Wśród wolontariuszy nie zabrakło przedstawicieli lokalnego biznesu, głównie punktów handlowych (m.in. „Pod Gwiazdami") i gastronomii („Dzika Gęś", „Bardzo Dobrze"), a też „dyrygentów" prototypowania zmian dla docelowej przemiany pl. Orła Białego: urbanisty Pawła Jaworskiego oraz wiceprezydenta Daniela Wacinkiewicza.

Na tym nie koniec „zielonej" aktywności na tym placu. Niebawem zostanie otwarty również Ogród Sąsiedzki. Choć bardziej z myślą o nawiązaniu relacji społecznych: między szczecinianami mieszkającymi, pracującymi czy też uczącymi się w pobliżu pl. Orła Białego. Do zacieśniania ich - dobrych relacji i więzi - służyć też mają kolejne z planowanych okazji, pomysłów i wydarzeń, jakie na placu w najbliższym czasie się zadzieją: targi śniadaniowe, sense plenerowego kina, Forum (Romanum) Młodych i wiele innych, w tym huczne i ludyczne Święto Placu.

* * *

W związku prowadzonym przez miasto projektem pn. „Nowe życie placu", pl. Orła Białego został zamknięty dla parkowania. Natomiast ruch w jego sąsiedztwie - ograniczony. Co ważne, za sprawą wprowadzenia tzw. kontrapasów rowerowych (możliwość jazdy pod prąd), zostały również zmienione zasady parkowania w części ul. Staromłyńskiej oraz Koński Kierat: z prostopadłego na równoległy. O czym informują powtarzalne znaki drogowe. Kierowcy je ignorujący lub jeżdżący „na pamięć" nie mogą liczyć na pobłażliwość stróży prawa. O czym już w piątek dotkliwie się przekonali ci, którzy wbrew nowym regułom zaparkowali auta na obu wspomnianych ulicach. Straż miejska założyła blokady na koła 8 samochodów: 3 na ul. Staromłyńskiej oraz 5 na ul. Koński Kierat. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kika
2019-08-04 14:23:17
Konieczny pod placem parking podziemny. Bez tego każda zmiana jest do kitu
Konsumentka
2019-08-04 10:05:11
Gratuluję pomysłu. Ciekawe gdzie będę parkować chcąc pójść do restauracji z rodziną. W okolicy było ciężko zaparkować do tej pory, a teraz będzie to niemożliwe. Raczej już się tu nie wybiorę. Nie mieszkam w centum i będę to miejsce omijać z daleka.
Grześ
2019-08-03 09:13:28
To prawda najwyższy czas r o z e b r a ć ten budyanek Polmozbytu . KATASTROFA WIZUALNA.
kwiat
2019-08-03 08:10:15
A może od razu trzeba było przeniść tu „Rajski ogród” i byłoby po sprawie. Taniej i też kolorowo. Latem rośliny, zimą choinki.
moja opinia
2019-08-03 07:36:23
Zamiast posadzić zieleń i kwiaty to poustawiali donice z kwiatami które i tak wcześniej czy później trzeba będzie usunąć i kto za to zapłaci oczywiście my szczecinianie! Magistrat idzie w ślady Gronkiewicz Waltz która na potęgę wycinała drzewa w Warszawie a na ich miejsce ustawiała donice z rachitycznymi roślinkami które za jakiś czas usychały! Paranoja i marnowanie publicznych pieniędzy!
HogoFogo
2019-08-02 22:02:26
Po trzykrotnym remoncie Jagiellońskiej nadszedł czas na nieustającą adorację pl. OrŁa Białego. Brawo!!! Ja jednak, jako częsty użytkownik ul. Kolumba i Światowida mam ten plac i postawione na nim doniczki w dupie. Co wy na to? Pojeliście aluzję?
green
2019-08-02 20:57:26
A budynek polmozbytu nadal straszy.Skrócić go o połowę i zmienić dach.
Zenon
2019-08-02 19:29:41
Nareszcie pozytywne zmiany. Zieleń , świeże powietrze , znakomita przychodnia , inicjatywy mieszkańców . Zamknąłbym jeszcze ruch samochodowy na Grodzkiej , ale to niestety niemożliwe ze względu na Straż Pożarną. Tak trzymać , panie prezydencie !
Aneczka
2019-08-02 18:59:08
Byłam. Widziałam. Pięknie się dzieje na pl. Orła Białego. Chylę czoła przed wszystkimi zaangażowanym w ten projekt. Jest moc!
Grom
2019-08-02 18:32:36
SROC !!!
Robert
2019-08-02 18:20:52
A kiedy rzeczywista zmiana tego obszaru miasta? Bez wyburzeń pegeerowskich bloczków, baraków, garaży atmosfery starego miasta się nie osiągnie. Kafejki, restauracje, ekskluzywne sklepy czy galerie sztuki nie umiejscowią się w kawalerce bloczku z lat 60. XX wieku, ani w tymczasowym baraku na grodzkiej, ani w garażach na staromiejskiej, ani w paskudnej przychodni na staromlynskiej. A bez odpowiedniej architektury choć zrobicie tam dżunglę zamiast miejskiego placu, turystów nam nie przybędzie.
@brawo sm
2019-08-02 18:01:56
niech zrobią porządek wokół swojej siedziby na Klonowica nieroby jedne
Brawo SM
2019-08-02 17:40:09
Blokady na kołach to miód na moje serce . Brawo dla Straży Miejskiej.Koniec z bezkarnością i łamaniem przepisów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA