Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Na komary i kleszcze

Data publikacji: 16 marca 2019 r. 15:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Na komary i kleszcze
 

Wstępnie w tegorocznym budżecie zapewniono 20 tysięcy złotych, czyli ponad dwukrotnie mniej niż choćby dekadę temu. Mowa o kwocie zarezerwowanej na zwalczanie krwiopijców - m.in. komarów i meszek - w Szczecinie. Wszystko wskazuje jednak na to, że Zakład Usług Komunalnych zwiększy kwotę zarezerwowaną na ten cel. Po ciepłej zimie… raczej nie ma wyjścia, skoro kleszcze już atakują w miejskich lasach i parkach.

„W związku z licznymi informacjami nt. wczesnego żerowania kleszczy spowodowanego zmianą warunków klimatycznych i łagodną zimą, proszę o rozważenie podjęcia wcześniejszych działań profilaktycznych w mieście" - zaapelowała do prezydenta Szczecina radna Agnieszka Kurzawa (PiS). Okazało się jednak, że odpowiedzialny za to zadanie ZUK nie przewiduje zmian w zwalczaniu uciążliwych insektów metodą tzw. zamgławiania na gorąco.

Akcja zostanie przeprowadzona, jak zawsze, czyli dwukrotnie w czasie sezonu. Pierwszy termin zaplanowano na przełom maja i czerwca, a drugi etap na lipiec-sierpień. To jednak tylko wstępne, szacunkowe wskazania, bo ZUK jeszcze nie opublikował zamówienia publicznego, które pozwoliłoby na wyłonienie wykonawcy tego zadania.

Natomiast już teraz wiadomo, że zwalczaniem komarów, meszek i kleszczy nie zostanie objęte całe miasto. Akcja będzie prowadzona tylko w wybranych, najczęściej odwiedzanych przez szczecinian terenach. Aby można było mówić o jej powodzeniu - trzeba by ją zrealizować na 800 ha powierzchni. Nie pozwalają na to jednak ograniczone na ten cel fundusze. Skuteczność akcji ma więc - jak przekonują urzędnicy miasta - zapewnić jej systematyczne, coroczne powtarzanie.

Owe wybrane tereny zajmują niespełna 300 ha. Wśród nich są te, co zwykle. Czyli wszystkie cmentarze komunalne, jeziora (Głębokie, Uroczysko, Goplana, Słoneczne), kąpieliska (Dziewoklicz i Dąbie), parki (Brodowski, Kasprowicza, Klęskowo, Kownasa, Nadratowskiego, Noakowskiego, Pomorzański, Żeromskiego i przy ul. Przygodnej), leśniczówki (Owczary oraz Biała), Las Arkoński z Syrenimi Stawami, pl. Słowiański, Kanał Rybny. Lista terenów objętych akcją została w tym roku rozszerzona o park w budowie: Warszewo-Podbórz. Poza nią pozostaje Wyspa Grodzka i Łasztownia. Natomiast zniknął z niego park wokół niegdysiejszego „Zielonego Dworu". ©℗

(an)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bo tego!
2019-03-16 18:52:58
Byłeś w świnujściu jak go zlały komary tam nie de się żyć i nie ma gdzie uciec a w mieście jest więcej możliwości
dlaczego?
2019-03-16 17:17:05
prezio w Sz-nie żałuje kasy a mniejsze Świ wydaje 10x tyle!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA