piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Na łyżwy przez całą zimę

Na łyżwy przez całą zimę

Na łyżwy przez całą zimę
Data publikacji: 2016-02-04 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1567 115730

Rozmowa z Aliną Kotowską, instruktorką łyżwiarstwa i lektorką ze szczecińskiej Szkoły Językowej Alma

- Mamy ferie, wielu szczecińskich uczniów spędza je w mieście. To okazja by wybrać się na łyżwy. Co zrobić, żeby jeździć dobrze i bezpiecznie?

- Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, zapewniający swobodę ruchu i bezpieczeństwo. Rękawiczki są niezbędne, a dla małych dzieci wskazany jest kask na głowę oraz ochraniacze na kolana. Pierwsze kroki najlepiej stawiać z pomocą instruktora, aby nie utrwalać złych nawyków i własnych błędów. Krótki instruktaż można streścić następująco: staramy się utrzymać równowagę na ugiętych kolanach i przy prostej sylwetce, rozpoczynamy jazdę od stawiania drobnych kroczków z wysoko unoszonymi kolanami. Potem dochodzą kolejne elementy takie jak: jazda w przód, "beczki" i przeplatanka w przód.

- Czy sami możemy nauczyć się takich umiejętności, jak jazda do tyłu, zawracanie, slalom, czy raczej w tym wypadku niezbędny jest już instruktor?

- Po opanowaniu jazdy w przód, można przystąpić do nauki jazdy w tył i innych figur, a wtedy najlepiej poprosić o pomoc instruktora. Osobiście nie jestem instruktorka zawodową, ale dla moich uczniów ze Szkoły Języków Alma, prowadzę zajęcia dwa razy w tygodniu i przynoszą mi one dużo satysfakcji.

- Jest przysłowie "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę jazdy na łyżwach. Czy nastolatek lub dorosły ma szanse stać się zapalonym łyżwiarzem?

- Naukę jazdy na łyżwach najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Sama zaczęłam uczyć moje córki w wieku około czterech lat, a niedawno jedna z nich, Emilia, 21 lat, zdobyła medale w zawodach amatorskich i zagranicznych. Było to możliwe dzięki umiejętnie rozwijanemu hobby i pasji przekazanej córce przez mamę. Naukę jazdy na łyżwach można jednak zacząć w każdym wieku, również dorosłym. Mam na to wiele przykładów w kręgu moich znajomych. Najlepiej jednak zdobyć solidne podstawy w dzieciństwie, jak w przypadku wielu innych umiejętności.

- Sezon łyżwiarski trwa krótko - około trzech miesięcy - co zrobić, żeby przez pozostałą część roku nie zapomnieć nabytych umiejętności?

- Nabytych umiejętności nie można zapomnieć, tak jak jazdy na rowerze. W sezonie letnim warto jeździć na rolkach, gdyż wykonywane ruchy są bardzo podobne i pracują te same grupy mięśni. Najlepszy jednak jest trening na lodzie i zachęcam do jazdy przez całą zimę, gdyż lodowisk w Szczecinie mamy coraz więcej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Komentarze

Łyżwy
A co to za panie na zdjęciu, bo zacne to niewiasty ;)
2016-02-04 14:14:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie