niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu

Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu [GALERIA]

Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu
Data publikacji: 2020-07-21 17:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-22 13:55
Wywietleń: 1898 465885

Od najbliższej soboty (25 lipca) przez szczeciński plac Szarych Szeregów ponownie zaczną regularne kursy tramwaje linii 5, 11 i 12. Dołączą tym samym do „jedynek", które już od kilku tygodni jeżdżą swoją trasą po przebudowie torów w tym rejonie, włącznie z ich odcinkiem w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do pl. Odrodzenia. Znikną też ostatnie z blokad na przejeździe przez centralną wyspę ronda od strony al. Piastów i samochodami będzie można bez jakichkolwiek przeszkód przejeżdżać przez ten ważny węzeł komunikacyjny.

Zmiany w komunikacji miejskiej na pl. Szarych Szeregów

Jednocześnie na linii autobusów 87 w kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” przywrócona zostanie stała trasa przez al. Wojska Polskiego oraz przystanek „Plac Szarych Szeregów” (nr 11722). Wprowadzony zaś na czas prac drogowych objazd przez ul. Felczaka w obu kierunkach (od al. Wyzwolenia do al. Wojska Polskiego) - z pominięciem ul. Wielkopolskiej - sprawdził się na tyle jako rozwiązanie i korzystniejsze z punktu widzenia pasażerów, że pozostanie już na stałe również w obu kierunkach.

Plac Szarych szeregów w Szczecinie

Autobusy nocnych linii 523 i 524 w kierunku Przecławia, Cukrowej i Pomorzan ponownie zatrzymywać się będą na przystanku „Piastów” zlokalizowanym na torowisku tramwajowym (nr 11812). Na linii 531 w kierunku osiedla Bukowego przywrócona zostanie także stała trasa. Autobusy linii 523, 524 i 531 w obu kierunkach zatrzymywać się będą na przystankach „Plac Szarych Szeregów” zlokalizowanych na torowisku tramwajowym (nr 11712 i 11713). Przystanki wytyczone dotąd na jezdniach znikną.

Zmiany w organizacji ruchu na pl. Szarych Szeregów

Jak informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM, dodatkowo na stałe wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Jagiellońskiej i Bohaterów Warszawy.

- Zaproponowana została zmiana na wlotach ul. Jagiellońskiej związana z zamianą relacji na poszczególnych pasach ruchu. I tak na wlocie ul. Jagiellońskiej od al. Piastów kierowcy poruszający się w stronę ul. Witkiewicza mają do dyspozycji pas prawy wspólny z relacją skrętu w prawo, natomiast z pasa lewego można jedynie wykonać manewr skrętu w lewo w stronę ul. Krzywoustego. Wlot ul. Jagiellońskiej od ul. Witkiewicza posiada układ pasów ruchu - pas prawy do skrętu w prawo, pas lewy do jazdy prosto i skrętu w lewo. Taki układ funkcjonuje obecnie jako czasowa organizacja ruchu, ale po zakończeniu prac będzie pozostawiona jako stała - tłumaczy H. Pieczyńska.

Plac Szarych Szereg≤ów w Szczecinie

Zakres inwestycji w węźle Szarych Szeregów objął całkowitą zmianę konstrukcji torów na trójwlotowej siatce rozjazdów, zabudowę torowiska wraz z przebudową przystanków w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przebudowę fragmentów torowisk w al. Wojska Polskiego oraz al. Piastów z rozjazdami. W ramach prac wykonany został także remont jezdni oraz zagospodarowanie samej wyspy ronda (z nowymi nasadzeniami drew i krzewów) i peronów przystankowych. Prace objęły również wymianę częściowo instalacji podziemnych, w całości sieci trakcyjnej, montaż systemów ogrzewania i sterowania zwrotnic, smarownic. Układ relacji torowych na węźle trójwlotowym trójkątnym na samym placu nie zmienił się. Długość przebudowywanych torów to prawie 900 metrów toru pojedynczego. Koszt zadania, zleconego ZUE S.A. z Krakowa, to ponad 19 mln zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu Na nowym pl. Szarych Szeregów w Szczecinie od soboty po staremu

Komentarze

Światła ?
Może jestem ślepy, lecz nie widzę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych, a przydałaby się.
2020-07-23 10:36:48
Quistorp
Dwa razy przeglądałem fotki. Nie znalazłem Pomniczka. Co się stało z popiersiem "Ziuka"?
2020-07-22 13:52:54
brawo
Wzorcowa budowa. Oby więcej takich w Szczecinie.
2020-07-22 07:58:14
Oj
Jak zwykle z poślizgiem, tramwaj miał pojechać w połowie lipca, a zamknięty przejazd dla samochodów to zła wola urzedasow.
2020-07-21 23:11:45
Do Trojka
Od soboty pojedzie
2020-07-21 23:03:27
ZGR
Taki teraz światowy trend-trza iść z duchem czasu ;-) Przyjadę i pokręcę sobie moją BMwiu bączki
2020-07-21 21:06:51
Trojka
A co z tramwajem nr3 przecież mial jechac przez Rondo Olszewskiego.
2020-07-21 19:56:35
@ZS
Nie. Powinni hodować pelargonie między torami.
2020-07-21 18:14:56
ZS
betonują to miasto ile wlezie.
2020-07-21 17:59:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie