Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Na drogach krajowych gotowi do zimy

Data publikacji: 29 października 2016 r. 18:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:19
Na drogach krajowych gotowi do zimy
 

Do podjęcia akcji zimowego utrzymania przejezdności dróg jest przygotowany szczeciński oddział GDDKiA. W tym celu w Zachodniopomorskiem (na drogach krajowych) planowane jest wykorzystanie 310 sztuk cieżkiego sprzętu.

Będzie to m.in.: 121 pługów różnych typów i 59 solarek. W najcięższych warunkach pogodowych będzie mogło być wykorzystanych 27 pługów wirnikowych, 36 ładowarek i 22 równiarki. - Planujemy wykorzystanie 24,5 tys. ton soli, 1,3 tys. ton materiałów uszorstniających i 180 ton chlorków wapnia i magnezu - wylicza Mateusz Grzeszczuk, starszy specjalista nds. komunikacji społecznej w szczecińskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. .

Przez całą dobę kierowcy będą mogli uzyskać Informacje o warunkach ruchu. - W GDDKiA funkcjonują całodobowe Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom oraz środkom masowego przekazu - przypomina M. Grzeszczuk.

Numer telefonu PID GDDKiA O/Szczecin to 91 43 25 314. Funkcjonuje również ogólnopolski numer telefoniczny PID 19 111. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce "Serwis dla kierowców".

- Korzystamy również z prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak ew. posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg. Dla potrzeb operacyjnych zainstalowano kamery (obraz z nich jest dostępny na stronie gddkia.gov.pl) oraz stacje meteorologiczne przy drogach - informuje drogowiec.

GDDKiA apeluje: Kierowco - chcesz przejechać - przepuść.

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę, bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja czy służba zdrowia - niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

- Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów! Utrudnianie im pracy poprzez np. nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg. Znane są również zdarzenia, których zarówno sprawcami jak i ofiarami byli kierowcy chcący przejechać między płużącym pojazdami - ostrzega M. Grzeszczuk.

***

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada wyłącznie za stan dróg krajowych poza miastami na prawach powiatu (Szczecin, Koszalin i Świnoujście), oraz dróg ekspresowych i autostrad. W zależności od znaczenia dróg stosowane są standardy zimowego utrzymania, które określają jak powinna być utrzymywana droga. Na drogach krajowych w naszym regionie występują 2 najwyższe standardy:

 

Standard I

Oznacza to, że droga ta jest odśnieżana i posypywana na całej długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. Na drodze nie może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu. W tym standardzie jest utrzymywana droga krajowa nr 3 na całym przebiegu i autostrada A6.

Standard II

Drogi są odśnieżane i posypywane na całej ich długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, pozostawienie na nawierzchni, po zakończeniu pracy sprzętu, warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Większość dróg krajowych w naszym województwie jest utrzymywana w tym standardzie, są to drogi nr 6, 10, 11, 13, 20, 22, 23, 25, 26, 31 i 37.

Fot.: Robert STACHNIK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miś na Miarę
2016-10-30 09:27:25
Teraz na pewno gotowi i wygadani. Zobaczymy jak spadnie śnieg.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA