Niedziela, 01 października 2023 r. 
11 szczecin
REKLAMA

Na łyżwy przez całą zimę

Data publikacji: 04 lutego 2016 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Na łyżwy przez całą zimę
 

Rozmowa z Aliną Kotowską, instruktorką łyżwiarstwa i lektorką ze szczecińskiej Szkoły Językowej Alma

- Mamy ferie, wielu szczecińskich uczniów spędza je w mieście. To okazja by wybrać się na łyżwy. Co zrobić, żeby jeździć dobrze i bezpiecznie?

- Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, zapewniający swobodę ruchu i bezpieczeństwo. Rękawiczki są niezbędne, a dla małych dzieci wskazany jest kask na głowę oraz ochraniacze na kolana. Pierwsze kroki najlepiej stawiać z pomocą instruktora, aby nie utrwalać złych nawyków i własnych błędów. Krótki instruktaż można streścić następująco: staramy się utrzymać równowagę na ugiętych kolanach i przy prostej sylwetce, rozpoczynamy jazdę od stawiania drobnych kroczków z wysoko unoszonymi kolanami. Potem dochodzą kolejne elementy takie jak: jazda w przód, "beczki" i przeplatanka w przód.

- Czy sami możemy nauczyć się takich umiejętności, jak jazda do tyłu, zawracanie, slalom, czy raczej w tym wypadku niezbędny jest już instruktor?

- Po opanowaniu jazdy w przód, można przystąpić do nauki jazdy w tył i innych figur, a wtedy najlepiej poprosić o pomoc instruktora. Osobiście nie jestem instruktorka zawodową, ale dla moich uczniów ze Szkoły Języków Alma, prowadzę zajęcia dwa razy w tygodniu i przynoszą mi one dużo satysfakcji.

- Jest przysłowie "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę jazdy na łyżwach. Czy nastolatek lub dorosły ma szanse stać się zapalonym łyżwiarzem?

- Naukę jazdy na łyżwach najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Sama zaczęłam uczyć moje córki w wieku około czterech lat, a niedawno jedna z nich, Emilia, 21 lat, zdobyła medale w zawodach amatorskich i zagranicznych. Było to możliwe dzięki umiejętnie rozwijanemu hobby i pasji przekazanej córce przez mamę. Naukę jazdy na łyżwach można jednak zacząć w każdym wieku, również dorosłym. Mam na to wiele przykładów w kręgu moich znajomych. Najlepiej jednak zdobyć solidne podstawy w dzieciństwie, jak w przypadku wielu innych umiejętności.

- Sezon łyżwiarski trwa krótko - około trzech miesięcy - co zrobić, żeby przez pozostałą część roku nie zapomnieć nabytych umiejętności?

- Nabytych umiejętności nie można zapomnieć, tak jak jazdy na rowerze. W sezonie letnim warto jeździć na rolkach, gdyż wykonywane ruchy są bardzo podobne i pracują te same grupy mięśni. Najlepszy jednak jest trening na lodzie i zachęcam do jazdy przez całą zimę, gdyż lodowisk w Szczecinie mamy coraz więcej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Łyżwy
2016-02-04 14:14:48
A co to za panie na zdjęciu, bo zacne to niewiasty ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA